Aranan: Konu

 1. Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (toki)

  Telefon: (312) 266 76 80, Adres: Bilkent Plaza B1 Blok Bilkent 06800 Çankaya ANKARA TÜRKİYE

 2. Veysel Berk - Basit kararlar fark yaratır

  TEDxReset; Veysel Berk, bir gün Silikon Vadisi’nden bir profesyonel ile "küçük" bir projesi hakkında telefonda konuşurken, bir buluşma daveti alır. Bu davet bir şarap turu ya da Starbucks’da hızlı bir kahve sohbeti için değildir. Sıcak b

 3. Has Pharma San. Ve Tic. Ltd. Şti.

  Telefon: (370) 725 34 34, Adres: Bağlarbaşı Mah. Dibekönü Cad. Sepetoğlu Apt.34/1 No:2 Safranbolu / Karabük

 4. Duygu Kayaman - Engelleri Kaldırmak

  TEDxIstanbul; Bu konuşma görme engelli olmak üzerine değil, engelleri kaldırmak üzerine! "Önemli olan hayal engelli olmamaktır." diyen Duygu Kayaman, görme engelini hiçe sayarak hayallerinin peşinden gitmenin önemini anlatıyor.

 5. Ay Neden Gündüzleri Görünür?

  Ay dünyamıza çok yakın olduğundan gökyüzünde görüntü olarak yıldızlardan çok büyük görünür. Eğer konumuna göre güneşten iyi ışık alabilirse gündüzleri de gökyüzünde rahatlıkla görünebilir.

 6. Şengül Hablemitoğlu - Yapılamazlara İnanmıyorum

  TEDxİstanbul Konuşması: Yaşamım hayallerimin peşinden koşmakla ve "yapılamazları yapabilmenin" yollarını aramakla geçti diyen Prof. Dr. Şengül HABLEMİTOĞLU, çocukluğundan bugüne kadar hayalleri uğruna verdiği mücadeleyi anlattı.

 7. Ahmet Naç - Gökten Yeni Nesil Öğretmen

  TEDxİstanbul Konuşması: Hareketini Başlat etkinliğinin açılış konuşmasını yapan Ahmet Naç, öğrencilerinin rap performansıyla karşılıyor bizi bu sefer. Performans sonrası bir kere daha ilkokul sıralarına oturuyoruz ve başlıyor "masa

 8. Feyza Altun - Ben Bir Kadınım!

  TEDxİstanbul Konuşması: Dünya Ekonomi Forumu 2016 raporuna göre kadın ve erkeğin iş hayatında eşit temsili için 117 sene gerekiyor. Erkekleri cinsellikleri üzerinden överken kadınları kendi cinselliklerinden o kadar utandırıyoruz.

 9. Emin Çapa - Türk Hamamlarında Suyun Kaldırma Kuvveti Neden Yok?

  TEDxİstanbul Konuşması: Emin Çapa, "Türk Hamamlarında Suyun Kaldırma Kuvveti Neden Yok?" başlıklı konuşmasında tarihin önde gelen bilim adamlarıyla çıktığı yolculuğa Türk eğitim sistemine yönelttiği eleştirilerle devam ediyor.

 10. Gökhan Ünel - Atomu parçalamak icin ne gerekli?

  TEDxİstanbul Konuşması: Gökhan Ünel Atomu parçalamak icin ne gerekli? Ilk olarak kendine güven "Hareket başlatmak için, elimizi kirletmekten, bilimsel düşünmekten, deney yapmaktan ve tüm bunları çevremize anlatmaktan çekinmeyeceğiz"

 11. Fargen Sağlık Hizmetleri Ltd. Şti.

  Telefon: (0212) 863 90 75, Adres: İbrahimzade Cad. Emlak Bankası Konutları A1-65 Sinanoba

 12. 8 Madde İle Günümüz Ergenleri

  Ergenlik, insanların gelişim sürecindeki zorlu ve önemli süreçlerden biri. Ergen çocuk sahibi olan ailelere bu konuda büyük görevler düşüyor.

 13. Karsu Dönmez - Elini Kaldır

  TEDxIstanbul; Amsterdam doğumlu, Türk kökenli caz sanatçımız Karsu, 21 Kasım 2015’te TEDxIstanbul sahnesinde konuşmasıyla ve sesiyle katılımcılarımıza ilham verdi.

 14. İzzet Pinto - Paylaşmayı Bilmezsen Kazanamazsın

  TEDxİstanbul Konuşması: Başarısızlıkla sonuçlanan tüm girişimlerine rağmen denemekten vazgeçmemek gerektiğine dikkat çeken İzzet Pinto, başarının hayal etmek, harekete geçmek, %100 inanmak ve risk almakla elde edildiğini vurguluyor.

 15. Araba Aynaları Neden Farklı Gösteriyor?

  Dikiz aynasında arka arkaya ama birbirine açılı, ’V’ şeklinde, önde düz bir cam, arkada ise normal düz bir ayna vardır. Normal gündüz konumunda ayna kısmı dik durumdadır ve camdan geçen ışıklar burada yansıyarak arkanızı görmeniz

 16. Kaan Kayabalı - Onedio.com Kurucu Ortağı

  TEDxİstanbul Konuşması: "Hayatlarımızdaki dibe vuruşlarımız da aslında bir momentum" diyen Kaan Kayabalı dipten tepeye çıkma ve Onedio.com’u başarıya ulaştırma sürecini anlatıyor.

 17. MEB’den Öğrencilere Psikososyal Destek

  MİLLİ Eğitim Bakanı Ziya Seçuk, okullarda kadına şiddet, erken yaşta evlilik, cinsel istismar gibi konularda eğitici çalışmalar yaptıklarını belirterek, ‘önleyici destek programı ile doğal afet, göç, cinsel istismar, ölüm yas, inti

 18. Mehmet Akbay - İçinizdeki Cini Serbest Bırakın

  TEDxİstanbul Konuşması: İzlemeyi seviyoruz, katılmayı sevmiyoruz diyen Mehmet Akbay, eğlenceli ve bir o kadar etkileyici konuşmasında bizi hayal kurmamız ve oyunun içine girmemiz için teşvik ediyor.

 19. Selçuk R. Şirin - İtiraz Et, Hayal Kur, İlerle!

  TEDxİstanbul Konuşması: Türkiye’de eğitimden istihdama, ekonomiden iş güvenliğine yüzlerce veriyi analiz eden Selçuk R. Şirin, durumun iç açıcı olmadığını belirterek başlıyor konuşmasına. Ancak bu verilere rağmen kendisini asıl

 20. Kerem Dündar - Tanıştıralım / Beyniniz

  TEDxİstanbul Konuşması: Herkeste olmasına rağmen pek te kullanmayı bilmediğimiz bir organımız olana beynimizi tanımamın bir yolu var.

 21. Geveze - Herşey Güzel Olacak

  TEDxİstanbul Konuşması: İstanbul Üniversitesi’ni bitirdikten sonra uzun yıllar turizm sektöründe rehber olarak çalıştı. 1991 yılında başladığı radyo kariyerinde sırasıyla Klas FM, Energy FM, Number One FM, Kiss FM, Power FM‘de yay

 22. Muammer Yılmaz - Mükemmelsiniz!

  TEDxİstanbul Konuşması: Dünyaya gülümseyen meraklı bir maceracı. Yaptığı dört yüzden fazla gezi, ziyaret ettiği altmış ikiden fazla ülke ile Muammer insanlığa inancı olan bir dünya gezgini.

 23. Niçin Her İnsanın Sesi Farklı?

  Ancak tüm konuşma olayının organizatörü beyindeki bir bölgedir. Burada düşüncenin ana yapısı oluşturulur, kulak ve gözlerden gelen sinyallerle birleştirilir ve boğaza sinyal olarak gönderilir. Hayvanlarda ise beyinde böyle bir bölge yok

 24. İngilizce Pasif Yapı mı Yoksa Aktif Yapı mı? Hangi Zaman?

  Cümle kurarken, bu cümlenin aktif mi yoksa pasif bir cümle mi olacağınan karar veririz ve cümleye, hakkında konuşacağımız nesne ya da kişi ile başlarız.

 25. Türkiye’de Bitki Çeşitleri

  Türkiye, Zengin Bitki Çeşitliliğine Sahip Olan Dünyanın Sayılı Ülkelerinden Biridir. Bu Zenginlikte; İklim Çeşitliliği, Kısa Mesafelerde Değişen Yeryüzü Şekilleri, Coğrafi Konum, Jeolojik Zamanlar Boyunca Görülen İklim Değişiklikl

 26. İngilizce Pasifler (Passives) Konu Anlatımı ve Örnekler

  Eğer eylemi gerçekleştiren, cümlede özne ise, o zaman aktif kullanım söz konusudur. Eğer eylemden etkilenen, özne ise, o zaman da pasif kullanım söz konusudur.

 27. İngilzice Yer Bildiren Edatlar (Prepositions) Konu Anlatımı ve Örnekler

  İngilizcede In, kutu, oda ve ülke gibi üç boyutlu şeylerin içinden bahsederken kullanılır. On ise zemin, masa ve duvar gibi iki boyutlu yüzeylerin üstünden bahsederken kullanılır.

 28. İnsanların Niçin Solaktır?

  Bilim insanları yıllardır bunun nedenini arayıp durmaktadır. Bilindiği gibi, beynimizin her iki yarısı değişik yetenekleri kontrol eder. Önceleri beynimizin sol yansının konuşma yeteneğimize kumanda ettiği bilindiğinden, yazmamıza da kum

 29. Yeni Veteriner Fakültesi Açılmasın

  Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nde gerçekleştirilen Veteriner Fakülteleri Dekanlar Konseyi Toplantısı’nın sonuç bildirisinde, Türkiye’de verilen veterinerlik eğitimini kapsayan konularla ilgili görüş ve önerilere yer verildi.

 30. İngilizce Zaman Edatları Konu Anlatımı: At, In, On

  at Kullanımı: de, da, ye, ya, e, a at İngilizcede zaman edatı olarak saatlerle birlikte kullanılır.

 31. If Konusu, İkinci Koşul Durumu - Second Conditional

  Birinci koşul cümlesinde, eğer koşul yerine getirilirse, diğer cümledeki yargı gerçekleşebilir. Ama ikinci koşul cümlesinde ise, koşul cümlesi yani if cümlesinin gerçekleşme olasılığı yoktur çünkü geçmişteki bir durumdan bahsedilm

 32. İngilizce If Konusu - If Clauses, Conditionals

  If ’den sonraki cümle geniş zaman ile kurulurken, diğer cümle ise gelecek zamanla oluşturulur.

 33. Okula Yeni Başlayan Çocuk Tepki Vermiyorsa Sorun Olabilir!

  Anaokul, 1, 5 ve 9’uncu sınıflar 10 Eylül’de okula başladı. Miniklerde aileden ayrılık zor. Bu konuda çalışmalar yapan psikolog Nilüfer Devecigil, “Ağlamalar haftalarca sürüyorsa bu ağlamanın altındaki anlamı sorgulayın” diye ai

 34. İngilizce Reported Requests: Dolaylı İstekler

  Dolaylı istekler (birisinden sizin için bir şey yapmasını istemeniz), dolaylı emirler (reported commands) konusunda olduğu gibi aynı gramer yapısına sahiptir.

 35. İngilzice Reported Commands: Emir Cümlelerinin Bildirilmesi

  Emir cümlelerinin bildirilmesi konusu, verilen bir emrin iletilmesidir. Bu kullanımda dolaylı yoldan anlatılan emir, isimin hallerini almış zamir (me, you, her, us) ve fiilin mastar haliyle birlikte kullanılır.

 36. İngilizceReported Questions: Soru Cümlelerinin Bildirilmesi

  Çoğu bildirilen soru cümlesi geçmiş zaman ile oluşturulmuş bir fiile sahiptir. Bu yapıda, aynı reported speech konusunda anlatıldığı gibi aynı kelime ve zaman değişimleri kullanılır.

 37. İngilizce Reported Speech Konu Anlatımı

  Bu dersimizde sizlere reported speech konusunu açıklamaya çalışacağız. “Reported Speech” Türkçeye çevrilirken dolaylı “anlatım” olarak çevrilmiştir.

 38. İngilizce Olumsuz Soru Cümlesi Yapma

  Bu noktada iki durum söz konusudur. Konuşma esnasında kullanılan yapı ile resmi dilde kullanılan yapılar söz konusudur.

 39. İngilizce Sıfatlarla İlgili Örnek Cümleler ve Açıklamaları

  Bu yazıda, sıfatlarla ilgili örnek cümleler ve onların Türkçelerini vereceğiz. Bu sayede sıfatlar konusunu iyice pekiştirmiş olacaksınız.

 40. Coğrafi Konum Nedir?

  Herhangi bir yerin Dünya üzerinde bulunduğu alana coğrafi konum denir.

 41. Sıklık İfade Eden Zarflar - Always, often, usually, sometimes, ever

  Bu yazımızda, sıklık zarfları konusu işleyeceğiz. Sıklık zarfları neler olduğunu ve kullanım kurallarını, örnek cümleler ve Türkçe anlamları ile birlikte açıklamaya çalışacağız.

 42. İngilizce Zarflar Konusunda Karşılaştırma - Comparative Adverbs

  Bu yazımızda, ingilizce zarflar ile nasıl karşılaştırma yapılır konusunu öğreneceğiz. Comparative adverbs yapısı nasıldır, kuralları nelerdir, düzensiz zarflarla nasıl karşılaştırma yapılır, bütün bunları örnek cümlelerle ö

 43. İngilizce Zarflar - Adverbs Konu Anlatımı ve Örnekler

  İngilizcede zarflar nasıl kullanılır, yapısı nasıldır, düzensiz zarflar nelerdir, -ly eki (takısı) alma kuralları nelerdir, yer,zaman ve miktar zarfları nelerdir, bütün bunları açıklayıp, örnek cümleler ve Türkçe anlamları ile anla

 44. Sıfatlarda as........as Konusu, Kullanımı ve Örnek Cümleler

  Bu yazımızda, ingilizce as...as konusunu işleyeceğiz. As...as yapısı nasıl oluşturulur, nerelerde ve hangi anlamlarda kullanılır konularını, örnek cümleler ve Türkçe anlamları ile birlikte göreceğiz.

 45. İngilizce Otelde Şikâyetler - In the Hotel Complaints

  İngilizce Otelde Şikâyetler - In the Hotel Complaints; Odada telefon yok - There is no telephone in the room. Odada televizyon yok - There is no TV in the room. Odanın balkonu yok - The room has no balcony.

 46. Girişimcilik Konusunda Karşılaşılan Engeller Ve Kısıtlar

  Bir iş kurma niyetindeki girişimcinin önündeki en büyük engellerden biri aşması gereken bürokratik zorluklardır. Girişimcilerin işlerini kolaylaştırması için mevzuatın anlaşılabilir hale getirilmesi ve bürokrasinin azaltılması gereki

 47. Türkiye İklimini Etkileyen Faktörler

  Türkiye matematik konum açısından kuzeyden gelen soğuk hava kütleleri ile güneyden sıcak hava kütlelerinin etkisinde kalır. Orta Kuşakta yer aldığından, 4 mevsim belirgin olarak yaşanır.

 48. Be able to Modal Verb ve Örnekler

  Be able to aslında modal verb değildir. Be fiiline sıfat olan able’ın ve mastar olan to’nun eklenmesi ile oluşmuştur. Modal konusunda yer almasının nedeni, kimi zaman can ve could yerine kullanılmasıdır.

 49. Paris Barış Konferansı ve Manda Rejimleri

  1. Dünya Savaşını sona erdiren ateşkes antlaşmalarından sonra asıl konu barış anlaşmalarının imzalanmasıydı.

 50. İş Ahlakı

  İş ahlakı, iş dünyasındaki mal ve hizmet üretim ve tüketim sürecindeki doğruları ve yanlışları ifade eder. Neyin doğru, neyin yanlış olduğu konusu ahlaki bir konudur.

 51. Kurtuluş Savaşında Cepheler

  Doğu Cephesi ve Güney Cephesi Doğu cephesinde Ermenilerle savaşılmıştır. Güney Cephesi’nde düşmana karşı Kuva-yi Milliye birlikleriyle karşı konulmuştur.

 52. Sıvılarda Genleşme

  Isıtılan bir sıvı, hacimce genleşir. Sobanın yanına konulan dolu şişedeki suyun ısınınca taşması, sıcak suyla dolu şişenin soğuyunca su seviyesinin düşmesi, sıvının genleştiğini gösterir.

 53. Future Tense (Gelecek Zaman) (will)

  İngilizcede 2 türlü "gelecek zaman" kavramı mevcuttur. Bu konuda "will" yardımcı fiili ile kurulan durumdan bahsedeceğiz. "will"in kullanıldığı Simple Future Tense, konuşma anında ortaya çıkmış, planlanmamış halllerde kullanılan şekil

 54. Wilson Prensipleri Nedir?

  11 Şubat 1918 tarihinde ABD başkanı Wilson’un yaptığı bir konuşmada ortaya koyduğu yeni barış şartları daha sonraki süreçte kabul edilmelerinden dolayı önem kazanmıştır.

 55. Kadın Girişimciler

  Türkiye’de, kadınların iş kurmada ve girişimcilik konularında erkeklerden daha farklı roller üstlendiği bilinmektedir. Erkeklerin kadınlardan daha fazla iş kurdukları da bir gerçektir.

 56. Halk Edebiyatı

  Halk Edebiyatı; Konular genelde günlük hayattan alınmıştır. Aşk, ölüm, ayrılık, kıskançlık, gurbet, hasret, yiğitlik, doğa sevgisi gibi konular işlenmiştir. Anonim Halk Edebiyatı, Aşık Edebiyatı, Tekke Edebiyatı

 57. Kelime Öğrenme - Okuldaki Konular

  Çocuklar İngilizce kelime öğrenme; Okuldaki Konular / School Subjects

 58. Meslek Hastalığı Nedir?

  Hızla gelişen bilim ve teknoloji, sanayileşme sürecini beraberinde getirmiş ve böylece toplumsal değişimlere yol açmıştır. Her ülkenin sanayileşme süreci o ülkenin çalışma hayatını iş sağlığı ve güvenliği konusunda farklı boyu

 59. YKS İngilizce Konuları

  Dilbilgisi (10 Soru) (4 Soru Zamanlar,2 Soru Preposition,3 Soru Conjunction,1 Soru Quantifiers), Cloze Test (5 Soru), Cümleyi Tamamlama (8 Soru), İngilizce Cümlenin Türkçe Karşılığını Bulma (6 Soru), Türkçe Cümlenin İngilizce Karşılığı

 60. Erkekler Eskiden Nasıl Tıraş Oluyorlardı?

  Erkekler günümüzde olduğu gibi geçmiş zamanlarda da din, toplumsal konum ve moda gibi nedenlerle tıraş oluyorlardı. Örneğin, Roma’da sadece özgür insanlar tıraş olabilirdi. MS. 14. yüzyılda şimdiki usturanın ilkelleri ortaya çıkmaya

 61. İngilizce Possessive Adjectives; İngilizce İyelik sıfatları

  İngilizce possessive adjectives konusu Türkçe İyelik sıfatları - İyelik eki konusuna karşılık gelir. Sahip olma durumlarını belirtmede kullanılırlar. İsimlerden önce kullanılırlar.

 62. YKS Din Kültürü Konuları

  Kur’an-ı Kerim’in Anlaşılması ve Kavranması, İnsan ve Din, İslam ve İbadetler, İslam Düşüncesinde Yorumlar, Mezhepler, Muhammed’in Hayatı, Örnekliği ve Onu Anlama. İslam ve Bilim, Estetik, Barış, Yaşayan Dinler ve Benzer Özellikl

 63. İngilizce Haftanın Günleri - Days of the Week

  İngilizce Haftanın Günleri - Days of the Week / Konuşma Kalıpları; pazartesi, salı, çarşamba, haftanın ilk günü pazartesidir.

 64. YKS Felsefe Grubu Konuları

  Felsefenin Alanı, Bilgi Felsefesi, Bilim Felsefesi, Varlık Felsefesi, Ahlak Felsefesi, Siyaset Felsefesi, Sanat Felsefesi, Din Felsefesi

 65. İngilizce Saatler - The Time

  İngilizce Saatler - The Time / Konuşma Kalıpları; saat kaç? saat beş, saat dokuz.

 66. YKS Tarih Konuları

  Tarih Bilimi, Uygarlığın Doğuşu ve İlk Uygarlıklar, İlk Türk Devletleri, İslam Tarihi ve Uygarlığı, Türk-İslam Devletleri, Türkiye Tarihi, Beylikten Devlete (1300-1453), Dünya Gücü: Osmanlı Devleti (1453-1600), Arayış Yılları (17.

 67. İngilizce Sıfatlar; nice, big, beautiful

  İngilizce sıfatlar konusunu değişik başlıklardan oluşur.İyelik sıfatları (possessions), karşılaştırma sıfatları (comparatives) ve derecelendirme sıfatları (superlatives) gibi konuları farklı konular altında göreceğiz.

 68. Türk Dilinin Orhun(Köktürk) Türkçesinden Önceki Dönemi

  Altay dil teorisini kabul edenler için, Kuzey Buz Denizi’nden Basra Körfezi’ne, Kuzeydoğu Asya’dan Doğu Avrupa’ya kadar uzanan geniş bir alanda konuşulan Türk dili, bu dili konu şanların sayısı, yazılı metinlerinin eskiliği ve çoklu

 69. YKS Coğrafya Konuları

  Doğal Sistemler, Beşeri Sistemler, Mekansal Sentez Türkiye, Küresel Ortam: Bölgeler ve Ülkeler, Çevre ve Toplum, Ekonomik Faaliyetler

 70. İngilizce Okumak ve Yazmak - Reading and Writing

  İngilizce Okumak ve Yazmak - Reading and Writing; Konuşma Kalıpları, ben okurum, sen okursun, ben cümle yazarım.

 71. Tarihin Faydalandığı Bilim Dalları

  Sosyal bilimlerin ortak araştırma konusu nedir?Aynı amaca yönelik araştırma yapan bilimler arasında yardımlaşmanın yararları neler olabilir?

 72. Türklerde Devlet Teşkilatı Kavram Bilgisi

  Tigin : İlk Türk Devletlerinde Kağanın erkek çocuklarına verilen ad. Ataman: İlk Türk Devletlerinde Kağanın erkek çocuklarının eğitiminden sorumlu öğretmen Kurultay :İlk Türk devletlerinde devleti ilgilendiren konuların görüşülüp k

 73. YKS Edebiyat Konuları

  Güzel Sanatlar ve Edebiyat, Coşku ve Heyecan Dile Getiren Metinler (Şiir), Olay Çevresinde Oluşan Edebi Metinler, Öğretici Metinler (Edebiyat 9. Sınıf), Tarih İçinde Türk Edebiyatı, Destan Dönemi Türk Edebiyatı

 74. İngilizce Ülkeler ve Diller - Countries and Languages

  İngilizce Ülkeler ve Diller - Countries and Languages; Konuşma kalıpları. Fransa Avrupada, Mısır Afrikada

 75. YKS Biyoloji Konuları

  Biyoloji Bilimi, İnorganik Bileşikler, Organik Bileşikler, Hücre, Madde Geçişleri, DNA-RNA, Protein Sentezi

 76. YKS Kimya Konuları

  Modern Atom Teorisi, Kimyasal Hesaplamalar, Gazlar, Sıvı Çözeltiler, Kimya ve Enerji, Tepkimelerde Hız, Kimyasal Denge, Sıvı Çözeltilerde Denge, Kimya ve Elektrik, Karbon Kimyasına Giriş, Organik Bileşikler, Hayatımızdaki Kimya

 77. Atatürkçülük Konu Anlatımı

  Türk milletinin bugün ve gelecekte tam bağımsızlı­ğa, huzur ve refaha sahip olması, devlet yönetimi­nin millet egemenliği esasına dayandırılması, aklın ve bilimin öncülüğünde Türk kültürünün çağdaş uygarlık düzeyi üzerine

 78. Ural - Altay Dil Ailesi Üzerine Yapılan İlk Çalışmalar

  Ural-Altay dil ailesinin varlığı, bugün için hâlâ kesinleşmediğinden bir teori konumundadır. Bu alanda ilk çalışan kişi olarak İsveçli subay Philipp Johann Tabbert von Strahlenberg (1676-1747) gösterilir.

 79. YKS Fizik Konuları

  Fizik Bilimine Giriş, Vektör-Kuvvet ve Kuvvet Dengesi, Tork, Ağırlık Merkezi, Basit Makineler, Madde ve Özellikleri, Sıvıların Kaldırma Kuvveti, Basınç, Isı ve Sıcaklık

 80. Anamnez Nedir? Anamnez Örnekleri

  İyi bir meslek anamnezi hem hastalıkların başlaması ve ilerlemesini engeller, hem de işyerindeki diğer çalışanların korunmasını sağlar. İşyeri hekimi meslek hastalıkları tanısı koyabilmek için şu üç konuda yeteneğini artırmalıd

 81. İngilizce Aile - Family Members

  İngilizce aile - family members konuşma kalıpları; anne, baba, çocuk, büyükanne, büyükbaba, amca, dayı, hala, teyze

 82. İslam Mezhepler Tarihi Özet

  Hz Peygamber döneminde mezheplere ihtiyaç yoktu, zira dini konularda herhangi bir ihtilaf bulunmamaktaydı. Ancak Hz. Peygamber’in vefatı sonrası birtakım siyasî olaylar vukuu bulduğundan artık farklı görüşler ve mezhepler ortaya çıkmaya b

 83. Ses Konu Anlatımı

  Fen ve Teknoloji Ses Konusu. Sesin Özellikleri, sesin ortamda yayılması, ses konusu detaylı anlatımı.

 84. Tarih Biliminin Yöntem Basamakları

  Terkip, Tenkit, Tahlil, Tasnif, Tarama. Zamana göre sınıflandırma, Mekana göre sınıflandırma, Konuya göre sınıflandırma.

 85. Titreşime Bağlı Hastalıklar

  Elin titremesine bağlı hastalıklar. Tüm vücudun titremesine bağlı hastalıklar. Mekanik titreşim, merkezi bir sabit konumun salınım hareketleri olarak tanımlanabilir. Titreşim sıklığı Hertz (Hz) birimiyle ifade edilir.

 86. Ural - Altay Dil Ailesi

  Asya’nın Büyük Okyanus kıyılar ından, Orta Avrupa’ya ve Akdeniz kıyılarına kadar uzanan alanda konuşulan Ural-Altay dil ailesi, Ural ve Altay dilleri olmak üzere iki gruba ayrılır.

 87. Ya İstikla Ya Ölüm Konu Anlatımı

  İnkılap Tarihi ve Atatürkçülük - Doğu Cephesi(Gümrü Antlaşması), Güney Cephesi(Ankara Antlaşması), Düzenli ordunun kurulması. Batı cephesi, savaş ve anlaşmalar.

 88. YKS Geometri Konuları

  Doğruda ve Üçgende Açılar, Dik ve Özel Üçgenler, Dik Üçgende Trigonemetrik Bağıntılar, İkizkenar ve Eşkenar Üçgen, Üçgende Alanlar, Üçgende Açıortay Bağıntıları, Üçgende Kenarortay Bağıntıları, Üçgende Eşlik ve Benzerli

 89. ATM’ler Nasıl Çalışır?

  İlk ATM New york a 1939 yılında konuldu. O günden bu güne aynı çalışma prensipleri ile çalışan ATM’lere yakından bakın.

 90. Google’ın İçerisini Hiç Merak Ettiniz mi?

  Google’a ait bir veri merkezinin içerisini ve çalışanları ile yapılan konuşmaya tanık olun...

 91. İngilizce Kişiler - People

  İngilizce kişiler konuşma kalıpları; ben, sen, o, biz, siz, onlar. Erkek, kadın, çocuk, aile. People; I, you, he, she, we, they, you

 92. İnsan ve Din

  İnsanın evrendeki konumu. İnsanın doğası ve din. Dinin insan hayatındaki yeri ve önemi. İnanmanın çeşitli biçimleri. Tek tanrıcılık, çok tanrıcılık, tanrı tanımazlık

 93. Öğrenebilme Nedir? Kolay Öğrenme

  Bir şeyleri öğrenmekte zorlanıyor musunuz? Daha kolay ve kalıcı nasıl yeni konuları öğrenebilirsiniz? Öğrenme zekaya mı bağlı?

 94. Sayılabilen ve Sayılamayan İsimler (countable and uncountable nouns)

  Bu konumuzda sizlere ingilizcede sayılabilen ve sayılamayan isimleri açıklamaya çalışacağız. İngilizce karşılığı: countable and uncountable nouns.

 95. YKS Matematik Konuları

  Sayılar, Sayı Basamakları, Bölünebilme, OBEB-OKEK, Rasyonel Sayılar, Basit Eşitsizlikler, Mutlak Değer, Üslü Sayılar, Köklü Sayılar, Çarpanlara Ayırma, Oran Orantı

 96. Bu Karanlıkta Fıkrası

  Nasreddin Hoca’nın bir konuğu gece yatısına kalmış. Adam zayıf inançlı biriymiş. Ben görmediğime inanmam, Ahirete gidip gelen var mı? Görülmeyen şey bilinir mi? gibi şeyler dermiş.

 97. Gaziantep Arkeoloji Müzesi

  Geçici Sergileme ve Nostalji Vitrinleri Girişteki ince uzun salonda, genellikle geçici veya periyodik olarak değişen konuları yansıtan sergileme yapılmaktadır.

 98. Henüz Uykum Yok Fıkrası

  Nasreddin Hoca bir köye konuk olmuş. Yatsı namazını kılmışlar. Biraz hoşbeşten sonra, yatma zamanının geldiğini hatırlatmak için

 99. İkinizin Arasında Gidiyorum Fıkrası

  Nasreddin Hoca bir Kadı ile Bir tüccara yoldaş olmuş. Ortada Hoca, sağında Kadı efendi, solunda Tüccar efendi, hem konuşuyorlar hem de yürüyorlarmış.

 100. Sesimin Arkasından Koşuyorum Fıkrası

  Hoca ikindi ezanını okumağa başlamış. O sırada bazı komşuları evlerinin önlerinde birbirleriyle konuşuyorlar, sanki ezan sesini duymuyor gibi davranıyorlarmış. Aslında O komşular camiye de pek sık gelmiyorlarmış.


 1. NILUFER » 1050 KONUTLAR ECZANESI

  AKPINAR MAH.HANCI CAD. BLD SEMT CARSISI NO:1/2

 2. NILUFER » 1050-KONUTLAR-ECZANESI

  AKPINAR MAH.HANCI CAD. BLD SEMT CARSISI NO:1/2

 3. Merkez » 30 Ekim Toplu Konutlar İdaresi İlkokulu

  30 Ekim Mah. Toki Siteleri Cad. No: 120 Merkez / Kars

 4. Merkez » 30 Ekim Toplu Konutlar İdaresi Ortaokulu

  30 Ekim Mah. Toki Siteleri Cad. Bölge Trafik Sitesi No: 1 Merkez / Kars

 5. Seyhan » 75. Yıl Emlakbank Konutları Aile Sağlık Merkezi

  Döşeme Mah. Karaisalı Cad. Valilik Bahçesi Seyhan / Adana

 6. Seyhan » 75. Yıl Emlakbank Konutları-2 Aile Sağlık Merkezi

  Kurtuluş Mh. 64013 Sk. Bilge Ap. No:6 Seyhan / Adana

 7. Şehitkamil » Abdulkadir Konukoğlu Fen Lisesi

  Atakent Mah. 02040 Nolu Cadde No:32 Pk:27580 Şehitkamil / gaziantep

 8. Şehitkamil » Abdulkadir Konukoğlu Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi

  Güvenevler Mah. 29063 Nolu Sk. Abdulkadır Konukoglu Sagl. Lıs. Blok No: 12 İç Kapı No: 1 Şehitkamil / Gaziantep

 9. Şehitkamil » Abdulkadir Konukoğlu Özel Eğitim İlkokulu

  Atatürk Mah. 01016 Nolu Sk. A.konukoglu İö Ve İş Okulu Blok No: 2 İç Kapı No: 1 Şehitkamil / Gaziantep

 10. Şehitkamil » Abdulkadir Konukoğlu Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi (okulu)

  Atatürk Mah. 01016 Nolu Sk. A.konukoglu İö Ve İş Okulu Blok No: 2 İç Kapı No: 1 Şehitkamil / Gaziantep

 11. Şehitkamil » Abdulkadir Konukoğlu Özel Eğitim Ortaokulu

  Atatürk Mah. 01016 Nolu Sk. A.konukoglu İö Ve İş Okulu Blok No: 2 İç Kapı No: 1 Şehitkamil / Gaziantep

 12. Asarcık » Acısu Şehit Muharrem Konu İlkokulu

  Acısu Mah. Köse Mahsut Sk. No: 1 Asarcık / Samsun

 13. Asarcık » Acısu Şehit Muharrem Konu Ortaokulu

  Acısu Mah. Köse Mahsut Sk. No: 1 Asarcık / Samsun

 14. Akyazı » Akyazı Konuralp Anadolu Lisesi

  İnönü Mah. 7089. Sokak No:13 Pk:54400 Akyazı / sakarya

 15. Muratpaşa » Aldemir- Atilla Konuk Anadolu Lisesi

  Kızıltoprak Mah. 912. Sokak No:16 Pk:07300 Muratpaşa / antalya

 16. Çekmeköy » Alemdağ Emlak Konut İlkokulu

  Nişantepe Mah. Gelin Çiçeği Sk. Okul Blok No: 9-1 Çekmeköy / İstanbul

 17. Çekmeköy » Alemdağ Emlak Konut Ortaokulu

  Nişantepe Mah. Gelin Çiçeği Sk. Okul Blok No: 9-1 Çekmeköy / İstanbul

 18. Ataşehir » Ataşehir Emlak Konut Ortaokulu

  Barbaros Mah. Al Zambak Sk. B Blok No: 4b İç Kapı No: 1 Ataşehir / İstanbul

 19. KUCUKCEKMECE » AVRUPA KONUTLARI ECZANESI

  HALKALI MERKEZ MH.MAHMUTBEY CD.1214 SK.NO.1 HALKALI

 20. G.OPASA » AVRUPA KONUTLARI FIGEN ECZANESI

  KARAYOLLARI MAH ABDI IPEKCI MH AVRUPA KON.

 21. GAZIOSMANPASA » AVRUPA KONUTLARI FIGEN ECZANESI

  KARAYOLLARI MAH.ABDIIPEKCI CAD.

 22. TEM GOPASA » AVRUPA KONUTLARI FIGEN ECZANESI / FIGEN CALISKAN

  KARAYOLLARI MAH ABDI IPEKCI MH AVRUPA KON.

 23. G.OPASA » AVRUPA-KONUTLARI-FIGEN-ECZANESI

  KARAYOLLARI MAH ABDI IPEKCI MH AVRUPA KON.

 24. Merkez » Başbakanlık Toplu Konutlar İlkokulu

  Yenişehir Mah. Çevre Yolu Cad. Toki Başbakanlık İlk.öğretim.okulu Blok No: 33-15 Merkez / Kars

 25. Merkez » Başbakanlık Toplu Konutlar Ortaokulu

  Yenişehir Mah. Çevre Yolu Cad. Toki Başbakanlık İlk.öğretim.okulu Blok No: 33-15 Merkez / Kars

 26. OSMANGAZI » BINELI KONUTLAR

  AKPINAR MAH.HANCI CAD.BLD SEMT CARSISI NO1/2 OSMANGAZI BURSA

 27. OSMANGAZI » BINELLI KONUTLAR ECZANESI

  AKPINAR MAH.HANCI CAD.

 28. SELCUKLU » BINKONUTLAR ECZANESI

  SEYH SAMIL MH. SHT. VELI KARAKOC SK. NO:2/A

 29. Erciş » Bucakönü İlkokulu

  Bucakönü Mah. Bucakönü Sk. No: 1 Erciş / Van

 30. Çınarcık » Çalıca Kalıcı Konutlar Aile Sağlık Merkezi

  Çalıca Kalıcı Konutları İş Merkezi C Blıok No:17

 31. BAHCELIEVLER » CARREFOUR EXPRES DUZCE K.KONUTLAR

  DUZCE KALICI KONUTLARI

 32. Merkez » Çiftlikönü Aile Sağlık Merkezi

  Gündoğdu Mah. Kazım Karabekir Cad. No:72

 33. MERKEZ » CIFTLIKONU ECZANESI

  GUNDOGDU MAH KAZIMKARABEKIR CAD NO 72 SAGLIK OCAGI KARSISI

 34. TEKIRDAG » CIFTLIKONU ECZANESI

  GUNDOGDU MAH.KAZIM KARABEKIR CAD

 35. Merkez » Çünür Toplu Konut İdaresi İlkokulu

  Çünür Mah. 5444 Sk. Toki Sitesi No: 2 İç Kapı No: 1 Merkez / ısparta

 36. Merkez » Çünür Toplu Konut İdaresi Ortaokulu

  Çünür Mah. 5444 Sk. Toki Sitesi No: 2 İç Kapı No: 1 Merkez / ısparta

 37. Şahinbey » Emine Konukoğlu Anadolu Lisesi

  Karataş Mah. 103401 Nolu Cad. Emine Konukoğlu Lisesi Sitesi No: 29 İç Kapı No: 1 Şahinbey / Gaziantep

 38. Şehitkamil » Emine Konukoğlu İmam Hatip Ortaokulu

  Atakent Mah. 02005 Nolu Sk. Emıne Konukoglu ıo Blok No: 34 İç Kapı No: 1 Şehitkamil / Gaziantep

 39. Şehitkamil » Emine Konukoğlu Ortaokulu

  Atakent Mah. 02005 Nolu Sk. Emıne Konukoglu ıo Blok No: 34 İç Kapı No: 1 Şehitkamil / Gaziantep

 40. Çorlu » Emlak Konut Ergene Vadisi İlkokulu

  Esentepe Mah. Adnan Doğu Cad. No: 26-28 Çorlu / Tekirdağ

 41. Bahçelievler » Emlak Konut İlkokulu

  Bahçelievler Mah. Eski Londra Asfaltı Cad. No: 7 Bahçelievler / İstanbul

 42. Büyükçekmece » Emlak Konut Mimar Sinan Anadolu Lisesi

  Sinanoba Mah. Billur Cadde No:1 Pk:34500 Büyükçekmece / istanbul

 43. Çorlu » Emlak Konutları Aile Sağlık Merkezi

  Esentepe Mah. Emlak Konutları Adnan Doğu Cad. No:7

 44. ISTANBUL » FIGEN ECZ AVRUPA KONUTLARI

  FIGEN ECZ AVRUPA KONUTLARI

 45. Gebze » Gebze Emlak Konutları İlkokulu

  Kirazpınar Mah. Yeni Bağdat Cad. Emlak Konut İlköğretim Okulu Sitesi Ve Spor Salonu Blok No: 941 Gebze / Kocaeli

 46. Gebze » Gebze Emlak Konutları Ortaokulu

  Kirazpınar Mah. Yeni Bağdat Cad. Emlak Konut İlköğretim Okulu Sitesi Ve Spor Salonu Blok No: 941 Gebze / Kocaeli

 47. Şahinbey » Hacı Firdevs Konukoğlu İlkokulu

  Ocaklar Mah. 97001 Nolu Sk. No: 6 İç Kapı No: 1 Şahinbey / Gaziantep

 48. İslahiye » Hacı Sani Konukoğlu Anadolu İmam Hatip Lisesi

  Değirmencik Mah. Değirmencik Sk. No: 106a İç Kapı No: 1 İslahiye / Gaziantep

 49. Şehitkamil » Hacı Sani Konukoğlu Anadolu Lisesi

  Gazikent Mah. 27017 Nolu Cad. No: 33 İç Kapı No: 1 Şehitkamil / Gaziantep

 50. Şehitkamil » Hacı Sani Konukoğlu Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi

  Değirmiçem Mah. Mehmet Emin Kılıçkale Cad. No: 13 Şehitkamil / Gaziantep

 51. Küçükçekmece » Halkalı Toplu Konut Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi

  Atakent Mah. Atatürk Cad. Topluknut Lisesi Sitesi No: 7 İç Kapı No: 1 Küçükçekmece / İstanbul

 52. Şahinbey » Hatice Konukoğlu Anaokulu

  Küçükkızılhisar Mah. 104002 Nolu Cad. No: 1 İç Kapı No: 1 Şahinbey / Gaziantep

 53. Şahinbey » İnci Konukoğlu Anadolu Lisesi

  Fidanlık Mah. 14 Nolu Cad. Park Sitesi No: 12 İç Kapı No: A Şahinbey / Gaziantep

 54. Bakırköy » İstanbul Bakırköy Dr.sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi

  İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim Araştırma Hastanesi

 55. Akyazı » J Ve J Konuralp İlkokulu

  Konuralp Mah. Ada Cad. Konuralp İlköğretim Okulu Blok No: 330 İç Kapı No: 1 Akyazı / Sakarya

 56. Reyhanlı » Konuk Horlak İlkokulu

  Konuk Mah. Okul Cad. No: 91 İç Kapı No: 1 Reyhanlı / Hatay

 57. Reyhanlı » Konuk Horlak Ortaokulu

  Konuk Mah. Okul Cad. No: 1 İç Kapı No: 1 Reyhanlı / Hatay

 58. Reyhanlı » Konuk İlkokulu

  Konuk Mah. Özmen Cad. No: 2 Reyhanlı / Hatay

 59. Derik » Konuk İlkokulu

  Konuk Mah. Konuk Sk. No: 3 Derik / Mardin

 60. Merkez » Konukbekler İlkokulu

  Konukbekler Beldesi Şirinevler Mah. 207 Sk. Konukbekler İlkokulu Blok No: 17 Merkez / Muş

 61. Merkez » Konukbekler Ortaokulu

  Konukbekler Beldesi Şirinevler Mah. 207 Sk. Konukbekler İlkokulu Blok No: 17 Merkez / Muş

 62. Merkez » Konukbekler Yatılı Bölge Ortaokulu

  Konukbekler Beldesi Minare Mah. 105 Sk. No: 8 İç Kapı No: A Merkez / Muş

 63. Çayıralan » Konuklar İlkokulu

  Konuklar Beldesi Fatih Mah. Sok No 2 Sk. No: 2 İç Kapı No: A Çayıralan / Yozgat

 64. Çayıralan » Konuklar Ortaokulu

  Konuklar Beldesi Fatih Mah. Sok No 2 Sk. No: 2 İç Kapı No: A Çayıralan / Yozgat

 65. Efeler » Konuklu İlkokulu

  Konuklu Mah. Merkez Sk. No: 55 İç Kapı No: A Efeler / Aydın

 66. Ferizli » Konuklu İlkokulu

  Konuklu Mah. Konuklu Sk. No: 173 Ferizli / Sakarya

 67. Haliliye » Konuklu İlkokulu

  Konuklu Mah. Kısas Yolu Küme Evleri No: 10 Haliliye / Şanlıurfa

 68. Haliliye » Konuklu İmam Hatip Ortaokulu

  Konuklu Mah. Atatürk Cad. No: 170 İç Kapı No: 1 Haliliye / Şanlıurfa

 69. Haliliye » Konuklu Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi

  Konuklu Mah. Kısas Yolu Küme Evler No:5 Haliliye / şanlıurfa

 70. Ferizli » Konuklu Ortaokulu

  Konuklu Mah. Konuklu Sk. No: 173 Ferizli / Sakarya

 71. Haliliye » Konuklu Ortaokulu

  Konuklu Mah. Atatürk Cad. No: 170 İç Kapı No: 1 Haliliye / Şanlıurfa

 72. Başkale » Konuksayar İlkokulu

  Konuksayar Mah. Konuksayar Sk. No: 1 Başkale / Van

 73. Merkez » Konuksayar Köyü İlkokulu

  Konuksayar Köyü No: 63 Merkez / Bitlis

 74. MURATPASA » KONUKSEVER ECZANESI

  KONUKSEVER MAH.819 SOK.

 75. Muratpaşa » Konuksever İlkokulu

  Konuksever Mah. 819 Sk. Konuksever İlk Öğr.okulu Sitesi No: 17 Muratpaşa / Antalya

 76. Çermik » Konuksever İlkokulu

  Konuksever Mah. Konuksever Sk. No: 1 Çermik / Diyarbakır

 77. Muratpaşa » Konuksever Ortaokulu

  Konuksever Mah. 819 Sk. Konuksever İlk Öğr.okulu Sitesi No: 17 Muratpaşa / Antalya

 78. Salihli » Konum Özel Öğretim Kursu

  Mithatpaşa Caddesi 16.sokak No:6 Salihli / manisa

 79. Keskin » Konur Danacıobası İlkokulu

  Danacıobası Köyü No: 7 Keskin / Kırıkkale

 80. Keskin » Konur Hacıobası İlkokulu

  Konurhacıobası Köyü No: 90 Keskin / Kırıkkale

 81. Keskin » Konur İlkokulu

  Konur Köyü Yeşiltaş Mevkii 1. Sk. No: 1 Keskin / Kırıkkale

 82. Mazıdağı » Konur İlkokulu

  Konur Mah. Konur Sk. No: 8 Mazıdağı / Mardin

 83. Şemdinli » Konur Köyü Aktütün Mezrası Şehit Jandarma Teğmen Nadir Ozan İlkokulu

  Konur Köyü Aktütün Mezrası No: 1 Şemdinli / Hakkari

 84. Şemdinli » Konur Köyü Dereyanı Mezrası İlkokulu

  Konur Köyü Dereyanı Mezrası No: 1 Şemdinli / Hakkari

 85. Şemdinli » Konur Köyü Dereyanı Mezrası Ortaokulu

  Konur Köyü Dereyanı Mezrası No: 1 Şemdinli / Hakkari

 86. Şemdinli » Konur Köyü İlkokulu

  Konur Köyü No: 3 Şemdinli / Hakkari

 87. Keskin » Konur Ortaokulu

  Konur Köyü Yeşiltaş Mevkii 1. Sk. No: 1 Keskin / Kırıkkale

 88. Merkez » Konuralp Aile Sağlık Merkezi

  Çiftepınarlar Mah. Cumhuriyet Cad. No:42 / Konuralp Beldesi

 89. Merkez » Konuralp Anaokulu

  Terzialiler Mah. Konuralp Akçakoca Cad. Konuralp Anaokulu Blok No: 40 / 2 Merkez / Düzce

 90. Merkez » Konuralp İlkokulu

  Terzialiler Mah. Konuralp Akçakoca Cad. No: 30 / 1 Merkez / Düzce

 91. Merkez » Konuralp İmam Hatip Ortaokulu

  Çiftepınarlar Mah. Konuralp Cumhuriyet Cad. No: 12 Merkez / Düzce

 92. Merkez » Konuralp Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi

  Çiftepınarlar Mah. Konuralp Hilmi Sönmez Cad. Konuralp Çok Programlı Lise Blok No: 2 Merkez / Düzce

 93. Merkez » Konuralp Ortaokulu

  Çiftepınarlar Mh. Konuralp Cumhuriyet Caddesi No:12- Merkez / düzce

 94. Merkez » Konursu Aile Sağlık Merkezi

  Konursu 15 Nolu Aile Sağlığı Merkezi

 95. Doğanyol » Konurtay İlkokulu

  Konurtay Mah. Konurtay Sk. No: 75 Doğanyol / Malatya

 96. Siverek » Konurtepe İlkokulu

  Konurtepe Mah. Konurtepe Sk. No: 1 İç Kapı No: 1 Siverek / Şanlıurfa

 97. Siverek » Konurtepe Ortaokulu

  Konurtepe Mah. Konurtepe Sk. No: 1 İç Kapı No: 1 Siverek / Şanlıurfa

 98. Çankaya » Konutkent Sabiha-reşit Turgut İlkokulu

  Konutkent Mah. 2979 Sk. Sabiha-reşit Turgut İlkokulu Blok No: 3 Çankaya / Ankara

 99. Körfez » Körfez Emlak Konut Anadolu İmam Hatip Lisesi

  Yavuz Sultan Selim Mah. Mevlana Cad. Okul ( Toki ) Sitesi No: 174 Körfez / Kocaeli

 100. Körfez » Körfezkent Emlak Konut İlkokulu

  Yavuz Sultan Selim Mah. Mevlana Cad. No: 186 Körfez / Kocaeli


 1. (birinin) Konuğu Olmak

  Birine konuk olarak gidip kalmak. Örn: Onun köyüne gittim, onun konuğu oldum orada on beş gün

 2. Abecesel Konu Kataloğu

  Kitabın içeriğini konu başlığı, vurgu sözcük, anahtar sözcük vb. yollarla belirten konu f

 3. Abuk Sabuk Konuşmak

  Ne söylediğini bilmeden, düşüncesiz, tutarsız konuşmak.

 4. Ağız Ağıza Vermek (konuşmak)

  İki kişi birbirine pek yakın durarak başkaları işitmeyecek bir biçimde konuşmak. Örn: Tenh

 5. Ağzı Dolu Dolu Konuşmak

  Heyecanlı söz söylemek. Örn: Birkaç kişiyle, garip bir lisanla ağzı dolu dolu konuşmaya ba

 6. Ağzı Olan Konuşuyor

  konuyla ilgisi olmayan, bilir bilmez herkesin söyleyecek sözü var anlamında kullanılan bir söz

 7. Alt Perdeden Konuşmak

  Hafif sesle yavaş konuşmak. Örn: Gözlerini süze süze alt perdeden, tane tane konuşur. -K. Ko

 8. Altkavuşma Konumu

  İç gezegenlerin, Yer-gezegen-Güneş olmak üzere, aynı doğrultuya gelmesi (bk. şekil A. 54)

 9. Ana Konu

  Sinema Bir öykülü filme çıkış noktası olan konu, başlıca düşün.

 10. Araba Konut

  Sanatçıların içinde yaşadıkları tekerlekli ev.

 11. Araştırma Konusu

  Araştırmada, elde edilecek bilgilerin sınırını çizen kavram çerçevesi ve üzerinde gözlem

 12. Aşırı Konuşkanlık

  Kimi ruh hastalarının aşırı coşkunluk anlarında gösterdikleri, taşkın, aralıksız konuşm

 13. Bağlantısız Konuşma

  Bütünlüğü ve anlamı bozan bağlantısız söz parçalarıyle konuşma.

 14. Beşkonumlu Ölçek

  Tutum ölçümlerinde en sık başvurulan ve değerlendirmelerin iki yandaş, iki karşıt ve bir or

 15. Bilmece Gibi Konuşmak

  Açık, anlaşılır bir biçimde konuşmamak.

 16. Boş Konuşmamak

  Gerçekleri söylemek, bilgisine dayanarak anlatmak. Örn: Amiralin sözlerine inanmak lazım, boş

 17. Bozuk Plak Konuşması

  Konuşma içinde sözcük ve cümle parçalarını durmaksızın yineleme.

 18. Bülbül Gibi Konuşmak (okumak)

  1) kolaylıkla konuşmak, okumak. Örn: Kadın bülbül gibi Fransızca konuşuyor. -H. E. Adıvar.

 19. Bülbül Gibi Konuşturmak (söyletmek)

  İtiraf ettirmek. Örn: Buluştukları zaman da onu bülbül gibi konuşturdu. -T. Buğra.

 20. Cafcaflı Konuşma

  Alışıla gelinmiş ses bölgesinin dışına çıkarak iddialı bir biçimde konuşma.

 21. Çıkmaz Konu

  Sonucu kimseyi doyurmayan ve çözüm yolu inandırıcı olmayan oyun konusu.

 22. Çıkmaz Konu

  Çözüm yolu olmayan, sonucu kimseyi doyurmayan oyun konusu.

 23. Çocuksu Konuşma

  Çok kez uyum güçlükleri yüzünden yetişkin bir kimsenin, küçük çocuklara özgü birtakım

 24. Çokkonumlu Ölçek

  Tutum ölçümlerinde ölçüm konusuna ilişkin çeşitlenmeleri saptamak üzere değerlendirmeleri

 25. Dereden Tepeden Konuşmak

  Gelişigüzel konuşmak, rastgele konular üzerinde konuşmak. Örn: Kahveler içilip dereden teped

 26. Deveci İle Konuşan Kapısını Büyük Açar

  Yüksek makam sahibi kimselerle ilgisi olanlar durumlarının gerektirdiği özveriyi göze almalıd

 27. Din Konuşması

  Din konuları üzerinde yapılan gelişi güzel konuşma.

 28. Dirhemle Söylemek (konuşmak)

  Çok az veya yavaş konuşmak. Örn: Üstadı, profesörle taban tabana zıt yaradılışlı bir in

 29. Dişi Konuşmak

  (Tul. ve Ort. O.): Komiğe ya da Kavuklu'ya nükte yapması için laf açmak.

 30. Dişi Konuşmak (argo)

  Doğaçlama tiyatrosunda ve ortaoyunu'nda Komik'e ya da Kavuklu'ya nükte yapması için laf açmak.

 31. Dizgesel Konu Kataloğu

  Kaynakçasal kimliğini verdiği kitabın içeriğini, kitaplıkta uygulanan sınıflama yönteminin

 32. Dizisel Konum Etkisi

  Bir dizi sözcüğün öğrenilmesinde, herhangi bir sözcüğün dizinin başında, ortasında ya d

 33. Doğaçtan Konuşma

  Hiçbir betiğe dayanmadan konuşma. Bu da bir yaratıcılık gerektirir.

 34. Dörtkonumlu Ölçek

  Tutum ölçümlerinde değerlendirmelerin karşıt çözümlemelere elvermesi için, ikisi yandaş,

 35. Eğri Oturup Doğru Konuşalım

  Birisine karşı tutumumuz ne olursa olsun doğruyu söylemeliyiz.

 36. Emeğin Konusu

  Marksist yaklaşıma göre emeğin, insan gereksinimlerini karşılamaya hazır duruma getirmek içi

 37. Ezbere Konuşmak

  Bilmeden, aslını arayıp sormadan konuşmak.

 38. Gecikmeli Konuşma

  Zekâ geriliği, elverişsiz sağlık durumu, işitme yitimi, devim-ortak güdümü (motor koordinas

 39. Genizden Konuşmak (çıkarmak)

  Burnu tıkalı gibi konuşmak. Örn: Genzinden çıkardığı seslerle ağlama taklidi yapıyordu.

 40. Göreli Konum

  Bir ölçüm, ölçüye vurulmuş bir birim ya da bir ölçek ayrıçının ölçüm sürekliliği y

 41. Gümrük Tarife Konumu

  Dış ticarete giren malların kullanışlarına, iktisadi önemlerine ve benzerliklerine göre yap

 42. Güzel Konuşma

  Söz söylerken düşünceleri ve duyguları doğru, uygun bir biçimde anlatma sanatı. Sesin uyumu

 43. Hayvan Koklaşa Koklaşa, İnsan Konuşa Konuşa

  İnsanlar konuşarak birbirlerini daha iyi anlarlar.

 44. İç Konuşma

  Bir oyuncunun, sahnede konuşmamasına karşın, düşündüklerini ve ruh durumunu seyirciye duyurm

 45. İç Konuşma

  Bir oyuncunun sahnede konuşmadığı halde, düşündüklerini seyirciye duyurması.

 46. İçinden (konuşma)

  Sinema/TV. Görüntülükte görünen bir kimse konuşmadığı halde, aklından geçenlerin bu kims

 47. İçinden Konuşmak

  Kimsenin duymayacağı kadar yavaş sesle konuşmak.

 48. İçsel Konuşma

  İçten, sessiz olarak kendi kendine yapılan konuşma.

 49. İki Konutlu Kene

  Kurtçuk ve nimfa çağını bir konakçıda geçirdikten sonra toprağa düşüp bir başka konakç

 50. İkil Konumu

  İkili yazımda, bir sözcükteki damga konumu.

 51. İleri Geri Konuşmak (söz Etmek, Laflar Etmek)

  Yersiz ve gönül kıracak biçimde konuşmak. Örn: Şoför yolda ileri geri konuştu. -L. Tekin.

 52. İm Konumu

  Geneilikle bir sayıtın başında ya da sonunda bulunan ve sayıtın gösterdiği sayının cebirse

 53. İnsan Konuşa Konuşa, Hayvan Koklaşa Koklaşa

  İnsanlar konuşarak birbirlerini daha iyi anlarlar.

 54. Kalbiyle Konuşmak

  Düşüncelerini, duygu ağırlıklı bir biçimde anlatmak. Örn: Bana öyle geldi ki bu adam kafa

 55. Karındankonuşan

  Sesi diyaframa iterek karnından konuşma becerisi gösteren kişi.

 56. Karındankonuşan Kuklası

  Karındankonuşanın kullandığı ve karşılıklı konuştuğu büyük boy kukla.

 57. Karnından Konuşmak (söylemek)

  1) işitilemeyecek kadar alçak sesle söylemek 2) uydurarak söylemek.

 58. Karşı Konum

  Güneşle bir dış gezegenin, Güneş'le Ay'ın Yer'e göre bakışık olduğu (uzanım 180°) konu

 59. Karşı konum (opozisyon)

  Güneş' le bir dış gezegenin veya Ay' ın Yer' e göre simetrik olduğu ( uzanımı 180° ) konum

 60. Kavuşma Konumu

  Güneş'le herhangi bir gezegenin, Güneş'le Ay'ın Yer'e göre aynı hizada ve aynı yanda (uzanı

 61. Kavuşma konumu

  Güneş ile herhangi bir gezegenin, Güneş ile Ay' ın Yer' e göre aynı hizada ve aynı yanda ( u

 62. Keratokonus

  Kornea orta kısmında herhangi bir renk değişikliği oluşmaksızın konik veya yuvarlak bir çı

 63. Konu Başlığı

  Konuların sözcüklerle belirlenmesi için kimi ilkelerin uygulanması sonucu oluşturulan ad.

 64. Konu Bulma

  (Freud) Sevgecin, bedenin kösnül bölgelerinden ayrılarak çevredeki konulardan birine yönelmesi

 65. Konu Fişi

  Konular göz önünde tutularak düzenlenen fiş.

 66. Konu Kataloğu

  Konu fişlerinin belli bir düzene göre sıralanmasıyle oluşan katalog.

 67. Konu Kaynak Dizimi

  Belli bir konu yönteminden çokça ayrılmak gerektiğinde, konularda uyuşma sağlamak amacıyla h

 68. Konu Kaynakçası

  Belli bir konuyla ilgili kitap ve yazıları kapsayan kaynakça türü.

 69. Konu Özeti

  Bir dans yapıtının konusunu en kısa yoldan anlatan ve ilgililere bilgi veren yazılı özet. .

 70. Konu Seçimi

  (Freud) Sevgi konusu olarak bir kişi ya da nesneyi seçme.

 71. Konu Sevgeci

  Benliğin dışındaki kişi, nesne ya da ülkülere bağlanan sevgeç.

 72. Konu Sınıflandırma Yöntemi

  Simge olarak hem harf, hem de rakam kullanılmasını öngören ve James Duff Brown'ca 1906'da oluş

 73. Konu Yerleştirmesi

  Kitapların raflara, konularına göre yerleştirilmelerini öngören yöntem.

 74. Konuk

  Konakçıya göre asalak.

 75. Konuk Gelmek

  Bir yere veya birinin evine kısa bir süre kalmak için gelmek.

 76. Konuk Oyuncu

  Bir tiyatroya başka bir tiyatrodan gelerek görev alan oyuncu.

 77. Konuk Oyuncu

  Bir tiyatronun kadrosu içindeki oyuncu olmayıp bir ya da birkaç oynanış için dışarıdan kat

 78. Konuk Yönetmen

  Başka bir ülkeden, kentten ya da tiyatrodan gelerek sahneye oyun koyan yönetmen.

 79. Konukçu Hücre

  İçinde virüs ya da klonlama yapabilen vektörün yaşadığı ve kendini çoğalttığı hücre.

 80. Konukluk

  Türklerce savaş açılan devletlerin İstanbul'daki temsilcilerinin uygun bir binada gözaltında

 81. Konulu Algılama Sınarı

  İlk biçimiyle özcel tanı aracı olarak kullanılan ve bireye konulu görünüler sunarak bu uyar

 82. Konulu Düşleme

  Düşlemede imge, tasarım ve duyguların bir konu üzerinde birbirini izleyerek belirli bir amaca d

 83. Konuluk

  Konu olarak alınan fikir.

 84. Konum

  Bir dizgide, bir damganın oturabildiği ve bir sıra sayısınca tanıtılabilen her bir yer.

 85. Konum

  Bir nesnenin seçilen bir başvuru noktasına, eksenine ya da eksenlerine göre yeri.

 86. Konum

  Bir kentin uzak ve yakın çevresiyle her türlü ilişikislni sağlayan ve kentin gelişmesini etki

 87. Konum Bağıntısı

  Tanelerin konumunu, kristal düzlem ve doğrultular bakımından belirten bağıntı.

 88. Konum Yöneyi

  Öklit 3-uzayında bir (x,y,z) noktası için, başlangıç noktası (0,0,0) ve bitiş noktası (x,y

 89. Konumlama

  Gözlemleri bir eksenler dizgesinde yatay ve düşey eksene olan uzaklıklarıyla göreli yerlerine

 90. Konumsal Gösterim

  Bir gerçek sayının konumsal gösterim dizgesinde gösterimi.

 91. Konumsal Gösterim Dizgesi

  Bir gerçek sayının, bir damga takımı ile gösterildiği öyle bir sayılama dizgesi ki, her dam

 92. Konumsal Mallar

  İkame mallarla beğeni açısından kıyaslandığında, değeri tamamen konumu dolayısıyla terci

 93. Konumsuz Saç Çelik

  Taneleri konumlanmamış olan saç çelik.

 94. Konus

  1. Koni, koni biçiminde olan. 2. Işını belli bir sahaya düşürmede kullanılan delikli metal l

 95. Konuş

  Bir kentin kurulmuş olduğu yerin taşıdığı ve kentin gelişmesine olumlu ya da olumsuz etkisi

 96. Konus Arteryozus

  anat. Truncus pulmonalis’in ventriculus dexter’den çıkış yerinde görülen huni biçimindeki k

 97. Konusal Algılama Ölçeri

  Belirli durum ya da olayları gösteren bir dizi resimden oluşan, deneklerden resimlerde olup biten

 98. Konusal Duygu Yatırımı

  Genel olarak sevgecin herhangi bir konu üzerinde toplanması, özel olarak da sevgecin cinsel nitel

 99. Konuşan Soytarı

  Halkı, konuşarak güldüren soytarı.

 100. Konuşgaç Görüşmesi

  Konuşgaç aracılığıyla yapılan ve kendine özgü üstünlük ve sınırlılıkları, getiri veMesaj / Bildirim Gönderin