Yeni Veteriner Fakültesi Açılmasın


Yeni Veteriner Fakültesi Açılmasın
Veteriner Fakülteleri Dekanlar Konseyi, Türkiye’de verilen veterinerlik eğitimi, fakültelerin geleceği ve eğitim kalitesiyle ilgili görüş ve önerilerde bulundu.
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Veteriner Fakültesi ev sahipliğinde, 6-8 Eylül’de gerçekleştirilen Veteriner Fakülteleri Dekanlar Konseyi Toplantısı’nın sonuç bildirisi açıklandı.
21 üniversiteden veteriner fakültesi dekanlarının imzaladığı sonuç bildirisinde, önemli bir görev yürüten veteriner hekimlerinin, gerek teorik gerekse pratik bilgi donanımına sahip olmaları için öğretim kadrosu, laboratuvar altyapısı ve hayvan hastanesinin yeterli olduğu veteriner fakültelerinde eğitim öğretime başlamalarının hayati önem arz ettiği belirtildi.

Veteriner fakültelerinin sayısından ziyade niteliğinin artırılmasıyla daha nitelikli veteriner hekimlerin yetişmesinin sağlanacağının vurgulandığı bildiride, aynı zamanda ilerleyen yıllarda hekimlerin istihdamında oluşacak sıkıntıların da önüne geçileceği söylendi.


‘YETERLİ ALTYAPI OLMADAN FAKÜLTELER AÇILIYOR’
Türkiye’de, Avrupa’daki veteriner fakültelerinde olan MR ve tomografi gibi görüntüleme sistemleriyle eğitim veren fakülte sayısının çok az olduğu savunulan bildiride, şu ifadelere yer verildi:

"Kısıtlı imkânlarla eğitim veren veteriner fakültelerinin ne derece geri kaldığı da aşikar. Avrupa ülkelerinden Almanya’da beş, Fransa’da dört ve Birleşik Krallık’ta yedi veteriner fakültesi bulunurken bugün ülkemizde 32 veteriner fakültesi var. Bu fakültelerin çoğunun mevcut durumlarıyla Avrupa koşullarında eğitim verebilmeleri imkânsız. Yeni açılan veteriner fakültelerinin eğitim öğretime başlamasında, mevcut veteriner fakültelerinden, meslek, birlik ve odalarından görüş alınmıyor. Bundan dolayı da çoğu zaman yeterli ve gerekli öğretim üyesi sayısı tamamlanmadan, asgari koşulları sağlamış laboratuvar imkânı olmadan ve en önemlisi de eğitim öğretim ihtiyaçlarına cevap verecek hayvan hastanesi bulunmadan eğitim öğretime başlanıyor."


‘SON AÇILAN FAKÜLTELER KAPATILMALI’
Dekanlar Konseyi toplantısında yeni açılan veteriner fakültelerinde eğitim öğretime başlanabilmesi için aranacak kriterler de belirlendi.

Sonuç bildirisinde, buna göre kriterler şöyle sıralandı:
"Eğitim binası (derslikler ve öğretim üyeleri için yeterli ofisler bulunmalı), öğrenci uygulama, laboratuvar ve donanımı, araştırma laboratuvarları ve donanımı bulunmalı, Hayvan Hastanesi (çiftlik hayvanları, at ve pet hayvanları için ayrı muayene, operasyon ve doğum üniteleri, hospitalizasyon üniteleri, enfeksiyöz hastalıklar üniteleri ve nekropsi salonları bulunmalı), araştırma ve uygulama çiftliğinin olması, eğitim öğretime başlamadan önce her ana bilim dalı için en az bir öğretim üyesi atanmış olmalı. Tüm öğretim üyelerinden en az üçü profesör ve üçü de doçent olması zorunlu olmalı. Her ana bilim dalı için en az bir araştırma görevlisi atanmalı."
Bildiride, yeni eğitim öğretime başlayacak veteriner fakültelerinin, maksimum 20 öğrenci alabilmesi ve bu sayının en az beş yıl sabit tutulması gerektiği belirtildi.

Yeni eğitim öğretime başlayacak veteriner fakültelerinin bulunduğu üniversitelerde, sağlık bilimleri enstitülerinin kurulmuş ya da kurulacak olmasının gerektiği aktarılan açıklamada, şu değerlendirmelerde bulunuldu:
"Yeni eğitim öğretime başlayacak veteriner fakültelerinde araştırma ve uygulama laboratuvarları, Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen Özel Veteriner Teşhis ve Analiz Laboratuvarları Yönetmeliği’ne uygun inşa edilmiş olmalı. Hayvan hastanesi EAEVE (Avrupa Veteriner Eğitim Kurumları Birliği) tarafından belirlenen (temel minimum) kriterlere ve Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından belirlenen yönetmeliğe göre ruhsat alabilmesi için uygun inşa edilmeli. Tüm bu gerekçelerden dolayı son yıllarda açılmış veteriner fakültelerinin gelişmiş bazı ülkelerde uygulandığı gibi bir an önce kapatılması ve öğrencilerinin belirtilen kriterlere sahip fakültelere, kontenjanlarının düşürülmesi şartıyla aktarılması, ayrıca yeni veteriner fakültelerinin açılmaması uygun olacaktır."

Admin

Taglar: YeniVeterinerFakültesiAçılmasın

Haberler - İlginizi çekebilecek başlıklar
8 Madde İle Günümüz Ergenleri

Ergenlik, insanların gelişim sürecindeki zorlu ve önemli süreçlerden biri. Ergen çocuk sahibi olan ailelere bu konuda büyük görevler düşüyor.

Annesiyle Aynı Okulda Ders Veriyor!

Avcılar’daki Ali Karay Ortaokulu’nda anne Hazel Kahraman ile oğlu Kamuran Kahraman, fen bilgisi dersi veriyor. Kamuran Kahraman, “İnsan 30 yıllık annesine Hocam diyemiyor” dedi.

Babalar Çocuklarıyla Oynamasını Bilmiyor

İstanbul’da bir vakıf üniversitesinin yaptığı araştırmaya göre babaların büyük çoğunluğu, çocuklarıyla nasıl oyun oynaması gerektiğini bilmiyor. Üstelik eğitim düzeyine göre değişmiyor.

2018 YKS Yerleştirme Analizi: Zirvede Rekabet Kızıştı

Yaklaşık iki milyon öğrencinin merakla beklediği 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından, ÖSYM ve YÖK 31 Ağustos’da sınavla ilgili veriler yayınladı.

Akademisyenlere, Kurumsal Dış Değerlendirici Eğitimi

YÖKAK tarafından, Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının değerlendirmesini yapacak yaklaşık 600 akademisyene, ‘Kurumsal Dış Değerlendirici Eğitimi’ verildi. YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, "Kurumsal Dış Değerlendirme Pr

Az Bilinen Bölümler Gerontoloji, Rekreasyon, Aktüerya


Sayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin