Aranan: Soru

 1. LGS Sınavı 2019 Örnek Soruları

  Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınava Yönelik Aralık Ayı Örnek Soruları Yayımlandı

 2. Sakin Şehir’in ‘sessiz’ Okulları

  Ordu’nun ‘Sakin Şehir’ unvanlı Perşembe ilçesindeki tüm okullarda, öğrencilerin sorumluluk duygularını artırmak ve kendi zamanlarını yönetebilmelerini sağlamak amacıyla zil uygulaması kaldırıldı.

 3. Helikopterlerin Arka Pervaneleri Ne İşe Yarar?

  Yerde iken sorun yoktur ama havalanınca helikopterin gövdesi, pervanenin dönüş yönünün tersine dönmeye başlar. İşte burada bu hareketi durdurabilecek ilave bir güce ihtiyaç vardır. Bu ilave gücü sağlamanın en kolay yolu, dönüş yönü

 4. Öğrenciler Sokak Hayvanları İçin Mama Topladı

  Öğrenciler, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü kapsamında sokakta yaşayan hayvanlara destek olmak amacıyla yürüttüğü ‘Sevgi ve Sorumluluk Projesi’ ile mama topladı.

 5. Çocukluğun Hapishanesidir Yetişkinlik - Ayşe Şule Bilgiç

  Ezberleri bozmanın dünyayı daha iyi bir yer haline getirdiğine inanan Ayşe Şule Bilgiç, yıllar süren benim amacım ne, ben ne yapmak istiyorum sorusunun cevabını Pepee’de bulur. TEDxIstanbul

 6. Öğrenciler Aydos Ormanı’nı Temizledi

  Üniversite öğrencileri bir sosyal sorumluluk projesinde yer aldı. 30 öğrenci ‘Her atık çöp değildir’ etkinliği kapsamında Kartal Aydos Ormanı’nda çevre temizliği yaptı.

 7. İngilizce Geçmiş Zaman Sorular 2 - Past Tense Questions 2

  İngilizce Geçmiş Zaman Sorular 2 - Past Tense Questions 2; Kimi gördünüz - Who did you see? Kime rastladınız - Who did you meet? Kimi tanıdınız - Who did you recognize?

 8. İngilizce Geçmiş Zaman Sorular - Past Tense Questions

  İngilizce Geçmiş Zaman Sorular - Past Tense Questions; Neredeydiniz - Where were you? Nerede oturdunuz - Where did you live? Nerede çalıştınız - Where did you work?

 9. Araba Tutması Nasıl Oluyor?

  Dış kulağımızın görevi işitmeyi sağlamaktır ama iç kulağımız dengemizden sorumludur. Hareket halinde olduğumuzda, iç kulağımızın içindeki sıvı çalkalanır ve sinir sistemimiz vasıtası ile beynimize sinyal gider.

 10. İngilizce Soru Sormak 2 - Asking Questions 2

  İngilizce Soru Sormak 2 - Asking Questions 2; Senin bir hobin var mı - Do you have a hobby? Ben futbol oynuyorum - I play football / soccer (am.). Nerede bir futbol sahası var - Where is the football / soccer (am.) field?

 11. İnsanlar Niçin Dondurularak Saklanamıyor?

  Donmuş kan, besin ve oksijen taşıyamayacağından, metabolizmada ne gibi aksaklıklar görülebileceği hala bilinmemektedir. Ayrı bir sorun da suyun donduğu vakit genişlemesidir. Bu yüzden kan damarları parçalanabilir, doku yapısı bozulabilir,

 12. İngilizce Soru Sormak 1 - Asking Questions 1

  İngilizce Soru Sormak 1 - Asking Questions 1; cevaplamak - to reply. Cevap veriniz, lütfen - Please reply. Cevap veriyorum - I reply.

 13. Okula Yeni Başlayan Çocuk Tepki Vermiyorsa Sorun Olabilir!

  Anaokul, 1, 5 ve 9’uncu sınıflar 10 Eylül’de okula başladı. Miniklerde aileden ayrılık zor. Bu konuda çalışmalar yapan psikolog Nilüfer Devecigil, “Ağlamalar haftalarca sürüyorsa bu ağlamanın altındaki anlamı sorgulayın” diye ai

 14. İngilizceReported Questions: Soru Cümlelerinin Bildirilmesi

  Çoğu bildirilen soru cümlesi geçmiş zaman ile oluşturulmuş bir fiile sahiptir. Bu yapıda, aynı reported speech konusunda anlatıldığı gibi aynı kelime ve zaman değişimleri kullanılır.

 15. YKS 2018’de Fen ve Matematik Ortalamaları Düştü

  TYT’de 40 soruda matematik ortalaması tüm adaylarda 5.9, fen bilimleri testinde 20 soruda ise 2.8. Bu tablo bir şeyler söylüyor, bu tablo ikaz ediyor, ihtar ediyor. Temel bilimler teknoloji ve uygulamanın esası. Temel bilimlerin zayıf olduğu bi

 16. Niçin Uyuyoruz?

  İşte hayatımızla ilgili son derece önemli bir soruya bir sürpriz cevap daha! ’Hiç kimse bilmiyor.’ Cevabın kolay olduğunu, uykuda enerjimizi şarj ettiğimizi söyleyebilirsiniz, ama bilimsel araştırmalar bunu göstermiyor.

 17. İngilizce Olumsuz Soru Cümlesi Yapma

  Bu noktada iki durum söz konusudur. Konuşma esnasında kullanılan yapı ile resmi dilde kullanılan yapılar söz konusudur.

 18. Renklerden Nasıl Etkileniriz?

  Kanada’da bir okulda yapılan deneyde, odaların renk ve ışık düzenlerinin değiştirilmesi ile bazı öğrencilerin zeka düzeylerinin ve disiplin sorunlarının olumlu biçimde etkilendiği tespit edilmiştir.

 19. İngilizce Soru Kelimesinin Özne Durumunda Olduğu Soru Cümleleri

  Soru cümlelerinde insanlar yerine who, nesneler yerine de what kullanırız. Who did you see? John. Kimi gördün. John’u gördüm.

 20. İngilizce Soru Kelimeleri İle Soru Cümlesi Oluşturma

  where, when, why gibi soru kelimeleri ile soru cümlesi oluştururken, yes-no soru cümlesinin başına bu soru kelimelerini getiririz.

 21. Vurgun Yemek Nedir, Nasıl Olur?

  Oksijen dokularda kullanıldığından sorun yaratmaz, ama özellikle azot gazı damarlarda süratle genleşerek, damar tıkanıklığı, akciğer yırtılması ve hatta felç gibi önemli vücut hasarlarına yol açar. Bu şekilde vurgun yiyenler, süra

 22. İngilizce Yes / No Soru Cümle Yapısı - Evet / Hayır Soru Yapısı

  İngilizcede Yes-No sorusu yapmak için tek yapmanız gereken yardımcı fiili cümlenin başına getirmektir.

 23. İngilizce Soru Cümlesi ve Negatif Cümle Oluşturma

  İngilizcede soru cümlesi oluşturmak için, yardımcı fiil öznenin başına getirilir. John has gone. Has John gone? She’s leaving. When is she leaving?

 24. İslamiyetin Doğuşu ve İlk İslam Devletleri Değerlendirme Soruları

  İslamiyetin doğuşu sırasında Arap Yarımadası’nda siyasal birliğin sağlanamamasının nedenlerini yazınız. İslamiyetin doğuşu sırasında Arap Yarımadasındaki dini yapı ve inanışlar hakkında bilgi veriniz.

 25. Asansör Düşerken Zıplanılsa Ne Olur?

  Düşünün ki, asansörünüz bozuldu ve 60-70 km/saat, yani saniyede 18 metre hızla düşüyor. Siz de son saniyede yukarı zıplıyorsunuz. Yukarı zıplamanız olsa olsa saniyede 4-5 metre hızla olabilir. Yani siz yine de yaklaşık saniyede 13-14 m

 26. İngilizce Nerede Sorusu - Where is?

  İngilizce Nerede Sorusu - Where is; Şehrin eski kesimi nerede - Where is the old city? Kilise nerede - Where is the cathedral? Müze nerede - Where is the museum?

 27. Osmanlı Sanatı(Osmanlıda Sanat) Ünite Sonu Değerlendirme Soruları

  El yazması eserleri süslemek ve metnin aydınlatılmasını sağlamak için perspektif olmadan yapılan resimlere denir.

 28. İlk Türk Devletleri Ünite Değerlendirme Soruları

  GÖKTÜRK DEVLETİ döneminde yazılan Orhun Kitabelerinde Türk kelimesi TÜRÜK şeklinde geçmektedir. Türklerin ana yurdu ORTA ASYA dır.

 29. Türklerde Eğitim Ünite Sonu Değerlendirme Soruları

  Aşağıda verilen Osmanlı eğitim kurumlarını/ faaliyetlerini örgün ya da yaygın olma durumlarına göre (X) işareti koyarak sınıflayınız.

 30. Sinir Sistemi

  Sinir sistemi; canlının dış çevreye uyumunu sağlayan iç çevrenin dengede tutulmasından sorumlu, uyarılara verilen tepkileri düzene koyan bir sistemdir.

 31. Kobilere Kredi Yardımı

  Girişimci, bazen kredisini uluslararası pazardan kendisi bulabildiği gibi bazen de uluslararası finans kuruluşlarının dış kredilerini tercih etmektedir. Çoğunlukla bu olanaklardan haberi olmayan küçük ve orta boy işletmeler, finansal sorunl

 32. Türklerde Ekonomi Ünite Sonu Değerlendirme Soruları

  Uygurlara kadar az da olsa tarım yapılırdı. Hunlar döneminde açılan Tötö kanalı ile sulama yapılır, Eski Türklerde çiftçilere tarıgçı denirdi. Buğday, arpa, Mısır önemli tarım ürünleri idi. Yerleşik hayata geçen Uygurlarla birli

 33. Lesson 26 - Ask me a question

  Lesson 26 - Ask me a question / Ders 26 - Bana bir soru sor

 34. Uygarlığın Doğuşu İlk Uygarlıklar Değerlendirme Soruları

  Indus Nehri etrafında kurulan uygarlık. Nil Nehri etrafında kurulan uygarlık. Yaradılış, Tufan, Gılgamış Destanları

 35. Kadın Girişimciliğin Sorunları ve Çözüm Önerileri

  Kadın girişimciliğin Türkiye’deki sorunları ve bu sorunlara ilişkin çözüm önerilerine ilişkin görüşlerimizi aşağıdaki kısaca özetlemeye çalışacağız;

 36. Google’ın Yeni Oyuncağı El Tanıma Sensörü

  Google İleri Teknoloji ve Projeler grubunun bir projesinin bir parçası olarak geliştirilen Soli Sensörü, daha düşük enerjiyi kullanmak ve el değirmenlerini bir milimetrelik seviyede tespit etmek için tasarlanmış düşük güçlü bir radardı

 37. Zarflar Türleri ve Özellikleri

  Fiillerin, fiilimsilerin, sıfatların ya da kendi türünden olan kelimelerin anlamlarını türlü yönlerden (yer-yön, zaman, durum, miktar, soru) etkileyen; onları belirten, dereceleyen sözcüklere zarf denir.

 38. 1. Dünya Savaşında Savaşılan Cepheler

  Doğu Cephesi (Sarıkamış Hareketi). Güney Cephesi (Kanal Hareketi). Irak Filistin Cephesi. Çanakkale Cephesi. Ermeni Sorunu

 39. Lesson 15 - What is the matter?

  Lesson 15 - What is the matter? / Ders 15 - Sorun nedir?

 40. Simple Present Tense - İngilizce Geniş Zaman

  1. Olumlu cümle: Özne + esas fiil + s takısı. 2. Olumsuz cümle: Özne + yardımcı fiil + NOT + esas fiil. 3. Soru cümlesi: yardımcı fiil + Özne + esas fiil.

 41. Zamirler

  Zamir türleri; Şahıs Zamirleri, Dönüşlülük zamiri, İşaret zamirleri, Belgisiz zamirler, Soru zamirleri, İlgi zamiri, İyelik zamiri. Yapı bakımından zemirler; Basit Zamirler, Birleşik Zamirler, Öbekleşmiş Zamirler, Ek Hâlindeki Zamirler

 42. Çalışma İsteğini Arttıracak Öneriler

  İnsanların en sık yaşadığı sorunlardan biri de, İstiyorum ama yapamıyorum, o kitapların defterlerin projelerin başına bir türlü oturamıyorum durumudur. Buyrun size 8 öneri.

 43. Tarih Çağları Soruları

  Insanlık tarihinin en uzun çağı hangisidir? Kavimler Göçü ile başlayan çağ nedir? Maden çağlarının içinde en gelişmiş çağ hangisidir?

 44. Türkiye’de Erozyonu Engellemek

  Yurdumuzda, aşırı erozyonun nedenlerinden en önemlileri orman ve meraların tahribatıyla ortaya çıkmaktadır. Karşımızda insan bulunmaktadır; bu nedenle, erozyon sorununun havzada yaşayan ve doğal kaynakları yanlış kullanan yöre insanı i

 45. Bir İşe Başlamak ve Bitirmek İçin 5 Saniye Kuralı

  şleri başlamayı ertelemek bir çoğumuzun en büyük sorunu. İşi bitirmenin yarısı başlamak olduğunu hepimiz duymuşuzdur. Bu videoda işleri başlarken beynimizde ne etkinin oluştuğu (Zeigarnik etkisi) ve bu etkiyi nasıl kullanabileceğimizde

 46. Klasik Dönem Osmanlı Toplum Yapısı Klasik Sorular

  İlk Türk devletlerinde dini hayat ve inanışlar hakkında bilgi veriniz. Klasik dönem Osmanlı toplum yapısı hakkında bilgi veriniz. Osmanlı Devletinde uygulanan “Millet Sistemi” hakkında bilgi veriniz.

 47. YKS İngilizce Konuları

  Dilbilgisi (10 Soru) (4 Soru Zamanlar,2 Soru Preposition,3 Soru Conjunction,1 Soru Quantifiers), Cloze Test (5 Soru), Cümleyi Tamamlama (8 Soru), İngilizce Cümlenin Türkçe Karşılığını Bulma (6 Soru), Türkçe Cümlenin İngilizce Karşılığı

 48. Geniş Zaman (Simple Present Tense) Kullanım Amaçları

  “Simple Present Tense” Türkçedeki “Geniş Zaman” a karşılık gelir. “Simple Present Tense” kullanımı olumlu, olumsuz cümlelerde ve soru cümlelerinde aşağıdaki gibidir:

 49. Okul Servislerinde Kamera Zorunluluğu Ertelendi

  Servis araçlarından istenen, koltuk sensörü, üç nokta emniyet kemeri, her koltuğu görecek şekilde kamera ve internet sistemlerinin maliyetli olduğu gibi kısa sürede yapılmasının mümkün olmadığının dile getirildiği raporun ardından y

 50. Tarih Bilimine Giriş Soruları

  Türklerin açıklayın boyunca kullandıkları takvimleri yazarak; bu takvimlerin özelliklerini kısaca açıklayınız.

 51. Türklerde Devlet Teşkilatı Boşluk Doldurma Soruları

  İlk Türk Devletlerinde Türklerde devlete İl (el) adı verilirdi. İlk Türk Devletlerinde hükümdar yönetme yetkisini Gök tanrı dan alır ve yaptığı tüm işlerden Gök Tanrı ya karşı sorumludur. Buna ( Kut Anlayışı) denir.

 52. Brezilyada bir sucu

  Brezilyada bir sucu direğe takılıyor. Pek bir sorunu yokmuş gibi!

 53. Türklerde Devlet Teşkilatı Kavram Bilgisi

  Tigin : İlk Türk Devletlerinde Kağanın erkek çocuklarına verilen ad. Ataman: İlk Türk Devletlerinde Kağanın erkek çocuklarının eğitiminden sorumlu öğretmen Kurultay :İlk Türk devletlerinde devleti ilgilendiren konuların görüşülüp k

 54. Going to Future Tense Cümleleri

  Going to Future Tense Cümleleri; Nerelerde Kullanılır, Olumlu Şekli (Affirmative Form), Olumsuz Şekli (Negative Form), Soru Şekli (Interrogative Form)

 55. Türklerde Devlet Teşkilatı Klasik Sorular

  Türklerde Devleti Oluşturan Unsurları yazarak kısaca açıklayınız, Türk-İslam Ordusunun genel özeliklerinden 5 tanesini maddeler halinde yazınız

 56. Türkiye’nin Dış Politikası

  Türk Dış Politikasının Temel İlkeleri. 1923-1930 dönemi. Irak sınırı ve Musul meselesi. Ankara Antlaşması (1926). Dış borç sorunu. Yabancı okullar.

 57. Ders Nasıl Çalışılır? Öğrenmeyi Öğrenmek

  Ders Nasıl Çalışılır? Ders çalışırken nasıl bir yol izlemeliyiz? Öğrenme neden önemlidir? Bilgileri nasıl kalıcı hale getirebiliriz? Tüm soruların cevapları bu videoda

 58. Girişimci İle Yönetici Arasındaki Farklar

  Yönetici karı ve riski başkalarına ait olmak üzere mal veya hizmet üretmek için üretim öğelerinin alımını yapan veya yaptıran, bunları belli gereksinmeleri doyurmak amacına yönelten, işletmeyi girişimci adına çalıştırma sorumluluğ

 59. YKS İçin Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

  ÖSYM tarafından hazırlanan, 2018-Yükseköğretim Kurumları Sınavı tercih işlemlerine ilişkin sıkça sorulan güncel soru ve cevapları

 60. ALES Çıkmış Tüm Sorular ve Çözümleri

  ALES Çıkmış Tüm Sorular ve Çözümlerini PDF olarak aşağıda bulabilirsiniz. ALES İlkbahar ve ALES Güz çıkmış soruları ve çözümleri

 61. Tarih Bilimine Giriş

  Tartışma sorusu: Sizce tarih nedir? İnsan neden tarihi merak eder ve incelemek ihtiyacı duyar? Siz geçmişinizi anne babanızın çocukluğunu,dedelerinizi, soyunuzun nereden geldiğini,yaşadığınız bölgede geçmişte kimlerin nasıl bir yaşam

 62. Üniversite Sınavlarında Çıkmış Sorular ve Cevap Anahtarları

  1999 - 2018 yılları arasında üniversite sınavında çıkmış tüm sorular YGS ve LYS kitapçıkları ve cevap anahtarları

 63. Zamir Nedir? Zamirler Ders Notları

  Zamir Nedir? İsmin yerini tutan,ismin yerine kullanılabilen kelime ve eklere zamir denir. Sözcük Halindeki Zamirler; Kişi Zamiri, İşaret Zamiri, Belgisiz Zamir, Soru Zamiri. Ek Halindeki Zamirler; İyelik Zamiri, İlgi Zamiri


 1. SEHITKAMIL » CIKSORUT GIRNE ECZANESI

  GIRNE MAH.31 SOK.NO:5

 2. SEHITKAMIL » CIKSORUT GOLLUCE ECZANESI

  CIKSORUT GOLLUCE MH.57.CD.NO:54

 3. Bahçelievler » Özel Soru Bil Eğitim Merkezi Kursu

  Şirinevler Meydanı Mahmutbey Köy Yolu Meriç Sok.no:12 Bahçelievler / istanbul

 4. SEHITKAMIL » YENI CIKSORUT ECZANESI

  UMUT MAH.82 CAD.NO:56


 1. Açıkuçlu Soru

  Soru sorulan kişileri, yanıt seçenekleri sunmaksızın yanıtlarında özgür bırakan soru biçi

 2. Ahlaksal Sorumluluk

  Bir insanın kendi eylemlerinin sorumluluğunu taşıyabilmesi yeteneği.

 3. Alan Sorumlusu

  Gösteri alanının düzeninden ve temizliğinden sorumlu kişi.

 4. Angiostrongylus Vasorum

  Köpek ve tilkilerin akciğer atardamarlarında seyrek olarak kalplerinin sağ ventrikülünde bulun

 5. Apolyonüs Sorunu

  Verilen üç çembere teğet olan bir çember çizme sorunu.

 6. Aşığa Bağdat Sorulmaz

  Bir şeye çok istekli olan kimse, o şeyi elde etmedeki zorlukları hiçe sayar.

 7. Ayta Sorusu

  (Söz sanatı terimi) Belli olan cevabındaki fikri telkin etmek maksadiyle söz arasında yapılan

 8. Başlangıç Değer Sorunu

  Süreye bağlı bir türetik denklemin genel çözümleri arasından, süre başlangıcında istenen

 9. Beleşçilik Sorunu

  Kamu mallarıyla ilgili olarak gündeme gelen bireyin, başkalarının ortaklaşa maliyetini üstlen

 10. Belirsiz Soru

  Kaypak ve yuvarlak sözcükler kullanan ve belirgin bir anlamdan yoksun olduğu için yetersiz ölç

 11. Beşboyutlu Soru

  Bir kamuoyu yoklamasında geçerli yanıtlar almak üzere tasarlanan a. Süzgeç ya da genel bilgi s

 12. Biçkidikiş Sorumlusu

  Tiyatro giysilerinin biçilip dikilmesini denetleyen kimse.

 13. Bilgi Sorunu

  1. (Geniş anlamda) Bilmenin (bilginin) özü, oluşu ve olanağına ilişkin bütün (fizikötesi,

 14. Bilgi Sorusu

  Yanıtlayıcının belli bir konuda ne bildiği, ne ölçüde bildiği, hangi yoldan ve ne zaman ö

 15. Bulaştırıcı Soru

  Bir bölümünde verdiği yargıyla öteki bölümüne (yanıt arayan bölüme) yanlılık bulaştı

 16. Çokanlamlı Soru

  Birden çok anlam taşıyan, konusunu sınırlandırmamış ya da açık bir içerikten yoksun soru.

 17. Çözümsel Sorunlar

  Öğrencileri çözümsel çalışmalara yöneltmek, onlara "bütün" ve "bileşik" durumdaki düş

 18. Davranış Sorusu

  Yanıtlayıcının davranışları, eylemleri ve her türlü kişisel ya da toplumsal etkinlikleriyl

 19. Değer Yüklü Soru

  Açık ya da gizli değer yargıları içeren ve belli yanıtlar yönünde yanlılık yaratan soru.

 20. Denetleme Sorusu

  Bir soruşturmada daha önemli bir soruya verilen karşılığın doğru olup olmadığını denetle

 21. Dengeleyici Soru

  Durumsal etkenlerin, dile getirilişiyle yanlı ya da yüklü soruların yanıtlar üzerindeki sapt

 22. Denkbiçim Soru Çizinliği

  Kendisiyle birlikte yanıt seçenekleri sunan bir soruda, seçenekler düzeninin verilecek yanıtlar

 23. Dizgeli Soru

  Yanıt seçenekleriyle birlikte son biçimini almış ölçünlü soru.

 24. Doğa-bakım Sorunu

  Canlının gelişiminde, soyaçekimsel özelliklerle çevrenin ve bakımın göreli etkilerini belir

 25. Doksorubisin Kardiyotoksisitesi

  Adriyamisin kardiotoksisitesi.

 26. Dolaylı Soru

  Bilgi almak istediği konuyu açıkça değil, çeşitli içerim ve görünüşlerini Öne sürecek

 27. Dolaysız Soru

  Bilgi almak istediği konuyu, açık anlam ve içeriğini dile getirecek biçimde araştıran soru.

 28. Dolaysız Sorulama

  Bir alan araştırmasında bilginin dolaylı yöntemler yerine doğrudan soru sorulup yanıt alınar

 29. Dört Renk Sorunu

  Bitişik dilemsel iki ülkeyi ayrı ayrı renklere boyamak koşuluyla, beş değişik rengi zorunlu

 30. Duyarlıklı Soru

  Yanıtlayıcıyı tedirgin edip ürkütebilecek kişisel ve özel soru.

 31. Duygu Yüklü Soru

  Bireylerin-olumlu ya da olumsuz-duyarlık gösterdikleri konuları,bu duyarlığı harekete geçirec

 32. Eksik Soru

  Öngördüğü bilginin tüm öğelerine yer vermediği için aradığı yanıtı elde edecek anlam

 33. Eleme Sorusu

  Belli sorulara alınmış yanıtların geçerliğini ölçmek amacıyla kullanılan, sağladığı b

 34. Eşçevre Sorunu

  Değişimler işlencesinde verilen ikinci bir işlevin tümlevi durgan tutulurken bir işlevin çık

 35. Eşya Sorumlusu

  Sahne eşyasının korunmasından ve onarılmasından sorumlu olan görevli.

 36. Gecikmiş Sorun

  Temel davanın incelenmesi sırasında ortaya çıkan ve başka yargılığa ilişkin olması nedeni

 37. Giysilik Sorumlusu

  Giysiliğin düzeninden, ve giysilerin korunmasından, onarılmasından sorumlu kişi.

 38. Görünülü Soru

  Yanıt seçeneklerini göstersel anlatımlarla dile getiren soru.

 39. Gösteri Sorumlusu

  Gösterilerin, sırasından ve bunların düzenli bir biçimde gerçekleştirilmesinden sorumlu kiş

 40. Hastaya Döşek Sorulmaz

  Bir kişiye, onsuz yapamayacağı belli olan bir şeyin gerekli olup olmadığı sorulmaz.

 41. Hikâye Sorusu

  (Söz sanatı terimi) Bir şey anlatılırken sırf ifadeye kuvvet vermek veya beklenmedik bir olay

 42. İkibölümlü Soru

  İki ayrı konuyu tek yanıt alacak biçimde soran yöneltici soru.

 43. İlk Soruşturma

  Savcının istemi üzerine, sorgu yargıcınca ön soruşturmaya dayanarak açılan ve işin yeterin

 44. ısındırma Sorusu

  Bir soru çizinliğinin girişinde yanıtlayıcıyı ürkütmeden konuya çekebilmek ve araştırma

 45. İşlik Sorumlusu

  Bir tiyatroda bulunan çeşitli işlikleri denetleyen ve çalıştıran teknik uzman.

 46. İzleme Sorusu

  Özellikle açıkuçlu sorulara alınan özgür yanıtları belirginleştirmek, derinleştirmek ya d

 47. Kapalı Uçlu Soru

  Olanaklı yanıt seçeneklerini örtük ya da açık, örümlü ya da örümsüz biçimde sunarak ya

 48. Mekanik İşler Sorumlusu

  Sahnenin mekanik araçlarının bakımını ve onarımını yapan kişi.

 49. Ökseli Soru

  Bir soruya alınan yanıtın geçerliğini dolaylı yoldan sınayan tuzaklı soru.

 50. Olgusal Soru

  Yanıtlayıcının toplumsal ve kişisel ayrıtlarına ilişkin bilgiler elde etmek üzere sorulan s

 51. Önsorunlar

  Duruşma sırasında ortaya çıkan, çözümlenmesi başka yargılığa ilişkin olan ve yargı iç

 52. Önsoruşturma

  Sanığın yargılığa gönderilmesi gerekip gerekmediğini saptamak için, savcılık ya da onun y

 53. Orkestra Sorumlusu

  Bir tiyatroda orkestranın işlemesinden ve yönetsel işlerinden sorumlu kişi.

 54. Ortak Sorumluluk

  Bir toplumsal kümede üyelerden herhangi birinin eylemlerinin sonuçlarına ilişkin olarak toplums

 55. Örümlü Yapılı Soru

  Olanaklı ya da verilebilecek yanıtları kendi içinde ve kendisiyle birlikte sunan yapılı soru.

 56. Örümsüz Yapılı Soru

  Olanaklı yanıtları bir seçenekler dizisi biçiminde kendisinden ayrı sunan yapılı soru.

 57. Oylaşımlı Soru

  (Söz sanatı terimi) Bir karara varmak maksadiyle kendine karşı danışır gibi yapılan soru.

 58. Özdeksel Sorun

  Bir davada, ileri sürme konusu olan gerek özdekteki gerek türedeki çözümlenmesi gerekli olay.

 59. Özdeş Soru Deyişi

  Sınama-yeniden sınama yordamında ya da süremli bir araştırmada başvurulan koşut sorularda ku

 60. Özel Bölme Sorumlusu

  Tiyatroda localara bakan sorumlu kişi.

 61. Özgür Yanıtlı Soru

  Açıkuçlu bırakılarak bireylerin yanıtlarını diledigince dile getirmesine olanak veren soru.

 62. Pazarlama Sorumlusu

  Bir sirkin gösterileri için reklam işini ve işin pazarlamasını yüklenen kişi.

 63. Retinakulum Ekstensorum

  anat. El bilek ekleminin üst yüzünde bulunan bağ.

 64. Retinakulum Fleksorum

  anat. Os scaphoideum ve os trapezoideum ile os pisiforme ve os hamatum arasına gerilen, fleksor kir

 65. Sahne Asansörü

  Sahne içinde ya da yanında inip çıkan düzey. Bu sahne değişimleri için kullanılır.

 66. Saptama Sorunu

  Lnin altkümesiolan K nın L ye göre saptama sorunu, K nın L ye göre bir saptama yöntemini bulma

 67. Savsaklayıcı Soru

  Kendi içinde seçenekleri sunarken kimilerini atlayarak yanlılığa yol açan soru.

 68. Saygınlık İlintili Soru

  Kişileri olduklarından daha üstün, beklenene daha uygun görünmeye yönelten yanlı soru.

 69. Sınama Sorusu

  Yanıtlayıcıların belli sorulara verdikleri yanıtların dürüstlük düzeylerini saptamak üzer

 70. Sınır Değer Sorunu

  Bir türetik denklemin, verilen bölgenin sınırlarında, önceden belirtilmiş koşulları sağlay

 71. Son Soruşturma

  Duruşma açılmasını gerekli kılan sorgu yargıcı kararıyle savcının doğrudan doğruya dava

 72. Son Soruşturmayı Açma Kararı

  İlk soruşturma sonucunda, sanığın üstüne atılan suçu işlediği kanısını uyandıran kan

 73. Son Soruşturmayı Geçici Durdurma

  Sanığın ortadan savuşması dolayısıyle bulunamaması ya da suçu işledikten sonra akıl hasta

 74. Sorgulayıcı Sorulama

  Özellikle yanıtlanması sakıncalı sayılan konularda engelleri aşabilmek ve geçerli yanıtlar

 75. Soru Adılı

  (Derleme.. soru zamiri) Adların yerini soru yoluyla tutan adıl: Neyi kaybettiniz?, Ne oldu?, Kim g

 76. Soru Belirteci

  (Derleme.. soru zarfı) Bir eylemin anlamını soru yoluyla açıklayan belirteç: Nasıl yaptınız

 77. Soru Çizinliği

  Toplumbilimde başvurulan başlıca gözlem araçlarından biri olan ve yanıtlayıcmm okuyarak dold

 78. Soru Çizinliklerinin Toplanması

  Yanıtlayıcılara iletilmiş olan soru çizinliklerinin doldurulmuş ya da yanıtlanmış olarak ge

 79. Soru Cümlesi

  Soru kavramı kazandıran hangi? ne? kim? kaç? nasıl? gibi soru kelimelirinden biriyle ya da “eve

 80. Soru Dile Getirme

  Bir soruya yanlılığa yol açmadan ve yanıtsız kalmadan öngördüğü bilgiyi sağlayabilecek d

 81. Soru Dizinliği

  Bir soru ya da görüşme çizinliğine temel olmak üzere hazırlanan ve içbütünlüğü olan ilg

 82. Soru Düzeni

  Bir soru ya da görüşme çizinliğine içbütünlük ve işlerlik kazandırabilmek üzere sorulara

 83. Soru Eki

  Soru kavramı veren mi eki : Ev mi satıldı? Ali geldi mi, gelmedi mi? Bu elbise senin için mi haz

 84. Soru Eki

  Soru kavramı veren mI/mU eki. İlgili olduğu kelimeden ayrı yazılır ancak, o kelimenin son ünl

 85. Soru İçeriği

  Bir sorunun içerdiği bilgi istemi ya da dile getirdiği anlam yükü.

 86. Soru Kâğıdı

  Belli bir sorun ya da konu üzerinde önceden düzenlenen sorulara ilgililerce verilecek yanıtları

 87. Soru Listesi

  Bir amaca göre seçilmiş olan davranım biçimleri ile birtakım beceri ya da düşünceleri temsi

 88. Soru Öbeği

  Belli bir konuyu tek bir soru yerine aynı konunun değişik yönlerini içeren birden çok ilgili s

 89. Soru Şekli

  Adlarda ve fiillerde soru kavramı veren şekil. Adlar ve fiil kiplerini soru şekline sokmak için

 90. Soru Sıfatı

  Adı, soru yoluyla belirten sıfat: Hangi gün? Hangi iş? Ne zaman?. Kaç kişi? Kaçıncı sokak?

 91. Soru Sıfatı

  Hangi, ne, nasıl gibi soru için kullanılan sıfatlar.

 92. Soru Sıfatı

  Adın yerini, sayısını, durumunu ve zamanını soru yoluyla belirten sıfat: Kaç defa, hangi ço

 93. Soru Tonlanmaları

  Soru tümcelerinin tonlanmaları.

 94. Soru Tümcesi

  Herhangi bir öğesinde soru kavramı bulunan tümce: Ali geldi mi? Siz de geliyor musunuz? Nereden

 95. Soru Vurguları

  Tiyatro konuşmasında soru tümcelerini renklendirmede önemli olan vurgu biçimlerinin tümü.

 96. Soru Yineleme

  Bir sorunun anlaşılmaması durumunda görüşmecinin onu ikinci kez ve anlaşabilir bir biçimde y

 97. Soru Zamiri

  Yerini tututuğu varlığı soru yoluyla temsil eden zamir, Kim? Ne? zamirleri: Karaoğlan, yarım a

 98. Soru Zarfı

  Niçin, nasıl, neden gibi zarflar.

 99. Soru Zarfı

  Fiillerin yer, yön, zaman, neden, nitelik ve derecelerini soru yoluyla açıklayan ve soru zamirler

 100. Soru-yanıt Yöntemi

  Öğrencilerin, belli soruların karşılığı olan kalıplaşmış yanıtları öğrenmelerini veMesaj / Bildirim Gönderin