Aranan: Olma

 1. Akhisar Askerlik Şubesi Başkanlığı / Gölmarmara

  Telefon: 0 236 413 77 55, Adres: Hacıishak Mah. 130. Sok. No:4 45200 Akhisar-Manisa

 2. Duygu Kayaman - Engelleri Kaldırmak

  TEDxIstanbul; Bu konuşma görme engelli olmak üzerine değil, engelleri kaldırmak üzerine! "Önemli olan hayal engelli olmamaktır." diyen Duygu Kayaman, görme engelini hiçe sayarak hayallerinin peşinden gitmenin önemini anlatıyor.

 3. Yıldızların Işıkları Gece Neden Kırpışır?

  Yıldızların göz kırpıyormuş gibi ışıklarının kırpışmasının sebebi, çok uzaktan geliyor olmaları ve atmosferimizdir. Yeryüzünde nispeten ılınan hava devamlı olarak yükselme meylindedir. Bu durum gece de devam eder. Yıldızların z

 4. Niçin Kar Yağıyor?

  Kış aylarında güneş ışınları çok güçlü olmadığı için, bulutların bulundukları yüksekliklerde hava sıcaklığı çok düşük olunca, yükselen su buharı, sublime denilen şekilde sıvı hale geçmeden, bu aşamayı atlayarak doğruda

 5. Diyet Kola Suda Nasıl Yüzebiliyor?

  Üreticilerin bu durumu, diyet kolalarda kullanılan suni tatlandırıcıların yoğunluklarının şekere göre daha az olması ve bu nedenle de bir kutuda daha az miktarda kullanılmaları şeklinde izah ediyorlar.

 6. Bira İçenler Niçin Sık Sık Tuvalete Giderler?

  Bira içince tuvalete gitme ihtiyacını hissettiren ’antidiuretic’ denilen bir hormondur. Biz buna kısaca ’ADH’ diyeceğiz. Vücudumuzda üretilen bu hormon idrar miktarını ayarlar ve doğrudan olmasa da kanımızdaki su miktarını etkiler.

 7. Çevrimiçi Olmak Gençleri Mutsuz Ediyor

  OECD’nin ‘Dijital Çağda Çocuk ve Gençlerde Zihinsel Sağlık’ raporuna göre organizasyona üye ülkelerde gençlerin yüzde 25’i zihinsel rahatsızlık yaşıyor.

 8. Selçuk R. Şirin - İtiraz Et, Hayal Kur, İlerle!

  TEDxİstanbul Konuşması: Türkiye’de eğitimden istihdama, ekonomiden iş güvenliğine yüzlerce veriyi analiz eden Selçuk R. Şirin, durumun iç açıcı olmadığını belirterek başlıyor konuşmasına. Ancak bu verilere rağmen kendisini asıl

 9. Kerem Dündar - Tanıştıralım / Beyniniz

  TEDxİstanbul Konuşması: Herkeste olmasına rağmen pek te kullanmayı bilmediğimiz bir organımız olana beynimizi tanımamın bir yolu var.

 10. Mikrodalga Fırın Yiyeceği Nasıl Isıtır?

  Dalgalar doğrudan yiyeceğin yağ ve su moleküllerini etkilerler. Su ve yağ molekülleri yiyeceğin her tarafına dağılmış olmaları sebebi ile, ısınma da aynı zamanda her yerde olur. Tabii ki bazı sınırlamalar da vardır.

 11. Öğrenciler Sokak Hayvanları İçin Mama Topladı

  Öğrenciler, 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü kapsamında sokakta yaşayan hayvanlara destek olmak amacıyla yürüttüğü ‘Sevgi ve Sorumluluk Projesi’ ile mama topladı.

 12. Eğitimde Fırsat Eşitliği Olmadan Ekonomi İlerlemez

  TEDMEM Direktörü Prof. Dr. Emin Karip ise Türkiye’de yoksulluğun aileden çocuklara transfer edildiğini belirtti.

 13. Telefon Şehir Kodları Nasıl Veriliyor?

  Bunun nedeni, kod sisteminin tuşlu telefonlar yaygınlaşmadan önce kadranlı telefonlara göre kurulmuş olmasıdır. Kadranlı telefonlarda 9’u çevirmek için, hizasındaki deliğe parmağınızı sokup, sonuna kadar kadranı çevirmeniz ve bırakm

 14. İngilizce Emir Kipi 1 - Imperative 1

  İngilizce Emir Kipi 1 - Imperative 1; Dikkatli olun - Be careful! Dakik olun - Be punctual! Aptal olmayın - Don’t be stupid!

 15. Huzurlu Bir Okul Ortamında Korkunun Yeri Yok

  İyi ve huzurlu bir okul ortamında kaygı ve korkunun yeri yok. Bunun için öğrenci ve öğretmenlerin iyi ve güvende hissettiği mutlu bir okul iklimine sahip olmak gerekiyor.

 16. Başarının Sırrı Yaparak Öğrenmede

  Okulların açıldığı şu dönemde aileler ve öğretmenler de çocukların eğitim hayatında nasıl başarılı olabileceğinin yollarını arıyor. Ancak okullarda izlenen anlatım yoluyla öğretim, öğrenilen bilgilerin uzun vadede kalıcı olmas

 17. Yeşil Ot Yiyen İneklerin Sütleri Niçin Beyazdır?

  Bir ineğin en çok yediği yeşil renkli otlardır. Bu otlar ineğin dört odalı midesinde çözülür ve moleküllere ayrılır, moleküllerin ise renkleri yoktur. Sütün renginin beyaz olmasının nedeni içinde çözünmüş halde bulunan kalsiyum k

 18. Yirmi Yaş Dişimiz Niçin Geç Çıkıyor?

  Aslında çiğnemede pek fonksiyonu da olmayan bu dişler bize henüz yiyeceği pişirerek yemeyi keşfedemeyen atalarımızın mirasıdır. Onların çiğ yiyecekleri yemek için daha kuvvetli bir çeneye ve dişlere ihtiyaçları vardı.

 19. İngilizce Sebep Göstermek 1 - Giving Reasons 1

  İngilizce Sebep Göstermek 1 - Giving Reasons 1; Niçin gelmiyorsun - Why aren’t you coming? Vaktim yok - I have no time. Vaktim olmadığı için gelmiyorum - I am not coming because I have no time.

 20. İngilizce Bir Şeyi Rica Etmek - Asking for Something

  İngilizce Bir Şeyi Rica Etmek - Asking for Something; Saçlarımı kesebilir misiniz - Can you cut my hair? Kısa olmasın, lütfen - Not too short, please. Biraz daha kısa, lütfen - A bit shorter, please.

 21. İngilizce Yapmak Zorunda Kalmak - Have to do Something

  İngilizce Yapmak Zorunda Kalmak - Have to do Something; Erken kalkmak zorundasın - You must get up early. Çok çalışmak zorundasın - You must work a lot. Dakik olmak zorundasın - You must be punctual.

 22. Niçin Gülüyoruz?

  Gülmek araştırmacılar tarafından yıllarca araştırıldığı kadar karmaşık olmayıp, ilkel atalarımızdan kalan, çevremize uyum ve sosyal hayatı paylaşmakla ilgili bir davranış biçimi de olabilir.

 23. Başarı İçin Dünya Problemlerine Cevap Arayın

  En iyi öğretim ödülü sahibi Harvard Üniversitesi MBA Programı öğretim üyesi Prof. Dr. Felix Oberholzer-Gee, gençlere başarılı olmak istiyorlarsa dünyanın en önemli problemlerine çözüm aramalarını önerdi. Üniversitelere ise bilginin

 24. Geniş Zaman İle Pasif Cümleler Oluşturma (Simple Present Passive)

  Yukarıdaki tabloda görüldüğü gibi, eğer geniş zamanla pasif bir cümle oluşturacaksak, be fiilini kullanmalıyız ve fiil ya 3. halde olmalı ya da -ed eki almalıdır.

 25. Her Öğrencinin Kariyer Planı Olmalı

  Atılım Üniversitesi Kurucusu ve Mütevelli Heyet Başkanı Yalçın Zaim, eğitim hayatını İstanbul’da tamamlamasına rağmen Ankara’da eğitim yatırımlarını sürdürüyor.

 26. Aynı Anne ve Babanın Çocukları Niçin Farklı Oluyor?

  Babada sperm hücreleri oluşurken, kendi anne ve babasının kromozomlarının birer yarısını rasgele, yani bir kurala bağlı olmadan alır. Annenin yumurtalarında da aynı şey olunca, doğan her çocuk dört kişinin, yani anneanne, babaanne ve

 27. Eğitim Kurumlarının Açılmasına Yeni Düzenlenme Geldi

  Buna göre, Anadolu liselerinin açılması için okulun açılacağı yerleşim birimi merkez nüfusunun 10 bin veya ilçeye bağlı çevre köyleri ile en az 20 bin olması gerekmeyecek. Mesleki ve teknik ortaöğretim kurumu bünyesinde, mesleki eğiti

 28. Doğa ve İnsan

  Dağlar, denizler, ormanlar, hayvanlar, güneş gibi oluşumunda insan etkisi olmayan, doğada bulunan her şey doğal unsurlar içinde yer almaktadır. İnsanların doğada ihtiyaçlarını karşılamak için yapmış olduğu her faaliyet ise beşeri uns

 29. İngilizce Alışveriş Yapmak - Shopping

  İngilizce Alışveriş Yapmak - Shopping; Bir hediye almak istiyorum - I want to buy a present. Ama çok fazla pahalı olmayan - But nothing too expensive. Belki bir el çantası - Maybe a handbag?

 30. Zencefil Faydaları

  Zencefilin kökünde nişasta, reçine ve uçucu yağ vardır. Satın alırken taze zencefil kökleri alınmalı. Kuru, yumrulu olmalı. Yumuşak kısımları yada belirgin kokusu olmamalı.

 31. İlk Türk İslam Devletleri

  Karahanlılar, Gazneliler. Hâkaniye ve İlig-Hanlar adlarıyla da anılan Karahanlı Devleti, başta Karluklar olmak üzere Çiğil, Yağma ve Tuhsi gibi Türk Boylarına dayanıyordu.

 32. Süt Faydaları

  Sütte farklı miktarlarda olmak üzere bütün vitaminler tam mevcuttur.Bir litre inek sütünde; Mineral 7.3 gr., Kalsiyum 1.20, Fosfor 0.94, Potasyum 1.59, Sodyum 0.45, Klor 1.6, Magnezyum 0.12, Kükürt 0.33 gr.dır.

 33. Osmanlı Sanatı(Osmanlıda Sanat) Ünite Sonu Değerlendirme Soruları

  El yazması eserleri süslemek ve metnin aydınlatılmasını sağlamak için perspektif olmadan yapılan resimlere denir.

 34. Sirklerde Kılıcı Nasıl Yutuyorlar?

  Ana problem gırtlak adalelerini rahatlatmayı öğrenmek, böylece yutkunmaya mani olmaktır. Bu özellik haftalar boyu süren egzersizlerle kazanılabilir.

 35. Girişimci Olma Nedenleri?

  Ekonomik düzeyi yükseltmek: İnsanlar daha iyi şartlarda yaşamak ve hayat standartlarını yükseltmek için kendi işletmelerini kurmaya yönelirler.

 36. Türklerde Eğitim Ünite Sonu Değerlendirme Soruları

  Aşağıda verilen Osmanlı eğitim kurumlarını/ faaliyetlerini örgün ya da yaygın olma durumlarına göre (X) işareti koyarak sınıflayınız.

 37. Yüzme Yarışları Niçin Dört Ayrı Stilde Yapılıyor?

  Yüzme yarışları serbest (kravl), kelebek, kurbağalama ve sırtüstü olmak üzere dört ayrı kategoride yapılır. Ancak ’kelebek’ gibi her insanın kolay kolay yüzemeyeceği bir sitilin niçin yarışmalara alındığı pek bilinmez. Aslında

 38. Franchising İşlemleri

  Dilimizde tam karşılığı olmamakla birlikte “münhasır satış ve servis imtiyazı”, “isim ve işletme hakkını kullanma” şeklinde kullanılmaktadır ancak bu da yetersiz kalmaktadır.

 39. Kobilere Kredi Yardımı

  Girişimci, bazen kredisini uluslararası pazardan kendisi bulabildiği gibi bazen de uluslararası finans kuruluşlarının dış kredilerini tercih etmektedir. Çoğunlukla bu olanaklardan haberi olmayan küçük ve orta boy işletmeler, finansal sorunl

 40. Ekonomi Alanında Yapılan İnkılaplar

  Özel teşebbüsün yetersiz olmasından dolayı 1930’dan itibaren “Devletçi” bir ekonomi politikası uygulanmaya başlanmıştır.

 41. Kas Sistemleri

  Kaslar, canlı organizmada hareket sistemini meydana getiren yapılardandır. Kasların en önemli özellikleri uzayıp kısalma yeteneğine sahip olmalarıdır.

 42. Atatürk’ün Anadoluya Gönderilmesi

  Atatürk’ün İstanbul’a neden geldiğini ve neler yapmaya çalıştığını daha önce özetlemiştik. Atatürk İstanbul’a merkezi otoriteye sahip olmak için gelmişti.

 43. Atatürk’ün Anadoluya Gönderilmesi

  Atatürk’ün İstanbul’a neden geldiğini ve neler yapmaya çalıştığını daha önce özetlemiştik. Atatürk İstanbul’a merkezi otoriteye sahip olmak için gelmişti.

 44. İskelet Sistemi

  Hayvanların çoğunda, vücuda destek olan, koruyan ve kaslara bağlanarak hareketi sağlayan iskelet sistemi bulunur. Hayvanlarda görülen iskelet dış ve iç iskelet olmak üzere iki tiptir.

 45. İngilizce Could Modal Verb ve Örnekler

  İngilizcede Could bir yardımcı fiildir, modal yardımcı fiilidir(Modal Verb). Could, geçmişte bir şeyin mümkün olup olmadığı ya da birisinin birşeyi yapma becerisinin olup olmadığını anlatırken kullanılır. Rica, istek, izin gibi duruml

 46. Osmanlıda Ticaret ve Ulaşım

  Deniz ve nehir ulaşımı, karayolu ulaşımı. Anadolu nun ve diğer Osmanlı coğrafyasının büyük bölümünün denizlerde çevrili olması deniz ulaşımının gelişmesini sağlamıştır.

 47. Anadolu Uygarlığı

  Anadolu; verimli arazilere sahip olması , önemli ticaret yolları üzerinde bulunması, iklim şartlarının elverili olması , etrafının denizlerle çevrili olması gibi sebeplerle birçok devlete ev sahipliği yapmıştır. Anadolu uygarlığını o

 48. Can Modal Verb ve Örnekler

  Can bir yardımcı fiildir, modal yardımcı fiilidir. Can, bir şeyin mümkün olup olmadığı ya da birisinin birşeyi yapma becerisinin olup olmadığını anlatırken kullanılır. Rica, istek, izin gibi durumlarda da can kullanılabilir.

 49. Present Perfect Tense (Belirsiz Geçmiş Zaman)

  İngilizcede Present Perfect Tense önemli bir zamanlardan biridir. Öğrenilmesinde bazı zorluklarla karşılaşılmaktadır. Bunun nedeni de bu zamanın Türkçe’de ve birçok dilde karşılığının olmamasıdır. Yapısı çok basittir. Kullanım

 50. Lesson 18 - I wish upon a star

  Lesson 18 - I wish upon a star / Ders 18 - Bir yıldız olmak isterdim

 51. Türkiye’de Akarsuların Oluşturduğu Şekiller

  Akarsuların oluşturduğu yüzey şekilleri aşındırmadan ve biriktirmeden oluşan şekiller olmak üzere iki gruba ayrılır.

 52. Fiiller (Eylemler) Türleri, Özellikleri

  Kelime (Sözcük): Cümlenin anlamlı en küçük birimine ya da bazen tek başına anlamı olmadığı hâlde (edatlar) cümle içinde anlam kazanan anlatım birimlerine kelime (sözcük) denir.

 53. Genleşme ve Büzülme

  Isıtılan bütün maddelerin boylarında uzama, yüzeylerinde genişleme ve hacimlerinde artma olur. Günlük hayatımızda değişik yerlerde, örneğin elektrik tellerinin kışın gergin yazın sarkık olması, tren rayları döşenirken bir miktar bo

 54. Girişimciliğin Avantaj ve Dezavantajları

  Girişimciliğin çeşitli avantaj ve dezavantajları vardır, girişimci işe başlamadan önce ve başladıktan sonra bu avantaj ve dezavantajların farkında olmalıdır. Lambing ve Kuehl’e göre girişimcinin avantaj ve dezavantajları (Arıkan, 200

 55. Bağlaçlar

  Tek başına anlamı olmayan, anlamca birbiriyle ilgili cümleleri veya cümlede görevdeş sözcük ve söz öbeklerini bağlamaya yarayan kelimelere bağlaç denir.

 56. İçinde Çocuk Sevgisi Olmayan Öğretmen Olmasın

  Özel Sezin Okulu kurucusu Gülin Sezin, 39 yıldır eğitimin içinde. Annesinden devraldığı okulu şimdi yeğeni ve oğluna bırakmaya hazırlanıyor. Okulunda öğretmenlere çocuk sevgisini aşılamaya çalıştığını belirterek, “Öğretmen o

 57. Başarılı Olmak İstiyorsan Bunu İzlemelisin!

  Başarılı insanların özellikleri ve başarısız insanlarla arasındakı en büyük farklar nelerdir? Bu videonu izlemekle karşında duran engellerin ne olduğunu bilecek ve onların daha çok farkında olacaksın. Kendinle yüzleş! Korkularını ye

 58. Edatlar (İlgeçler) Türleri

  Tek başlarına anlamları olmayan, başka kelimelerle öbekleşerek değişik ve yeni anlam ilgileri kuran, birlikte kullanıldıkları kelimelere cümlede anlam ve görev kazandıran kelimelere edat denir.

 59. Klasik Dönem Osmanlı Toplum Yapısı Kavramları

  REAYA: Osmanlı toplumunda yönetilenlere ,halka verilen addır. CİZYE: Osmanlı’da Müslüman olmayanlardan alınan askerlik vergisi. VÂKIF : Vakfeden kişiye denir. MEVKÛF : Vakfedilen mala denir. MÜTEVELLİ: Vakıf yöneticisine denir. VAKFİYE :

 60. Türkiye’de Erozyonun ve Çözüm

  Yurdumuzun %45.9’u 1000-2000 m. yükseklikte kısaca dağlık, %62.5’u, %15 meyilden daha meyilli, engebeli bir yapıya sahip olması, çok değişik iklim farklılkları göstermesi,

 61. Ata Neden Soldan Binilir?

  Diğer birçok alışkanlıkta olduğu gibi, bunun da sebebi, insanların çoğunun sağ ellerini kullanıyor olmalarıdır. Asırlar önce, daha çok sağ ellerini kullanan insanlar, kılıçlarını kolay çekebilmeleri için, kılıçlarını kınları

 62. Erozyonun Tanımı ve Çeşitleri

  Erozyonun kelime anlamı: bir varlığın bir değeri yerine getirilemeyecek şekilde yok olmasıdır. Su erozyonu, çığ erozyonu, rüzgar erozyonu

 63. İngilizce Possessive Adjectives; İngilizce İyelik sıfatları

  İngilizce possessive adjectives konusu Türkçe İyelik sıfatları - İyelik eki konusuna karşılık gelir. Sahip olma durumlarını belirtmede kullanılırlar. İsimlerden önce kullanılırlar.

 64. Türk-İslam Devletlerinde Sosyal Yapı

  Büyük Selçuklular döneminde toplumlar arası kaynaşma sağlanmış; Türk İslam toplum yapısı oluşmaya başlamıştır. Selçuklular zamanında toplum, yönetenler, yönetilenler olmak üzere iki bölümden oluşmuştur.

 65. Ayva’nın Yararları - Picus Eydania

  Mayhoş, sulu ve sert olan limon ayvası ile, tatlı daha yumuşak fakat sulu olmayan ekmek ayvası olmak üzere iki çeşidi vardır. Çiçekleri zamanında toplanıp gölgede kurutularak saklanır.

 66. İngilizce "There is - There are" Yapısı

  İngilizce there is there are, tekil ve çoğul yapılarla birlikte kullanılırlar. Bir şeyin var olup olmadığı ya da miktarının ne olduğu hakkında bilgi vermek için kullanılır. Gramer kalıbı şu şekildedir:

 67. Okul Servislerinde Kamera Zorunluluğu Ertelendi

  Servis araçlarından istenen, koltuk sensörü, üç nokta emniyet kemeri, her koltuğu görecek şekilde kamera ve internet sistemlerinin maliyetli olduğu gibi kısa sürede yapılmasının mümkün olmadığının dile getirildiği raporun ardından y

 68. 3 Netten 33 Nete Matematik Netlerimi Nasıl Arttırdım

  Matematikte daha iyi olmanın yolları ve çözümleri hakkında bir video.

 69. Bileşiklerin Oluşması ve Özellikleri

  Günümüzde bilinen 117 element olmasına rağmen (92 tanesi doğada bulunur) bu elementler farklı sayıda ve şekilde birleşerek ve etkileşerek farklı kimyasal özelliklere sahip milyonlarca yani madde yani bileşik oluştururlar.

 70. Bitkilerde Sindirim

  Bitkilerde genellikle özelleşmiş bir sindirim sistemi bulunmaz. Saprofit mantarlar kloroplastları olmadığı için besinlerini sentezleyemezler. Bunun için hücre dışı sindirimi gerçekleştirebilirler.

 71. Girişimcilerde Bulunması Gereken Özellikler

  İş hayatına yeni başlayan bazı girişimcilerin büyük başarılar elde ederken bazılarının başarısız olmalarının nedenlerini açıklamaya çalışan çeşitli yazarlar mevcuttur.

 72. Hariclerin Kolları ve Sebepleri

  Haricilerin teşekkülünü tahkim olayına bağlamak olmaz, bardağı taşıran son damla Tahkim olayı idi. Hariciliğin zuhurundaki tek sebep Tahkim olayı değildir.

 73. İngilizce belgisiz ve belirli sıfatlar (indefinite and definite articles: a, an, the)

  İngilice belgisiz sıfatlar yani indefitine articles, “a ve an” dir. Türkçede “Bir” anlamına gelirler. Belirli olmayan bir obje ile birlikte kullanılırlar. Yani bu obje herhangi bir objedir, özel bir durumu yoktur.

 74. Yüzey Gerilimini Etkileyen Faktörler

  Yüzey gerilimi her sıvının yüzeyinde oluşan bir özelliktir. Ancak her sıvının yüzey gerilimi eşit olmadığı gibi bir sıvının yüzey gerilimi de her zaman aynı olmaz.

 75. Aracınızı Dakikalar İçinde Bir Kamp Aracı Yapın

  Aracınızı Dakikalar İçinde Bir Kamp Aracı Yapın. Kampta olması gereken ne varsa, aracınıza sığacak şekilde yeniden dizayn edildi.

 76. Daha etkili öğrenmek için, Feynman Tekniği 2

  Öğrenmek, hayatta kazanabileceğimiz belki de en önemli alışkanlık. Şu anda bir öğrenciyseniz ne mutlu size. Tek işiniz “öğrenici” olmak. İleride başka işleri yapmaya başlayınca sakın bundan vazgeçmeyin. Peki çok iyi bir öğrenici

 77. I. Dünya Savaşı’nın Sebepleri Nelerdir?

  Sömürge rekabeti :Birliğini geç tamamlayan İtalya(1870) ve Almanya’nın(1871) sömürge yarışında İngiltere’ye ve Fransa’ya rakip olmaları bu devletler arasında düşmanlığa neden olmuştur.

 78. Girişimci Olma Nedenleri Ve Girişimciliğin Fonksiyonları

  İnsanları girişimci olmaya yönelten birçok faktör bulunmaktadır: Bu faktörler üç ana grupta toplanabilir

 79. Şiirde Ölçü (Vezin)

  Şiirde Ölçü (Vezin); Hece ölçüsü, Aruz ölçüsü, Serbest ölçü. Mısralardaki hece sayısının eşitliği esasına dayanır. Hece ölçüsünde şiirdeki diğer dizeler ilk dizedeki hece sayısına eşit olmak zorundadır.

 80. Ural ve Altay Dilleri

  Ural-Altay dilleri, dil bilginlerinin yapmış olduğu çalışmalarla Ural ve Altay dilleri olmak üzere iki gruba ayrılmıştır (bk. Tablo. 1.1) . Bu ayrımı başlatan kişi Wilhelm Schott (1802-1889)’tur.

 81. Atatürkçülük Konu Anlatımı

  Türk milletinin bugün ve gelecekte tam bağımsızlı­ğa, huzur ve refaha sahip olması, devlet yönetimi­nin millet egemenliği esasına dayandırılması, aklın ve bilimin öncülüğünde Türk kültürünün çağdaş uygarlık düzeyi üzerine

 82. Bitkisel Dokular

  Yüksek yapılı bitkilerdeki dokular; sürgen (meristem) doku ve değişmez doku olmak üzere iki grupta incelenir.

 83. Girişimci İle Yönetici Arasındaki Farklar

  Yönetici karı ve riski başkalarına ait olmak üzere mal veya hizmet üretmek için üretim öğelerinin alımını yapan veya yaptıran, bunları belli gereksinmeleri doyurmak amacına yönelten, işletmeyi girişimci adına çalıştırma sorumluluğ

 84. Ural - Altay Dil Ailesi

  Asya’nın Büyük Okyanus kıyılar ından, Orta Avrupa’ya ve Akdeniz kıyılarına kadar uzanan alanda konuşulan Ural-Altay dil ailesi, Ural ve Altay dilleri olmak üzere iki gruba ayrılır.

 85. Fizikte Sıcaklık

  Bir madde katı, sıvı ve gaz olmak üzere üç hâlde bulunabilir. Madde hangi hâlde olursa olsun, madde tanecikleri daima hareket halindedir. Bu hareketler maddenin bulunduğu hâle göre değişebilir.

 86. Gerçekten Var Olan İnanılmaz Yerler

  Japonya’daki gerçek olmayan Yoro Park’tan Almanya’daki Bergpark Wilhelmshohe’ye kadar, burada gerçekten var olan inanılmaz yerler var.

 87. Her Çocuğun Sahip Olmak İsteyeceği 7 Oyuncak

  Her Çocuğun Sahip Olmak İsteyeceği 7 Oyuncak. Çocuklar Eğlenceyi programlayabilecekler.

 88. Her Ebeveynin Sahip Olması Gereken 5 Şey

  Her Ebeveynin Sahip Olması Gereken 5 Şey. Autowater - Make any faucet Automatic, SEAL SwimSafe, BE Toothbrush, EyeQue Insight, RainMachine Smart Wifi Irrigation Controller,

 89. İnanılmaz Yumurta Pişirme Teknikleri

  Soframızdan eksik olmayan yumurtayı farklı yöntemler ile pişirmeyi öğrenmek; hem hayatınızı kolaylaştıracak, hemde sonranıza lezzet katacak.

 90. Kaldırma Kuvveti Nedir?

  Bazı cisimler suda yüzerken bazıları ise batar. Yük taşıyan gemilerin suya batan hacimleri bazen az bazen ise çok olur. Bu durum gemilerin içinde bulunduğu sıvıların hacimlerinin ya da derinliklerinin farklı olmasından değildir.

 91. Kaydı Olmazsa İnanılmayacak Görüntüler

  Eğer filme alınmamış olsaydı, kimse bunlara inanamazdı. İnanılmaz görüntüler!

 92. Bartın Amasra Müzesi

  Amasra’nın antik bir yerleşim merkezi olması ve tarihî eser açısından zengin olması nedeniyle burada bir müze kurulması zorunlu hâle gelmiştir.

 93. Eskişehir Eti Arkeoloji Müzesi

  Eskişehir ETİ Arkeoloji Müzesi, Türkiye’de özel sektör desteği ile hayata geçirilen ilk müze olma özelliğini taşıyor.

 94. Gönlüm Razı Olmadı Fıkrası

  Nasreddin Hoca, kasabadan Kur’an-ı kerim, tefsir ve ilmihal gibi bazı kitaplar almış. Bir çuvala yerleştirmiş. Çuvalı sırtına almış, eşeğine binmiş köyüne doğru gidiyor.

 95. Pinokyo Masalı

  Yaşlı ve yalnız bir marangoz olan Gepetto usta, bir kütükten kukla yapar ve ona Pinokyo ismini verir. Pinokyo, etten kemikten olmasa da tahtadan bir çocuk haline gelir; Gepetto onu evladı olarak benimser, onu okula gönderir.


 1. Merkez » Altın Terim Solmaz İlkokulu

  Armağan İlci Mah. Tarım Sk. Altın Terim Solmaz Sitesi İlk Öğretim Blok No: 1 Merkez / Burdur

 2. Merkez » Bolu Solmaz-ahmet Baysal Öğretmen Evi Ve Aso

  Sağlık Mah. Karadere Cad. No: 1 Merkez / Bolu

 3. Kırkağaç » Cumhuriyet Rıza-nebahat Dolman İlkokulu

  Kocamehmetağa Mah. 53. Sk. No: 11 Kırkağaç / Manisa

 4. Akhisar » Dolmadeğirmen İlkokulu

  Dolmadeğirmen Mah. Dolmadeğirmen Sk. No: 69 Akhisar / Manisa

 5. USKUDAR » ERDOGAN SOLMAZ

  KISIKLI MAH. YANYOL SK.ONALAN SITESI

 6. Gölmarmara » Gölmarmara 1 Nolu Aile Sağlık Merkezi

  Yenicami Mah. Gaziler Cad. No:4 Gölmarmara / Manisa

 7. Gölmarmara » Gölmarmara Anadolu İmam Hatip Lisesi

  Atatürk Mah. Uğur Mumcu Cadde No:1 Pk:45580 Gölmarmara / manisa

 8. Gölmarmara » Gölmarmara Çok Programlı Anadolu Lisesi

  İhsaniye Mah. Şht.adnan Ceylan Cadde No:1 Pk:45580 Gölmarmara / manisa

 9. GOLMARMARA » GOLMARMARA ECZANESI

  YENI CAMI MH.GAZILER CD.NO:11

 10. Gölmarmara » Gölmarmara Hulki Sanlıtop Anadolu Lisesi

  Atatürk Mah. Uğur Mumcu Cad. No: 1 Gölmarmara / Manisa

 11. Gölmarmara » Gölmarmara İmam Hatip Ortaokulu

  Eski Camii Mah. Başöğretmen Sabri Bulut Cad. No: 70 Gölmarmara / Manisa

 12. Gölmarmara » Gölmarmara Mesleki Ve Teknik Anadolu Lisesi

  Yeni Camii Mah. Gaziler Cad. No: 1 Gölmarmara / Manisa

 13. Merkez » Kemal Solmaz Ortaokulu

  Menderes Mah. Kemal Solmaz Cad. No: 11 Merkez / Burdur

 14. Gölmarmara » Özel Gölmaramara Orta Öğretim Erkek Öğrenci Yurdu

  Atatürk Mah.menderes Cad.no:36 Gölmarmara

 15. Gölmarmara » Özel Gölmarmara Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu

  Yeni Camii Mah. Gaziler Cad. No: 43 Gölmarmara / Manisa

 16. Gölmarmara » Özel Gölmarmara Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu

 17. Meram » Özel Muammer Dolmacı Yükseköğretim Erkek Öğrenci Yurdu.

  Sahibiata Mah. Müminehatun Sok. No: 23 / 1 Meram / konya

 18. GOP » SOLMAZ

  (C) KARLITEPE MH.YILDIZTABYA CD.NO:6 G.O.P IST.

 19. BEYLIKDUZU » SOLMAZ

  CUMHURIYET MAH. CAMLIK CAD. NO: 1 (ONUR MARKET YANI) BEYLIKDUZU BEYLIKDUZU ISTANBUL

 20. BAKIRKOY » SOLMAZ

  MAHMUT BEY YOLU CAD. NO 173/1 SIRINEVLER

 21. Tavas » Solmaz Aile Sağlık Merkezi

  Pınar Mah. Yuvardı Sk. No:60 Solmaz Beldesi-tavas / Denizli

 22. KARGO » SOLMAZ ECZ

  CUMHURIYET MAH. CAMLIK CAD. NO: 1 (ONUR MARKET YANI) BEYLIKDUZU BEYLIKDUZU ISTANBUL

 23. ISTANBUL » SOLMAZ ECZ CUMHURIYET MH CAMLIK CD NO 1

  SOLMAZ ECZ CUMHURIYET MH CAMLIK CD NO 1

 24. MERKEZ » SOLMAZ ECZANESI

  ASAGI NOHUTLU MAH FUAR CAD NO 43

 25. MERKEZ » SOLMAZ ECZANESI

  DULKADIROGLU MAH BANI CAD NO 49/A

 26. FATIH » SOLMAZ ECZANESI

  TOPKAPI MAH DR NASIR BEY SOK NO 15/A SEHREMINI

 27. BEYLIKDUZU » SOLMAZ ECZANESI

  BUYUKSEHIR CUMHURIYET MAH CAMLIK CAD NO 1/1

 28. KOCASINAN » SOLMAZ ECZANESI

  SERCEONU MH.AHIEVRAN CD.NO:21

 29. SAHINBEY » SOLMAZ ECZANESI

  AKYOL MAH.DAGLI OMER SOK.NO:24/C

 30. YOZGAT » SOLMAZ ECZANESI

  HASTANE CAD.NO:10 MEYDAN YERI

 31. ETIMESGUT » SOLMAZ ECZANESI

  ATAKENT MAH.14.CAD.1522 SOK.

 32. KAHRAMANMARAS » SOLMAZ ECZANESI

  DULKADIROGLU MAH.BANI CAD.NO:49/

 33. BUYUKCEKMECE » SOLMAZ ECZANESI

  CUMHURIYET MAH.CAMLIK CAD.NO:1/1

 34. BAHCELIEVLER » SOLMAZ ECZANESI

  HURRIYET MH. MAHMUT BEY YOLU CD. NO:171

 35. Şehitkamil » Solmaz Güzel İlkokulu

  Atakent Mah. 02017 Nolu Cad. Okul Sitesi No: 6 İç Kapı No: 1 Şehitkamil / Gaziantep

 36. Çınar » Solmaz İlkokulu

  Solmaz Mah. Solmaz Sk. No: 1 Çınar / Diyarbakır

 37. Tavas » Solmaz Şehit Ethem Ekşi İlkokulu

  Solmaz Mah. Yıldırım Cad. No: 12 Tavas / Denizli

 38. Merkez » Solmaz Ve Ahmet Baysal Emineana Anaokulu

  Çıkınlar Mah. Sakin Sk. No: 9 İç Kapı No: 1 Merkez / Bolu

 39. ELMADAG » SOLMAZECZANESI

  SOGUKPINAR SOKAK NO 6 ELMADAG ANKARA

 40. MERKEZ » SOLMAZLAR OPTIK

  KISLA CADDESI NO:22

 41. Artova » Yağcımusa Şehit Ahmet Solmaz İlkokulu

  Yağcımusa Köyü No: 10 Artova / Tokat

 42. Başkale » Yolmaçayır İlkokulu

  Yolmaçayır Mah. Yolmaçayır Sk. No: 1 Başkale / Van


 1. (...) Hükmünde Olmak

  1) değerinde olmak. Örn: Kaynata, baba hükmündedir. 2) yerinde olmak, yerine geçmek.

 2. (...-masıyla ...-mesi) Bir Olmak

  Çabucak olmak. Örn: Ne var ki doldurduğu bardağı eline almasıyla suratının buruşması bir

 3. (bir İş) Akıl Kârı Olmamak

  Akıllı bir kişinin yapacağı iş olmamak. Örn: Bunu sormadım akıl kârı olmadığından sor

 4. (bir İş) Çorba Olmak (çorbaya Dönmek)

  Karmakarışık duruma gelmek, içinden çıkılmaz bir durum almak.

 5. (bir İşin) Alayında Olmak

  1) işi önem vermeyerek yapmak 2) işi şaka konusu yapmak.

 6. (bir İşin) Altı Yaş Olmak

  İşe birtakım oyunlar karışmak, böyle bir işe girişmekte sakıncalar bulunduğu anlaşılmak.

 7. (bir İşin) Başında Olmak

  1) yöneticisi olmak. Örn: Senin müdür başımda olduğu sürece bana da rahat yüzü yoktur. 2)

 8. (bir İşte) Eli Olmak

  Karışmış olmak, gizli bir ilgisi bulunmak. Örn: Şu hâlde Sırrı Beyi Ahmet Samim'in ölüm

 9. (bir İşte) Methali Olmak

  Bir işe karışmış bulunmak, bir işte parmağı olmak.

 10. (bir İşte) Parmağı Olmak

  Bir işi olumsuz yönde etkilemek, bir işe karışmış olmak.

 11. (bir Şey Birine) Haram Olmak

  Bir şeyden gereği gibi yararlanamamak. Örn: Yanında oturup iki laf etmek haram oldu bize. -M.

 12. (bir Şey Birinin) Gözünde Olmamak

  Herhangi bir üzüntü veya zor durum dolayısıyla o şeye değer verecek durumda bulunmamak.

 13. (bir Şey Birinin) Zıddı Olmak

  Bir şey birini tedirgin etmek, hoşuna gitmemek.

 14. (bir Şey İçin Veya Bir Şeye) Deli Olmak

  Tkz. 1) çok sevmek. Örn: Deli oluyordu çocuklara, onlarsız edemiyordu. 2) çok sinirlenmek 3) d

 15. (bir Şey Olmaya) Yüz Tutmak

  1) bir şey, olmak üzere bulunmak. Örn: Duvarları sıvasız, kepenkleri boyanmadan bırakıldı

 16. (bir Şey) Dişe Dokunur (olmak)

  İşe yarar, belirtilmeye değer, önemli (olmak). Örn: Bu türlü yazıları okumaktan -içlerind

 17. (bir Şey) Eli Altında Olmak

  Buyruğunda olmak, istediği anda o şeyden yararlanabilmek.

 18. (bir Şey) İki Baştan Olmak

  Bir şey, her iki tarafın aynı şeyi istemesiyle, iyi niyetiyle gerçekleştirilebilmek. Örn: İ

 19. (bir Şey) Muallakta Olmak (kalmak)

  Sonuca bağlanmamak, sürüncemede kalmak.

 20. (bir Şey, Birinin) Ağzının Kaşığı (kalıbı, Lokması) Olmamak

  1) bir şey, bir kimsenin uğraşabileceği konulardan olmamak 2) bir şey, bir kimsenin sözünü e

 21. (bir Şey, Birinin) Vazifesinden Olmak

  Bir şey o kimsenin görevleri arasında olmak.

 22. (bir Şeyde) Gözü Olmak

  Bir şeyi ele geçirmek isteği beslemek. Örn: Allah bilir, milletvekilliğinde de gözü vardır.

 23. (bir Şeyde) Gözü Olmamak

  1) bir şeye sahip olmayı istememek 2) heves beslememek, fazla önem vermemek. Örn: Giyinip kuşa

 24. (bir Şeye) Doyum Olmamak

  1) bir şeyden bıkılmamak. Örn: İnsanına, nimetine, hayaline, hürriyetine, şairine, şarabı

 25. (bir Şeye) Düşkün Olmak

  Çok önem, değer vermek. Örn: Şiire milletçe düşkün oluşumuzun sebeplerini araştırırken

 26. (bir Şeye) Gebe Olmak

  Bir şeyin gerçekleşme olasılığı bulunmak.

 27. (bir Şeye) Kul Olmak

  Aşırı derecede bağlanmak, boyun eğmek. Örn: Ben serüvenlere kul olmayacağım, serüvenler b

 28. (bir Şeye) Yüzü Olmamak

  1) o şeye dayanamamak 2) cüret ve cesareti olmamak 3) utanmak.

 29. (bir Şeye, Bir Kimseye) Yazık Olmak

  Boş yere zarar verilmek. Örn: Masrafa yazık oldu. Adama yazık oldu.

 30. (bir Şeyin) Delisi (olmak)

  Bir şeye aşırı derecede düşkün (olmak). Örn: Oyun delisi.

 31. (bir Şeyin) Orucunda Olmak

  1) herhangi bir şeyi yemez içmez olmak 2) bir şeyi yapmaz olmak. Örn: Ayıplama kardeş, üç g

 32. (bir Şeyle) Başı Hoş Olmamak

  Bir şeyden hoşlanmamak. Örn: Benim içki ile başım hoş olmadı, şampanyadan sonra ha bire ye

 33. (bir Yer) Zindan Olmak

  Yaşanmaz, huzursuz, rahatsız, zevk alınmaz duruma gelmek. Örn: Evi ona zindan oldu.

 34. (bir Yerde) Hazır Bulunmak (olmak)

  1) bir yerde var olmak, kendi bulunmak 2) bir şeyi hemen yapabilecek durumda olmak.

 35. (bir Yerin) İçinden Olmak

  Bir yerin merkezinde yaşamak veya orada doğmuş bulunmak.

 36. (biri Ötekinin Yanında) Zemzemle Yıkanmış Olmak

  Biri, ötekine göre çok iyi nitelikte olmak.

 37. (biri Veya Bir Şey) Ortadan Kaybolmak

  1) saklanılmak, bulunmaz olmak 2) nereye gittiği bilinmemek, kimseye sezdirmeden gitmek. Örn: Ni

 38. (biri) Çok Olmak

  Haddini aşarak karşısındakini usandırmak.

 39. (biri) Fena Olmak

  1) hasta gibi olmak, fenalaşmak. Örn: Bütün bu hatıraların yerini bir tek duygu, fena bir duy

 40. (biri, Birine) Deli Divane Âşık Olmak

  Aşırı derecede sevmek. Örn: Bütün yaratıklar birbirlerine deli divane âşık oldular. -Hali

 41. (birinde Birinin) Havası Olmak

  O kimseye benzemek, o kimseyi hatırlatmak. Örn: Onda babasının havası var.

 42. (birinde) Akıl Terelelli (olmak)

  Pek delişmen, kendisinden ciddi bir düşünce, davranış beklenmeyen kimseler için kullanılan b

 43. (birinde) Şeytan Tüyü Olmak

  Kendini herkese kolaylıkla sevdirme özelliği bulunmak. Örn: Bende şeytan tüyü vardır. -H. R

 44. (birinde) Yürek Selânik Olmak

  Şaka çok korkmak ve çok heyecanlanmak. Örn: İkisinde de yürek Selânik. -H. R. Gürpınar.

 45. (birinden) Tarafa Olmak (çıkmak)

  Birinin görüş ve düşüncesini benimsemek, desteklemek.

 46. (birine Karşı) Boynu Eğri Olmak

  Herhangi bir sebeple birine karşı direnecek veya söz söyleyecek durumda olmamak.

 47. (birine) Balta Olmak

  Argo direnerek bir şey istemek, asılmak, musallat olmak. Örn: Yeryüzünde balta olacak bundan d

 48. (birine) Borçlu Bulunmak (olmak)

  Borçlu duruma düşmek. Örn: Dehasını, geçirdiği sara nöbetlerinin şokuna borçlu bulunuyor

 49. (birine) Kastı Olmak

  Ona karşı kötülük etmek, zarar verme isteği beslemek. Örn: Bana kastı mı var?

 50. (birine) Kol Kanat Olmak (germek)

  Yardım etmek, korumak, himaye etmek. Örn: Sade çocuğuna değil, eşine de kol kanat gerer, ona

 51. (birine) Kul Köle Olmak

  Tam bir doğruluk ve özveri ile bağlanarak bütün isteklerini yerine getirmeye hazır olmak.

 52. (birine) Malum Olmak

  İçine doğmak. Örn: Ona da malum oldu haber / Koşup geldi odama -B. Necatigil.

 53. (birine) Pervane Olmak

  Birinin yanında onun hizmetine hazır olduğunu gerekli gereksiz göstermek.

 54. (birine) Yük Olmak

  1) bir kimse, sıkıntılı bir işini başkasına yaptırmak. Örn: Onların hepsinde sanki bulund

 55. (birine) Zahmet Olmak

  Yapılan bir işten sıkıntı, yorgunluk duymak.

 56. (birinin Veya Bir Şeyin) Kurbanı Olmak

  Uğruna ızdırap veya büyük üzüntü, sıkıntı çekmek, zarara girmek, ölmek. Örn: Üçüm

 57. (birinin) Ayağının Türabı Olmak

  Bir kimse başka bir kimseye kul gibi bağlanıp onun her emrini yerine getirmek. Örn: Ayağınız

 58. (birinin) Baş (başının) Belası Olmak

  Sıkıntı, üzüntü, eziyet vermek. Örn: Benim bir köpeğim vardır. Başımın belası! -S. F.

 59. (birinin) Derdi Başından Aşkın (olmak)

  1) birçok sorunu bulunmak. Örn: Kendi derdimiz başımızdan aşkın, bir de başkasının derdi

 60. (birinin) Eli Ayağı (olmak)

  Yardımcısı (olmak), her işine yarar (olmak).

 61. (birinin) Etrafında Dört Dönmek (pervane Olmak)

  İsteğini elde etmek için birinin yanından ayrılmayıp gönlünü etmeye çalışmak.

 62. (birinin) Harcı Olmamak

  Bir iş, birinin yapabileceği nitelikte olmamak. Örn: Gitmeyin, uzaktan davulun sesi hoş gelir,

 63. (birinin) Havası Olmak

  Bir kimsenin albenisi veya cana yakınlığı olmak.

 64. (birinin) Kanlısı Olmak

  Birinin katili olmak. Örn: Ananın kanlısı olmak, ölünceye kadar ateşten gömlek giymektir. -

 65. (birinin) Kârı Olmamak

  Yapabileceği iş olmamak. Örn: Yaralı yaban domuzu gibi kaçan canavara yetişmek lalanın kâr

 66. (birinin) Karışanı Görüşeni Olmamak

  İşine kimse karışmamak, özgür olmak.

 67. (birinin) Keyfinin Kâhyası Olmamak

  Birine alışkanlıklarına, davranışlarına, düzenine karışmaya hakkı olmamak. Örn: Eloğlu

 68. (birinin) Kolunda Altın Bileziği Olmak

  Kazanç sağlayan bir mesleği, zanaatı olmak.

 69. (birinin) Konuğu Olmak

  Birine konuk olarak gidip kalmak. Örn: Onun köyüne gittim, onun konuğu oldum orada on beş gün

 70. (birinin) Mahkemede Dayısı Olmak

  Yüksek bir makamda koruyucusu, kayırıcısı bulunmak.

 71. (birinin) Maşası Olmak

  Sakıncalı bir işte biri tarafından araç olarak kullanılmak.

 72. (birinin) Maskarası Olmak

  Birinin eğlencesi olmak. Örn: Süslü kafeslere, hazır yemeğe tamah edip insanların maskarası

 73. (birinin) Sinirleri Altüst Olmak

  Sinirleri bozulmak, sinirlenip ne yapacağını şaşırmak.

 74. (birinin) Tüyleri Diken Diken Olmak

  Üşümekten veya korkmaktan vücuttaki kılların dipleri kabarıp kıllar dikilmek. Örn: Hayret!

 75. (birinin) Üstüne Vazife Olmamak

  Görevi olmamak, o görev kendini ilgilendirmemek. Örn: Hiç de değil, üstümüze vazife olmayan

 76. (birinin) Yalancısı Olmak

  Doğruluğu bilinmeyen bir bilgiyi başkasından duyup iletmek.

 77. (birinin) Yüzü Kâğıt Gibi Olmak

  Kanı çekilip benzi solmak. Örn: Babuş da uyanmış ve yatağın içine oturmuş. Korkudan onun

 78. (birinin) Zebunu Olmak

  Birini çok sevmek, ona aşırı düşkün olmak.

 79. (birinin, Bir Şeyin) Peşinde Olmak

  O şeyi çok istemek. Örn: O şimdi koltuk peşinde.

 80. (birinin, Bir Şeyin) Tiryakisi Olmak

  Bir şeye veya birine çok düşkün olmak. Örn: Artık birbirimizin tiryakisi olmuştuk. -Y. Z. O

 81. (biriyle) Arası Hoş (iyi) Olmamak

  O kimseyle aralarında gerginlik, geçimsizlik olmak.

 82. (biriyle) Geçmişi Olmak

  1) aralarında eskiye dayanan dostluk, arkadaşlık olmak 2) aralarında kırgınlığa yol açacak

 83. (biriyle) Merhabası Olmak

  Esenleşecek kadar tanışıklığı, yakınlığı olmak.

 84. (herhangi Bir Nitelikte) Kalemi Olmak

  Herhangi bir nitelikte yazı yazabilmek. Örn: Güçlü bir kalemi var.

 85. (herhangi Bir Yılın) Kurası Olmak

  Ask. o yıl askerlik çağına girenlerden olmak.

 86. (işi Veya Durumu) Duman Olmak

  Argo 1) işi, durumu berbat olmak 2) bir kimse veya bir şey ortadan kaybolmak.

 87. Abdestinden Şüphesi Olmamak

  Yaptığı işte kusuru olmadığını kesin olarak bilmek.

 88. Absorbe Olmayan Dikiş Materyali

  Emilemeyen dikiş malzemesi.

 89. Aç Kalmak, Borçlu Olmaktan İyidir

  Sözünün eri olana, borcunu ödeyememek aç kalmaktan daha ağır gelir.

 90. Acıklı Başta Akıl Olmaz

  Büyük sıkıntılar içinde bulunanlar mantık dışı işler yapabilirler.

 91. Açıkta Kalmak (olmak)

  1) iş ve görev bulamamak 2) yersiz yurtsuz kalmak 3) birkaç kişinin birlikte eriştiği bir iyil

 92. Açın İmanı Olmaz

  Aç olan kimseden her türlü kötülük beklenebilir.

 93. Adam Adamdır Olmasa Da Pulu, Eşek Eşektir Atlastan Olsa Çulu

  İnsanın değeri zengin olmakla artmaz, asıl olan insanlığıdır.

 94. Adamın Kötüsü Olmaz, Meğer Züğürt Ola

  Toplum içinde herkesin bir değeri vardır ancak züğürtlere değer verilmez.

 95. Adı (bile) Olmamak

  Değeri olmamak. Örn: Bir baş soğanın da adı mı olurmuş?

 96. Adı Sanı Olmak

  Bilinmek, tanınmak, ünlü olmak. Örn: Osman Efendi'nin adı sanı vardı. -İ. H. Baltacıoğlu.

 97. Adil Olmayan Fiyat

  Herhangi bir alışverişte taraflardan birinin haksızlığa uğramasına neden olan fiyat.

 98. Ağaç Olmak

  Argo bir yerde ayakta durarak çokça beklemek. Örn: Neredesin yahu, seni bekleye bekleye ağaç o

 99. Ağaçtan Maşa Olmaz

  Yeteneksiz, beceriksiz kimse önemli işlerde kullanılamaz.

 100. Ağaçtan Maşa, Abdaldan Paşa Olmaz

  Yeteneksiz, beceriksiz kimse önemli işlerde kullanılamaz.Mesaj / Bildirim Gönderin