Aranan: Sinir

 1. Patlamış Mısır Nasıl Patlıyor?

  Kalın kabuk ısıtıldığında, tanenin içi de süratle ısınır ve içindeki su, basınçlı bir su buharı oluşturur. Isınma süresince gittikçe artan bu basınç, sonunda kalın kabuğun adeta infilak ederek yırtılmasına yol açar. Tane ilk b

 2. Mikrodalga Fırın Yiyeceği Nasıl Isıtır?

  Dalgalar doğrudan yiyeceğin yağ ve su moleküllerini etkilerler. Su ve yağ molekülleri yiyeceğin her tarafına dağılmış olmaları sebebi ile, ısınma da aynı zamanda her yerde olur. Tabii ki bazı sınırlamalar da vardır.

 3. Niçin Hapşırıyoruz?

  Hapşırmadan önce sanki bir yerimiz ısırılmış gibi sinir uçlarının ikaz göndermesi sonucu, burnumuzdan önce bir salgı gelir. Biz bunun pek farkına varamayız. Bu salgının ardından beyine giden ikaz neticesinde baş ve boynumuzdaki kaslar

 4. Araba Tutması Nasıl Oluyor?

  Dış kulağımızın görevi işitmeyi sağlamaktır ama iç kulağımız dengemizden sorumludur. Hareket halinde olduğumuzda, iç kulağımızın içindeki sıvı çalkalanır ve sinir sistemimiz vasıtası ile beynimize sinyal gider.

 5. Trafik İçin Alkol Sınırı Nedir?

  İnsanlarda bir litre kandaki alkol oranı 0,5 gramı geçtikten sonra refleksler yavaşlar, sürücü bilincine hakim olamaz. Bu da ciddi kazalara yol açar.

 6. Atmosfer ve Atmosferin Katmanları

  Dünya’yı çepeçevre saran gaz örtüsüne atmosfer denir. Atmosferin alt sınırı, kara ve deniz yüzeyleriyle çakışır. Üst sınırını ise yerçekiminin etkisi belirler. Ekvator’dan kutuplara doğru yerçekimi arttığı için atmosferin ş

 7. Niçin Yaşlanıyoruz?

  İnsan vücudunda, hücrelerin bölünerek, yeni hücre oluşturabilmelerinin de sayısı sınırlıdır. Sonuna kadar bölünebilen tek hücre kanser hücresidir. Dolayısıyla aslında kanserin sırrının çözülmesi insanın yaşlanma olgusuna da ı

 8. Ağrı Nedir?

  Ağrı olayı, ince sinir sistemimizle, beyin, kas sistemimiz ve dolaşım sistemimizle doğrudan ilgilidir. Ancak bu iletişimin sırları tam olarak çözülebilmiş değildir. Ağrı, doktorun hastalığı teşhis etmesine yardım eder, öyleyse faydal

 9. Coğrafi Bölgeler - Doğu Anadolu Bölgesi

  Ülkemizin doğusunda yer alan bölge kabaca üçgene benzer. Marmara ve Ege Bölgeleri hariç her bölge ile komşudur. Suriye hariç bütün doğu komşularımızla sınırı vardır.

 10. Hukuki Yönüyle Franchisig

  Franchising sözleşmeleri çoğunlukla uzun bir zaman dilimini kapsamaktadır. Genellikle ulusal sınırlar içerisinde yapılan sözleşmeler 15-20 yıllık bir süreyi kapsarken, uluslararası sözleşmelerde bu süre 10 ila 20 yıl arasında değişme

 11. İnsanda Sinir Sistemi

  Merkezi nöronlardan oluşur. Çevresel sinir sistemiyle getirilen bilgilerin değerlendirildiği ve uygun cevapların hazırlandığı yerdir. Uyarılar çift yönlü olabilir. 2 kısımdır.

 12. Uygurlar (744-840)

  Devletin son dönemlerinde ortaya çıkan kıtlık,açlık ve salgın hastalıklar sebebiyle devlet dağılmış; Çin sınırlarında farklı adlarla (Kansu Uygur Develeti, Turfan Uygurları) bir sure varlıklarını sürdürmüşler ve Moğolların haki

 13. Sinir Sistemi

  Sinir sistemi; canlının dış çevreye uyumunu sağlayan iç çevrenin dengede tutulmasından sorumlu, uyarılara verilen tepkileri düzene koyan bir sistemdir.

 14. Orta Asya’da Kurulan İlk Türk Devletleri

  Orta Asya’da kurulan ilk Türk Devletidir. Merkezi Ötüken’dir. En Bilinen ilk Hükümdarı Teoman; en ünlü hükümdarı ise Mete Han’dır (En parlak dönem, en geniş sınırlar).

 15. Mesleki İşitme Kayıpları

  Dış kulak ve orta kulakla ilgili hastalıklar genel olarak iletim tipi işitme kaybı yaparken, iç kulak, işitme siniri ve beyinle ilgili hastalıklar ve gürültü maruziyeti sensörinöral tip işitme kaybı yaparlar.

 16. Sinir Sistemi Hastalıkları

  Sinir sistemi hastalıklarına neden olan etmenlerin hemen hemen hepsi kimyasal etmenlerdir.

 17. Kas-İskelet Sistemi Hastalıkları

  Tendon, sinir, kas ve diğer yumuşak dokularda hasar yapacak tekrarlayıcı fiziksel hareketler ile oluşmaktadır.

 18. Dar Yapraklı Sinirli Ot Faydaları

  Bağa yaprağı, Ateş yaprağı olarak ta bilinir. Geniş yapraklı sinirli ot da aynı etkilere sahiptir ve aynı biçimde kullanılır. Her tarla kıyılarında, çukurlarda ve nemli arazide yetişir.

 19. Erkekler Niçin Kravat Takar?

  660’da Osmanlılar Avusturya ordusuna yenilince o zamanlar Avusturya- Macaristan İmparatorluğu sınırları içinde olan Hırvatistan’dan (Croatia) bir alay asker zaferin kahramanları olarak Paris’e götürüldüler ve kralın huzuruna çıkarıl

 20. Bitkilerde Hormonal Düzenleme

  Bitkilerde sinir sistemi ve vücudu sürekli dolaşan daimi bir sıvı (kan) yoktur. Organlar ve dokular arasındaki düzenleme işi ve duyarlılığın sağlanması sadece hormonlarla yapılır.

 21. Sihirli Çark - Hipnotize Edici Bulmaca

  Sihirli Çark - Hipnotize Edici Bulmaca. Oldukça farklı çeşitli ve şaşırtıcı bir sinir küpü çeşidi.

 22. Termometreler Arasın Dönüşüm

  Herhangi bir termometrenin gösterdiği sıcaklık aralığı sınırlıdır. Örneğin cıvalı termometre, cıvanın donma noktasının –39 °C altındaki sıcaklıklarda bir değer gösteremez.

 23. Türkiye’nin Dış Politikası

  Türk Dış Politikasının Temel İlkeleri. 1923-1930 dönemi. Irak sınırı ve Musul meselesi. Ankara Antlaşması (1926). Dış borç sorunu. Yabancı okullar.

 24. Buz Küpü Deneyi

  Buz Küpü Deneyi. Ne oluyor? Bitkisel yağ üzerinde yüzen buz, ancak bebek yağında azalır. Buz eridiği halde, her iki sıvıda da su azalır. Uygulanan gaz büyür ve eriyen su düşer. Daha sonra erimiş su ve yağ arasındaki sınır, güzel bir

 25. Adıyaman Pirin Örenyeri

  Adıyaman’a 5km. uzaklıkta Örenli mahallesi sınırları içerisindedir. Perre şehri, Kommagene ülkesinin 5 büyük şehrinden biridir.

 26. Ağrı Dağı Milli Parkı

  Yapılan Aktiviteler; Dağcılık, Dağ Ekoturizmi, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık Doğu Anadolu Bölgesi’nde Ağrı İli sınırları içinde yer almaktadır. 2004 yılındailan edilmiştir. Yüz ölçümü 88.014 hektardır.

 27. Aksaray Manastır Vadisi Örenyeri

  Aksaray’ın doğusunda 50 km. mesafede, tabii güzellikler beldesi Güzelyurt İlçesi sınırları içinde yer alan 4-5 km. uzunluğunda bir vadidir; döneminin özelliklerini en iyi yansıtan 28 adet kaya oyma kilisesi ve yeraltı şehirleri ile "Kü

 28. Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

  Yapılan Aktiviteler; Jeolojik ve Jeomorfolojik oluşumlar, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nde Antalya ili sınırları içinde yeralmaktadır. Orta Toroslar’ın karstikyapısı içinde üç katlı bir mağara sistemidir.

 29. Antalya Arykanda Örenyeri

  Antalya ili, Finike İlçesi, Arif Köyü sınırları içerisinde yer alan Arykanda Antik Kenti’nin ismi Likya dilinde "Ary-ka-wanda", "yüksek kayalığın yanındaki yer" anlamına gelmektedir.

 30. Antalya Karain Mağarası Örenyeri

  Karain Mağarası, Türkiye’nin en büyük doğal mağaralarından biridir. Denizden yüksekliği 430-450 metredir. Antalya’nın 30 km kuzeybatısında eski Antalya-Burdur karayoluna 5–6 km uzaklıkta bulunan Yağca köyü sınırları içinde bulun

 31. Aydın Milet Örenyeri

  Miletus (Milet): Milet, Aydın ili, Söke ilçesi sınırları içerisinde Söke’ye 30 km. uzaklıkta ve Akköy yakınlarındadır. Milet’te ilk kazılar 1899’da Th. Wiegand tarafından başlatılmış ve 1938’e kadar devam etmiştir.

 32. Beydağları Sahil Milli Parkı

  Yapılan Aktiviteler; Arkeolojik kalıntılar, Zengin Bitki Örtüsü, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Manzara, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nin Antalya ili sınırları içinde yer almaktadır.

 33. Boğazköy - Alacahöyük Milli Parkı

  Yapılan Aktiviteler; Ziyaret, Doğa Yürüyüşü (Arkeolojik kalıntılar - Hititlerin Merkezi). İç Anadolu Bölgesi’nde, Çorum ili sınırları içindedir. 1988yılında ilan edilmiştir. Yüz ölçümü 2.600 hektardır.

 34. Burdur Sagalassos Örenyeri

  Burdur İli, Ağlasun İlçesi sınırlarında, Burdur Antalya karayolunun 14. km. sinden ayrılan bir yol ile 20 km sonra Torosların 1500 - 1700 mt yüksekliğinde, Ağlasun ovasına hakim bir yerde sırtını Ağlasun Dağlarına yaslamış, önünde v

 35. Dilek Yarımadası - Büyük Mendere Deltası Milli Parkı

  Yapılan Aktiviteler; Fotoğrafçılık, Akdeniz’in en iyi korunan maki florası, jeolojik yapı, tabii bitki ve hayvan toplulukları, dinlenme. Parkımız Ege Bölgesi, Aydın ili sınırları içinde yer alır.

 36. Gala Gölü Milli Parkı

  Yapılan Aktiviteler; Sulak Saha, Göl ve Orman Ekosistemi, Nesli tehlike Altındaki kuş Türleri. Marmara bölgesinde, Edirne ili, Enez ve İpsala ilçesi sınırları içerisinde yer alan Pamuklu ve Küçük gala göllerini kapsar

 37. Güllük Dağı (termessos) Milli Parkı

  Yapılan Aktiviteler; Arkeolojik kalıntılar, Zengin Bitki Örtüsü, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nin Antalya ili sınırlarıiçindedir.

 38. Ilgaz Dağı Milli Parkı

  Yapılan Aktiviteler; Zengin Bitki Örtüsü, Dağ ve Kar Sporları, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Fotoğrafçılık. Batı Karadeniz Bölgesi’nde,Çankırı ve Kastamonu illerisınırları içinde yer almaktadır.

 39. Karagöl - Sahara Milli Parkı

  Yapılan Aktiviteler; Piknik, Fotoğrafçılık, Doğa Yürüyüşü, Hidrografik yapı ve vejetasyon zenginliği, geleneksel yaylacılık. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, Artvin ilisınırları içinde yer almaktadır.

 40. Karatepe Aslantaş Milli Parkı

  Yapılan Aktiviteler; Arkeolojik kalıntılar, Tabii bitki toplulukları, dinlenme ve eğlenme. Akdeniz Bölgesi’nde, Osmaniye ili sınırları içindedir.

 41. Kazdağı Milli Parkı

  Yapılan Aktiviteler; Zengin Bitki Örtüsü ve Fauna, Biyolojik Çeşitlilik, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık. Marmara ve Ege Bölgeleri geçişzonunda, Balıkesir ili sınırları içinde yer alır.

 42. Kızıldağ Milli Parkı

  Yapılan Aktiviteler; Zengin Bitki Örtüsü, Jeolojik yapı, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nde, Isparta ili sınırları içindedir.1969 yılında ilan edilmiştir.

 43. Kovada Gölü Milli Parkı

  Yapılan Aktiviteler; Zengin Bitki Örtüsü, Göller, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Olta Balıkçılığı, Fotoğrafçılık, Manzara. Akdeniz Bölgesi’nin Isparta ili sınırları içindedir.

 44. Küre Dağları Milli Parkı

  Yapılan Aktiviteler; Doğal yaşlı orman, biyolojik çeşitlilik, jeolojik ve jeomorfolojik oluşumlar, kültürel yapı ve arkeolojik kalıntılar. Batı KaradenizBölgesi’nde Kastamonu ve Bartın illeri sınırları içindeyer almaktadır.

 45. Kuş Cenneti Milli Parkı

  Yapılan Aktiviteler; Doğa Fotoğrafçılığı, Zengin ve çeşitli kuş toplulukları, tabii bitki toplulukları, kuş gözlem. Marmara Bölgesi’nde, Balıkesir ili sınırları içindedir.

 46. Marmaris Milli Parkı

  Yapılan Aktiviteler; Doğa Fotoğrafçılığı, Ekoturizm, Jeomorfolojik bir yapı, flora ve fauna zenginliği. Akdeniz, Ege bölgelerigeçiş zonunda, Muğla ili sınırları içinde yeralmaktadır.

 47. Munzur Vadisi Milli Parkı

  Yapılan Aktiviteler; Jeolojik yapı, Zengin Bitki Örtüsü ve fauna, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Fotoğrafçılık. oğu Anadolu Bölgesi’nin Tunceli ili sınırlarıiçinde yer almaktadır

 48. Nemrut Dağı Milli Parkı

  Yapılan Aktiviteler; Tarihi Açık Hava Müzesi, Manzara, Doğa yürüyüşü, Ekoturizm, Fotoğrafçılık. Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Adıyaman ili sınırları içindedir.

 49. Saklıkent Milli Parkı

  Yapılan Aktiviteler; Zengin Bitki Örtüsü ve fauna, Hidrolojik yapı, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Olta Balıkçılığı, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nde, Antalya ve Muğla illeri sınırları içinde yeralmaktadır.

 50. Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı

  Yapılan Aktiviteler; Tarih, Sarıçam Yayılışı, Yaban hayatı Zenginliği. Doğu Anadolu Bölgesi’nde Kars ve Erzurum illeri sınırlarıiçinde yer almaktadır.

 51. Soğuksu Milli Parkı

  Yapılan Aktiviteler; Tabii bitki toplulukları, dinlenme ve eğlenme, piknik, kampçılık. İç Anadolu Bölgesi’nde,Ankara ili sınırları içindedir. 1959 yılında ilan edilmiştir

 52. Spil Dağı Milli Parkı

  Yapılan Aktiviteler; Jeolojik yapı ve tabii bitki ve hayvan toplulukları, dinlenme ve eğlenme Doğa Yürüyüşü, Piknik, Fotoğrafçılık. Ege Bölgesi’nin Manisa ili sınırları içindedir.

 53. Troya Tarihi Milli Parkı

  Yapılan Aktiviteler; Ziyaret (Tarihi Kalıntılar ve jeomorfolojik Yapı). Ege Bölgesi’nde,Çanakkale ili sınırları içinde yer almaktadır.1996 yılında ilan edilmiştir.

 54. Uludağ Milli Parkı

  Yapılan Aktiviteler; Jeolojik yapı, tabii bitki toplulukları, kayak, dağcılık, kar sporları, ekoturizm. Marmara Bölgesi’nde, Bursa ili sınırları içindedir. 1961 yılındailan edilmiştir.

 55. Yozgat Çamlık Milli Parkı

  Yapılan Aktiviteler; Piknik, Tabii bitki ve hayvan toplulukları, kalıntı orman, dinlenme ve eğlenme. İç Anadolu Bölgesi’nde, Yozgat ili sınırlarıiçindedir.


 1. Güneysınır » Güneysınır Çok Programlı Anadolu Lisesi

  Mevlana Mah. 100721. Sokak No:8 Pk:42490 Güneysınır / konya

 2. Güneysınır » Güneysınır İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü

  Mevlana Mah. Mevlana Cd Cad. No: 94 İç Kapı No: 2 Güneysınır / Konya

 3. Güneysınır » Güneysınır Merkez Aile Sağlığı Merkezi

  Güneysınır Vali İhsan Dede İlçe Hastanesi

 4. Güneysınır » Güneysınır Mevlana Ortaokulu

  Mevlana Mah. 93 Sk. No: 1 Güneysınır / Konya

 5. Güneysınır » Karasınır İlkokulu

  Karasınır Mah. İstiklal Mey. No: 52 Güneysınır / Konya

 6. Güneysınır » Özel Güneysınır Karizma Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursu

  Mevlana Mahallesi 100708 Sokak No:9 / a

 7. Güneysınır » Özel Güneysınır Ortaöğretim Erkek Öğrenci Yurdu

  Mevlana Mah. 100720. Sok. No: 24 / 1 Güneysınır / konya

 8. Yağlıdere » Sınır Ahmet Elmalı İlkokulu

  Sınırköy Köyü Sarıhasan Mevkii No: 1 Yağlıdere / Giresun

 9. Yağlıdere » Sınır Ortaokulu

  Yeşilpınar Köyü Hanyanı Mevkii Hanyanı Sk. No: 30 Yağlıdere / Giresun

 10. Akçakale » Sınırgören İlkokulu

  Sınırgören Mah. Sınırgören Sk. No: 74 İç Kapı No: 2 Akçakale / Şanlıurfa

 11. KORFEZ » SINIRTAS ECZANESI

  GUNEY MAH.TINAZTEPE CAD.NO:9

 12. İncirliova » Sınırteke İlkokulu

  Sınırteke Mah. Eski Aydın-izmir Cad. No: 41 İncirliova / Aydın

 13. İncirliova » Sınırteke Ortaokulu

  Sınırteke Mah. Eski Aydın-izmir Cad. No: 41 İncirliova / Aydın

 14. Nusaybin » Sınırtepe İlkokulu

  Sınırtepe Mah. Sınırtepe Küme Evleri No: 10 Nusaybin / Mardin


 1. (bir Durum Birinin) Sinirine Dokunmak

  Hoşuna gitmemek, sinirlendirmek. Örn: Bu söz sarhoş olmayan zevcesinin fena hâlde sinirine dok

 2. (bir Şeyin) Sınırlarını (sınırını) Zorlamak

  1) en son noktaya kadar çaba göstermek 2) bütün gücünü en son noktaya kadar kullanmak. Örn:

 3. (birinin) Sinirleri Altüst Olmak

  Sinirleri bozulmak, sinirlenip ne yapacağını şaşırmak.

 4. (birinin) Sinirleri Gerilmek

  Sinirlenmeye hazır bir durumda bulunmak.

 5. (birinin) Sinirlerini Germek

  Birini sinirlenmeye hazır bir duruma getirmek. Örn: Bu olay, on beş gündür sıcak yemek yemeye

 6. Açlık Sınırı

  Gıda yoksulluğu konumundakilerin gelir düzeyi. Türkiye'de açlık sınırı dört kişilik aile

 7. Adrenerjik Sinir Telciği

  (Lat. ad: ..ye, ..ya renes: böbrekler) Uçlarından adrenalin veya noradrenalin çıkaran sempatik

 8. Adrenerjik Sinirler

  Salgıladıkları adrenalinle efektör organları uyaran sinirler.

 9. Afferent Sinir

  Duyuları çevreden alıp merkeze doğru ileten sinir.

 10. Ağaç Sınırı

  Yeryüzünde, doğal koşulların orman yetişmesine elverişli olduğu bölgelerde ağacın, bulunu

 11. Akciğer-mide Siniri

  anat. Soğaniliğin alt yanından çıkan 10. çift beyin siniri, nervus vagus.

 12. Akma Sınırı

  Metallerin esnek davranımdan, yuğruk davranıma geçtikleri sınır.

 13. Akma Sınırı Uzaması

  Akma sınırındaki uzama.

 14. Akustik Noronom (İşitme Siniri Uru) Hastalığı

  İşitme sinini unu, çok ağın büyüyen selim (kanser olmayan) bir tümör (ur)dür. 8inci kafata

 15. Alan Sınırlaması

  Belirli bir tarımsal ürünün ekimine ayrılan toplam alanın ülke genelinde sınırlandırılmas

 16. Alıcı Sinirler

  Toplanan duyumları beyin özeğine ileten sinirler.

 17. Alın Siniri

  anat. N. ophthalmicus'un üst kısmından ayrılan ve alın bölgesine giden sinir, nervus frontalis

 18. Alıntı Sınırı

  Bir yapıttan ne denli alıntı yapılabileceğinin belirtilmesi (yasalara göre yapıtın bağıms

 19. Alıştırma Sınırı

  Alıştırmanın öğretilmek isteneni öğrenmeye ya da kökleştirmeye yaramayacak duruma geldiği

 20. Alt Çene Dişleri Sinir Ağı

  anat. N. alveolaris mandibularis’in alveoler kollarının oluşturduğu sinir ağı, pleksus dental

 21. Alt Çene Siniri

  anat. N. trigeminus’un en kalın dalı olarak alt çene eklemini, alt çene diş ve diş etleri, al

 22. Alt Karın Sinir Ağı

  anat. N. hypogastricus ve nn. pelvini’nin leğen boşluğu yan duvarı üzerinde oluşturdukları s

 23. Altına Dayalı Taşınır Değerler

  Altın fiyatlarının istikrarlı kalacağı düşüncesiyle, değeri altına bağlanan menkul değe

 24. Alttan Sınırlı İşlev

  f (X) görüntüsü R içinde alttan sınırlı olan (…)işlevi.

 25. Alttan Sınırlı Küme

  Bir tikel sıralı kümede bir alt sınır varlayan altküme.

 26. Aşırı Sinir Duyarlığı

  Bedenin herhangi bir parçasına, ya da tümüne ilişkin sinirlerde görülen, düzgülünün üst

 27. At Binicisine (sahibine) Göre Kişner (eşinir)

  İnsanlar başlarında bulunan kişinin etkisi altında kalarak onun tutumuna göre davranırlar.

 28. Baş Sinir Düğümü

  (karşılık: serebral gangliyon), (Lat. cerebrum = beyin), Yun. ganglion = şişkinlik): Sölomlu o

 29. Bel Sinir Ağı

  anat. Tüm türlerde son dört bel spinal sinirin alt dallarının birleşmesiyle oluşan sinir ağ

 30. Bel Sinirleri

  anat. Omuriliğin bel bölgesinden çıkan ve sayıları bel omurları kadar olan sinirler, nervi lu

 31. Bel-sağrı Sinir Ağı

  anat. Plexus lumbalis ve plexus sacralis'in ikisine verilen ad, pleksus lumbosakralis.

 32. Benlik Sinircesi

  İnme, duyu örgenlerinin çalışmaması ve bellek yitimi gibi her şeyden önce benlik ya da bilin

 33. Beyin Sinirleri

  anat. Beyinden özgünlerini alıp kafatasındaki delikler yardımıyla uyarım yerlerine giden 12

 34. Bilinçsizlik Sınırı

  Dolaysız yordamların aşmak zorunda kaldığı ve yanıtlayıcıların davranış güdüleri ya da

 35. Bipolar Sinir Hücresi

  anat. Hücre gövdesinden çıkan bir adet akson ve bir adet dendrit bulunan sinir hücresi. Bu hüc

 36. Bir Kutuplu Sinir Hücresi

  Gövdesinden sadece bir akson çıkan sinir hücresi. Unipolar nöron.

 37. Bir-kutuplu Sinir Gözesi

  (karşılık: ünipolar nöron), (Lat. unus = bir Lat. polus = kutup): [Yun. neuron=sinir): Gövdesi

 38. Bölge Sınırı

  İklim, bitkisel örtü gibi doğal özellikleriyle ayrımlı ya da başka yönetimlere bağlı (il

 39. Borsada Kayıtlı Taşınır Değerler

  Borsada hangi hisse senetlerin resmi olarak alım satımının yapılabileceğini gösteren liste.

 40. Boyun Sinirleri

  anat. Sayıları tüm evcil hayvanlarda 8 çift olan sinirler, nervi servikales.

 41. Burun Arka Siniri

  anat. Burunda concha nasalis ventralis, meatus nasi ventralis’in mukozasını ve septum nasi’nin a

 42. Cauchy Sınır Koşulu

  öklit uzaymdaki bir yüzey üzerinde, bir tikel türetik denklemin çözümünce sağlanması öng

 43. Çekme Sınırı

  Esnek bir cisme uygulanabilen en büyük kuvvetin baştaki kesite oranı.

 44. Çene Ucu Siniri

  anat. N. alveolaris mandibulanis’in, for. mentale ile canalis mandibularis’ten çıktıktan sonra

 45. Çevresel Sinir Sistemi, Pns

  (Yun. peri: etrafında pherein: taşımak) Beyin ve omurilik dışında kalan sinir dokusunu kapsaya

 46. Çiğneme Kası Siniri

  anat. N. masticatorius’tan ayrılan ve m. masseter’i uyaran sinir, nervus masseterikus.

 47. Çiğneme Siniri

  anat. N. mandibularis'ten ayrılan ve çiğneme kaslarından m. masseter ile m. temporalis'i uyaran

 48. Çok Kutuplu Sinir Hücresi

  Gövdesinde aksonla birlikte birden fazla dendrite sahip sinir hücresi. Mültipolar nöron.

 49. Çok-kutuplu Sinir Gözesi

  (karşılık): multipolar nöron, (Lat. Multus=birçok,Lât. Polus = kutup), (Yun. Neuron= sinir) G

 50. Çökelti Sınırı

  Çökeltileri, içdüzey fazından ayıran sınır.

 51. Çözümsel Sinirce

  Ruhsal çözümlemenin uzaması sonucu olarak hastanın çözümcüye aşırı derecede bağlanması

 52. Dayanım Sınırı

  Bir nesnenin dayanabileceği en büyük zorlanımın, birim kesit başına kuvvet olarak değeri.

 53. Deneysel Sinirce

  Denek hayvanının ayırma gücü, cezalarla ya da başka yollarla işleyemez duruma getirildiğinde

 54. Dermal Sınır Kuşağı

  Sınırlandırıcı kuşak.

 55. Dil Altı Siniri

  anat. Soğaniliğin alt yanından çıkıp dilin tüm kaslarını uyaran on ikinci çift beyin sinir

 56. Dil Sınırı

  Çeşitli dillerin konuşulduğu bölgeleri birbirinden ayıran, dillerin yayılış alanını belir

 57. Dil-yutak Siniri

  anat. Soğaniliğin alt yanından çıkan dokuzuncu çift beyin siniri, nervus glossofaringeus.

 58. Dış Kulak Yolu Siniri

  anat. N. auriculotemporalis'in kolu olan ramus temporalis'in, dış işitme yolunun derisi için ver

 59. Dışalım Sınırlamaları

  Dışalımı sınırlandırılmak amacıyla hükümetlerin uyguladığı her tür kota ve gümrük t

 60. Diyafram Siniri

  anat. Beşinci- yedinci boyun sinirlerinin alt kollarından oluşan ve özellikle diaframayı uyaran

 61. Doğal Sınır

  İki komşu devlet arasında akarsu, sıradağ dorukları, göl ve deniz gibi doğal engellere dayan

 62. Dolaşımı Sınırlandırılmış Hisse Senedi

  Üzerinde devir ve satış yasağı bulunan hisse senedi.

 63. Doz Eşdeğer Sınırı

  Vücudun tamamı ya da bir bölümü için, doz eşdeğerinin kabul edilebilir en üst düzeyi.

 64. Duygu Siniri

  Alınan ayartıları sinir merkezlerine ileten sinirler.

 65. Duyu Siniri

  Dış ya da iç reseptör organlardan ya da duyu alıcılarından alınan uyartıları sinir merkezl

 66. Duyusal Sinir Sonlanmaları

  Uyarımları alıp santral sinir sistemine ileten sonlanmalar. Bu özellikte olan sinirler kas mekik

 67. Düzgün Sınırlılık

  F verilen bir X Banach uzayından bir başka Y düzgeli uzayına giden sınırlı doğrusal dönüş

 68. Efferent Sinir

  Uyarıları merkezî sinir sisteminden çevre doku ve organlara taşıyan sinir.

 69. Elmacık Siniri

  anat. Alt göz kapağıyla bunun altındaki deriyi uyaran sinir, nervus zigomatikus.

 70. En Büyük Alt Sınır

  E tikel sıralı kümesinin bir A altkümesi için, A nın tüm alt sınırlarından oluşan kümeni

 71. En Küçük Üst Sınır

  Bir tikel sıralı kümenin bir A altkümesi için, A nın tüm üst sınırlarından oluşan altkü

 72. Eşeyin Sınırladığı Karakterler

  Fenotipte ortaya çıkmaları, eşey hormonlarının varlığı ya da yokluğuyla ilişki gösteren

 73. Esneklik Sınırı

  Bir nesneye etkiyen kuvvetin sınır değeri bu değerin altında nesne esnektir, üstünde ise biç

 74. Esneklik Sınırı

  Esnek bölgeden plastik bölgeye geçmek için, gereken en büyük yük.

 75. Evrenin Sınırlandırılması

  Bir örneklemede, içinden örnek seçilecek evrenin nicel ve nitel ölçütlerle sınırlarının b

 76. Faktör Fiyat Sınırı

  Kârların sıfırlandığı tam rekabet piyasalarında veri fiyatlardan bir veya daha fazla mal ür

 77. Fizyolojik Sınır

  Öğrenilen bir işin, becerinin ve işlemin sürekli alıştırma ile geliştirilebileceği en son

 78. Fizyolojik Sınır

  Ek alıştırma ve yinelemeler yoluyla daha ileri bir yeterlik düzeyinin sağlanamadığı sınır.

 79. Geçirim Sınırı

  Verilen bir ortam için belirli sıklığın altında ya da üstümde kalan sıklıktaki ışınlan

 80. Geometrik Sınır

  Arap yarımadası, Büyük sahra gibi genellikle çöl bölgelerinde görülen, komşu devletler ara

 81. Gırtlak Arka Siniri

  anat. N. laryngeus recurrens’lerin, gırtlağa ulaşan ve m. cricothyreoideus dışında tüm gırt

 82. Gırtlak Ön Siniri

  anat. ++Ganglion distale’den gırtlağa giden ve gırtlağın bir kısım kas ve mukozasını uyara

 83. Göğüs Sinirleri

  anat. Omuriliğin pars thoracalis’inden çıkan, sayıları hayvanlardaki kaburga sayılarına eşi

 84. Görme Siniri

  Beyinden ikinci kafa çifti olarak çıkıp beynin frontal lobunun altında optik kiyazma yapan ve h

 85. Görme Siniri

  anat. Beynin bazal yüzünden çıkıp hem kafatası içinde hem de göz çukuru içinde seyreden ik

 86. Göz Dış Hareket Siniri

  anat. Beyinde corpus trapezoideum'dan çıkan ve m. rectus lateralis ile m. retractor bulbi’nin yan

 87. Göz Hareket Siniri

  anat. Beynin bazal yüzünde pedunculus cerebri’nin iç kısmından çıkan üçüncü çift beyin

 88. Göz Siniri Yokluğu

  Göz sinirinin doğuştan yokluğu, optik sinir aplazisi. Kalıtsal, A vitamini yetmezliği veya sı

 89. Gümrük Dışı Sınır

  Siyasi olarak ülkenin bir parçası olup gümrük mevzuatının uygulanmadığı serbest limanlar,

 90. Gümrük Sınırı

  Gümrük bölgesinin dış sınırı.

 91. Gümrük Sınırı

  Gümrük bölgesinin dış sınırı.

 92. Güven Sınırları

  Bir gözlem değerinin anlamlılık sınaması için karşılaştırıldığı sayıltılı değerin

 93. Hece Sınırı

  Bir hecenin bitip ötekinin başladığını gösteren ses aralığı: Araba (a-ra-ba) , evlerden (e

 94. Hece Sınırı

  Bir hecenin bitip ötekinin başladığını gösteren ses aralığı.

 95. Hece Sınırı

  Birden fazla heceden oluşan bir kelimenin telâffuzunda, ciğerlerden gelen hava akımının başla

 96. İkame Sınırı

  1. Aynı miktar malın üretiminde kullanılan üretim faktörlerinin, birbirinin yerine kullanımı

 97. İki Kutuplu Sinir Gözesi

  (karşılık: bipolar nöron), (Lat. bis = iki defa, Lat. polus=kutup, Yun. neuron = sinir): Bir aks

 98. İp Merdiveni Sinir Sistemi

  Halkalıkurtlar ve eklembacaklılarda raslanan bir sinir sistemi tipi olup bir baş sinir düğümü

 99. ışınır

  Işık almakta olan bir özdeğin, başka ya da aynı dalga boyunda ışınlar salabilirliği.

 100. ışınır

  TV. Işınırlık özelliği taşıyan (özdek).Mesaj / Bildirim Gönderin