Karatepe Aslantaş Milli Parkı


Karatepe Aslantaş Milli Parkı
Bölgesi
7.Bölge (Adana)

Bulunduğu Şehir
Osmaniye

Bulunduğu İlçe
Kadirli, Düziçi

Kapladığı Alan
4.145 Ha.

Yüksekliği
175 m.

Yapılan Aktiviteler
Arkeolojik kalıntılar, Tabii bitki toplulukları, dinlenme ve eğlenme.

Açıklama
Akdeniz Bölgesi’nde, Osmaniye ili sınırları içindedir. 1958 yılında ilan edilmiştir. Yüz ölçümü 4.145 hektardır. Geç Hititdöneminin ( M.Ö. 8. Yüzyıl) önemli yerleşimlerininve kalesinin bulunduğu bir alandır. Roma ve Bizansdönemlerinde de yerleşmeler olmuştur. Milli parktabu dönemlere ait eserler bulunmaktadır. CeyhanIrmağı’nın içinden geçtiği bu alanda kızılçam ormanları,meşelikler ve makilikler yer almakta, AkdenizBölgesi’ne özgü flora ve fauna türleri yaşamaktadır.

Admin

Taglar: KaratepeAslantaşMilliParkı

Milli Parklar - İlginizi çekebilecek başlıklar
Güllük Dağı (termessos) Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Arkeolojik kalıntılar, Zengin Bitki Örtüsü, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nin Antalya ili sınırlarıiçindedir.

Kazdağı Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Zengin Bitki Örtüsü ve Fauna, Biyolojik Çeşitlilik, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık. Marmara ve Ege Bölgeleri geçişzonunda, Balıkesir ili sınırları içinde yer alır.

Kızıldağ Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Zengin Bitki Örtüsü, Jeolojik yapı, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nde, Isparta ili sınırları içindedir.1969 yılında ilan edilmiştir.

Ağrı Dağı Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Dağcılık, Dağ Ekoturizmi, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık Doğu Anadolu Bölgesi’nde Ağrı İli sınırları içinde yer almaktadır. 2004 yılındailan edilmiştir. Yüz ölçümü 88.014 hektardır.

Aladağlar Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Peyzaj güzelliği, Şelaleler, Doğa yürüyüşü, Yürüyüş parkurları, Dağcılık, Tırmanma doğrultuları, Kamping, Sportif olta balıkçılığı.

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Jeolojik ve Jeomorfolojik oluşumlar, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nde Antalya ili sınırları içinde yeralmaktadır. Orta Toroslar’ın karstikyapısı içinde üç katlı bir mağara sistemidir.Sayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin