Kazdağı Milli Parkı


Kazdağı Milli Parkı
Bölgesi
3.Bölge (Çanakkale)

Bulunduğu Şehir
Balıkesir

Bulunduğu İlçe
Edremit

Kapladığı Alan
20.935Ha.

Yüksekliği
1000 m.

Yapılan Aktiviteler
Zengin Bitki Örtüsü ve Fauna, Biyolojik Çeşitlilik, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık.

Açıklama
Marmara ve Ege Bölgeleri geçişzonunda, Balıkesir ili sınırları içinde yer alır. 1994yılında ilan edilmiştir.Yüz ölçümü 20.935 hektardır.Antik çağlarda İda dağı olarak bilinen Kaz Dağı, BigaYarımadasının en yüksek dağıdır. Başta KazdağıGöknarı olarak tanınan endemik ağaç türü olmak üzere,zengin bir bitki örtüsüne sahip olan milli park, memeliler,kuşlar ve sürüngenler açısından da çeşitlilik göstermektedir.Dağda, kuzey güney doğrultusunda derin vadilerve kanyonlar deniz etkisinin içerilere taşınmasını sağlarlar.Milli park özellikle ilkbahar ve yaz aylarındaziyaretçi akınına uğramaktadır.

Admin

Taglar: KazdağıMilliParkı

Milli Parklar - İlginizi çekebilecek başlıklar
Güllük Dağı (termessos) Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Arkeolojik kalıntılar, Zengin Bitki Örtüsü, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nin Antalya ili sınırlarıiçindedir.

Kızıldağ Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Zengin Bitki Örtüsü, Jeolojik yapı, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nde, Isparta ili sınırları içindedir.1969 yılında ilan edilmiştir.

Köprülü Kanyon Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Arkeolojik kalıntılar, tabii bitki toplulukları, jeolojik oluşumlar, Rafting, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Fotoğrafçılık.

Ağrı Dağı Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Dağcılık, Dağ Ekoturizmi, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık Doğu Anadolu Bölgesi’nde Ağrı İli sınırları içinde yer almaktadır. 2004 yılındailan edilmiştir. Yüz ölçümü 88.014 hektardır.

Aladağlar Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Peyzaj güzelliği, Şelaleler, Doğa yürüyüşü, Yürüyüş parkurları, Dağcılık, Tırmanma doğrultuları, Kamping, Sportif olta balıkçılığı.

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Jeolojik ve Jeomorfolojik oluşumlar, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nde Antalya ili sınırları içinde yeralmaktadır. Orta Toroslar’ın karstikyapısı içinde üç katlı bir mağara sistemidir.Sayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin