Uludağ Milli Parkı


Uludağ Milli Parkı
Bölgesi
2.Bölge (Bursa)

Bulunduğu Şehir
Bursa

Bulunduğu İlçe
Yıldırım, Kestel, Osmangazi

Kapladığı Alan
12.762 Ha

Yüksekliği
2200 m.

Yapılan Aktiviteler
Jeolojik yapı, tabii bitki toplulukları, kayak, dağcılık, kar sporları, ekoturizm.

Açıklama
Marmara Bölgesi’nde, Bursa ili sınırları içindedir. 1961 yılındailan edilmiştir. Yüz ölçümü 13.024 hektardır. Yüksekliği 2543 m. olan Uludağ,bölgenin en yüksek noktasını oluşturmaktadır. Bursa ovasından yukarı doğru çıkıldığında,bitki kuşaklarının hepsinin botanik bilimindeki tanımlamalarauygun şekilde yer alması Uludağ’a uluslararası alandaün kazandırmıştır. Milli parkta ayı, kurt, çakal, tilki,geyik, karaca, yaban domuzu, sansar gibi yabani hayvanlara,çeşitli ötücü ve yırtıcı kuşlara rastlanmaktadır. Senenin 4-5 ayı karla örtülü olan Uludağ,Türkiye’nin en gözde kış sporları merkezidir.

Admin

Taglar: UludağMilliParkı

Milli Parklar - İlginizi çekebilecek başlıklar
Yedigöller Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Zengin Bitki Örtüsü, Göller, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Olta Balıkçılığı, Fotoğrafçılık. Yedigöller Milli Parkı 29.04.1965 yılında 6831 sayılı Orman Kanununun 25. Maddesi gereği

Yozgat Çamlık Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Piknik, Tabii bitki ve hayvan toplulukları, kalıntı orman, dinlenme ve eğlenme. İç Anadolu Bölgesi’nde, Yozgat ili sınırlarıiçindedir.

Ağrı Dağı Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Dağcılık, Dağ Ekoturizmi, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık Doğu Anadolu Bölgesi’nde Ağrı İli sınırları içinde yer almaktadır. 2004 yılındailan edilmiştir. Yüz ölçümü 88.014 hektardır.

Aladağlar Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Peyzaj güzelliği, Şelaleler, Doğa yürüyüşü, Yürüyüş parkurları, Dağcılık, Tırmanma doğrultuları, Kamping, Sportif olta balıkçılığı.

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Jeolojik ve Jeomorfolojik oluşumlar, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nde Antalya ili sınırları içinde yeralmaktadır. Orta Toroslar’ın karstikyapısı içinde üç katlı bir mağara sistemidir.Sayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin