Karagöl - Sahara Milli Parkı


Karagöl - Sahara Milli Parkı
Bölgesi
12.Bölge (Rize)

Bulunduğu Şehir
Artvin

Bulunduğu İlçe
Şavşat

Kapladığı Alan
3.251 Ha.

Yüksekliği
1800 m.

Yapılan Aktiviteler
Piknik, Fotoğrafçılık, Doğa Yürüyüşü, Hidrografik yapı ve vejetasyon zenginliği, geleneksel yaylacılık.

Açıklama
Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, Artvin ilisınırları içinde yer almaktadır.1994 yılında ilan edilmiştir. Yüzölçümü 3.251 hektardır. Milliparkın Karagöl bölümü ormanları, çayırları vegölü ile ünlü olup yaz aylarında yöre halkınınrekreasyon alanı haline gelmektedir. Saharabölümü ise geleneksel yayla faaliyetlerininyaşatıldığı yerdir. Doğa ve geleneksel kültürün içiçe olduğu Karagöl-Sahara Milli Parkı ladin göknarormanları, jeolojik yapısı ve faunası ile dedikkat çekmektedir.

Admin

Taglar: KaragölSaharaMilliParkı

Milli Parklar - İlginizi çekebilecek başlıklar
Güllük Dağı (termessos) Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Arkeolojik kalıntılar, Zengin Bitki Örtüsü, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nin Antalya ili sınırlarıiçindedir.

Karatepe Aslantaş Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Arkeolojik kalıntılar, Tabii bitki toplulukları, dinlenme ve eğlenme. Akdeniz Bölgesi’nde, Osmaniye ili sınırları içindedir.

Kazdağı Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Zengin Bitki Örtüsü ve Fauna, Biyolojik Çeşitlilik, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık. Marmara ve Ege Bölgeleri geçişzonunda, Balıkesir ili sınırları içinde yer alır.

Ağrı Dağı Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Dağcılık, Dağ Ekoturizmi, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık Doğu Anadolu Bölgesi’nde Ağrı İli sınırları içinde yer almaktadır. 2004 yılındailan edilmiştir. Yüz ölçümü 88.014 hektardır.

Aladağlar Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Peyzaj güzelliği, Şelaleler, Doğa yürüyüşü, Yürüyüş parkurları, Dağcılık, Tırmanma doğrultuları, Kamping, Sportif olta balıkçılığı.

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Jeolojik ve Jeomorfolojik oluşumlar, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nde Antalya ili sınırları içinde yeralmaktadır. Orta Toroslar’ın karstikyapısı içinde üç katlı bir mağara sistemidir.Sayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin