Yozgat Çamlık Milli Parkı


Yozgat Çamlık Milli Parkı
Bölgesi
9.Bölge (Ankara)

Bulunduğu Şehir
Yozgat

Bulunduğu İlçe
Merkez

Kapladığı Alan
267 Ha.

Yüksekliği
1500 m.

Yapılan Aktiviteler
Piknik, Tabii bitki ve hayvan toplulukları, kalıntı orman, dinlenme ve eğlenme.

Açıklama
İç Anadolu Bölgesi’nde, Yozgat ili sınırlarıiçindedir. 1958 yılında ilan edilen ilk milli parktır.Yüz ölçümü 267 hektardır. Bir zamanlarİç Anadolu’nun büyük bir kısmınıkaplayan orman örtüsünden günümüze kadar ulaşannadir örneklerden biridir. Ormanın başlıca ağaç türükaraçam olup, meşe ve ardıç da bulunmaktadır. Etrafıbozkırlarla çevrili olan bu orman parçasında küçükmemeliler, kuşlar, sürüngenler ve omurgasızhayvanlar yaşamakta, nadir otsu bitkiler bulunmaktadır. İl merkezinden 5 km. uzaklıkta bulunan millipark, Yozgat halkının başlıca rekreasyon alanıdır.

Admin

Taglar: YozgatÇamlıkMilliParkı

Milli Parklar - İlginizi çekebilecek başlıklar
Ağrı Dağı Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Dağcılık, Dağ Ekoturizmi, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık Doğu Anadolu Bölgesi’nde Ağrı İli sınırları içinde yer almaktadır. 2004 yılındailan edilmiştir. Yüz ölçümü 88.014 hektardır.

Aladağlar Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Peyzaj güzelliği, Şelaleler, Doğa yürüyüşü, Yürüyüş parkurları, Dağcılık, Tırmanma doğrultuları, Kamping, Sportif olta balıkçılığı.

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Jeolojik ve Jeomorfolojik oluşumlar, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nde Antalya ili sınırları içinde yeralmaktadır. Orta Toroslar’ın karstikyapısı içinde üç katlı bir mağara sistemidir.Sayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin