Küre Dağları Milli Parkı


Küre Dağları Milli Parkı
Bölgesi
10.Bölge (Sinop)

Bulunduğu Şehir
Kastamonu, Bartın

Bulunduğu İlçe
Pınarbaşı, Cide, Şenpazar, Merkez, Ulus

Kapladığı Alan
37.753 Ha.

Yüksekliği
500 m.

Yapılan Aktiviteler
Doğal yaşlı orman, biyolojik çeşitlilik, jeolojik ve jeomorfolojik oluşumlar, kültürel yapı ve arkeolojik kalıntılar.

Açıklama
Batı KaradenizBölgesi’nde Kastamonu ve Bartın illeri sınırları içindeyer almaktadır. Milli parkın kaynakdeğerlerini Valla Kanyonu, Ilgarini Mağarası gibijeolojik oluşumlar, Ilıca Şelalesi gibi doğal güzelliklerve zengin bir flora ve fauna ile otantik, folklorik kültürzenginlikleri oluşturmaktadır. Milli park ülkemizindoğal değerlerinin fazla tahrip görmediği alanlardanbiridir. İyi bir orman örtüsü ve otsu floraya sahiptir.Ayı, kurt, çakal, yaban domuzu, geyik, karaca, sansarsincap gibi memeliler ve ötücü kuşlar milli parkınfauna değerlerini oluşturmaktadır.

Admin

Taglar: KüreDağlarıMilliParkı

Milli Parklar - İlginizi çekebilecek başlıklar
Güllük Dağı (termessos) Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Arkeolojik kalıntılar, Zengin Bitki Örtüsü, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nin Antalya ili sınırlarıiçindedir.

Marmaris Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Doğa Fotoğrafçılığı, Ekoturizm, Jeomorfolojik bir yapı, flora ve fauna zenginliği. Akdeniz, Ege bölgelerigeçiş zonunda, Muğla ili sınırları içinde yeralmaktadır.

Munzur Vadisi Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Jeolojik yapı, Zengin Bitki Örtüsü ve fauna, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Fotoğrafçılık. oğu Anadolu Bölgesi’nin Tunceli ili sınırlarıiçinde yer almaktadır

Ağrı Dağı Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Dağcılık, Dağ Ekoturizmi, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık Doğu Anadolu Bölgesi’nde Ağrı İli sınırları içinde yer almaktadır. 2004 yılındailan edilmiştir. Yüz ölçümü 88.014 hektardır.

Aladağlar Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Peyzaj güzelliği, Şelaleler, Doğa yürüyüşü, Yürüyüş parkurları, Dağcılık, Tırmanma doğrultuları, Kamping, Sportif olta balıkçılığı.

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Jeolojik ve Jeomorfolojik oluşumlar, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nde Antalya ili sınırları içinde yeralmaktadır. Orta Toroslar’ın karstikyapısı içinde üç katlı bir mağara sistemidir.Sayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin