Ilgaz Dağı Milli Parkı


Ilgaz Dağı Milli Parkı
Bölgesi
10.Bölge (Sinop)

Bulunduğu Şehir
Kastamonu, Çankırı

Bulunduğu İlçe
Merkez, Ilgaz

Kapladığı Alan
1.118 Ha.

Yüksekliği
1700 m.

Yapılan Aktiviteler
Zengin Bitki Örtüsü, Dağ ve Kar Sporları, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Fotoğrafçılık.

Açıklama
Batı Karadeniz Bölgesi’nde,Çankırı ve Kastamonu illerisınırları içinde yer almaktadır. 1976 yılında ilan edilmiştir.Yüz ölçümü 1.118 hektardır. İğneyapraklı ağaçların hâkim olduğu birorman örtüsüne sahiptir. Karaçam,sarıçam ve göknar yaygın ağaç türleridir.Açık alanlarda ardıçlar da görülmektedir.Az sayıda olmakla birlikte ayı, kurt tilki,geyik, karaca ve yabandomuzugörülmektedir. Alan, giderek gelişen birkış sporları merkezi halini almaktadır.

Admin

Taglar: IlgazDağıMilliParkı

Milli Parklar - İlginizi çekebilecek başlıklar
Güllük Dağı (termessos) Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Arkeolojik kalıntılar, Zengin Bitki Örtüsü, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nin Antalya ili sınırlarıiçindedir.

Kaçkar Dağları Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Doğa Fotoğrafçılığı, Ekoturizm, İlginç jeolojik ve jeomorfolojik yapı, bitki ve yaban hayatı zenginliği, geleneksel yaylacılık

Karagöl - Sahara Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Piknik, Fotoğrafçılık, Doğa Yürüyüşü, Hidrografik yapı ve vejetasyon zenginliği, geleneksel yaylacılık. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, Artvin ilisınırları içinde yer almaktadır.

Ağrı Dağı Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Dağcılık, Dağ Ekoturizmi, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık Doğu Anadolu Bölgesi’nde Ağrı İli sınırları içinde yer almaktadır. 2004 yılındailan edilmiştir. Yüz ölçümü 88.014 hektardır.

Aladağlar Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Peyzaj güzelliği, Şelaleler, Doğa yürüyüşü, Yürüyüş parkurları, Dağcılık, Tırmanma doğrultuları, Kamping, Sportif olta balıkçılığı.

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Jeolojik ve Jeomorfolojik oluşumlar, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nde Antalya ili sınırları içinde yeralmaktadır. Orta Toroslar’ın karstikyapısı içinde üç katlı bir mağara sistemidir.Sayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin