Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı


Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı
Bölgesi
13.Bölge (Erzurum)

Bulunduğu Şehir
Kars, Erzurum

Bulunduğu İlçe
Sarıkamış, Selim, Şenkaya

Kapladığı Alan
22.519 Ha.

Yüksekliği
2300 m.

Yapılan Aktiviteler
Tarih, Sarıçam Yayılışı, Yaban hayatı Zenginliği

Açıklama
Doğu Anadolu Bölgesi’nde Kars ve Erzurum illeri sınırlarıiçinde yer almaktadır. 2004 yılında ilan edilmiştir.Yüz ölçümü 22.519 hektardır. Doksan bin askerimizindonarak şehit olduğu 1914 yılına ait anılar MilliParkın tarihi özelliğini teşkil etmektedir. Sarıkamışyöresi sarıçam ağacının yurdumuzda yayılış gösterdiğien yüksek alan olmaktadır. Bu yörenin sarıçamormanları yaban hayatı türleri açısından da zengindir.

Admin

Taglar: SarıkamışAllahuekberDağlarıMilliParkı

Milli Parklar - İlginizi çekebilecek başlıklar
Güllük Dağı (termessos) Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Arkeolojik kalıntılar, Zengin Bitki Örtüsü, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nin Antalya ili sınırlarıiçindedir.

Soğuksu Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Tabii bitki toplulukları, dinlenme ve eğlenme, piknik, kampçılık. İç Anadolu Bölgesi’nde,Ankara ili sınırları içindedir. 1959 yılında ilan edilmiştir

Spil Dağı Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Jeolojik yapı ve tabii bitki ve hayvan toplulukları, dinlenme ve eğlenme Doğa Yürüyüşü, Piknik, Fotoğrafçılık. Ege Bölgesi’nin Manisa ili sınırları içindedir.

Ağrı Dağı Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Dağcılık, Dağ Ekoturizmi, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık Doğu Anadolu Bölgesi’nde Ağrı İli sınırları içinde yer almaktadır. 2004 yılındailan edilmiştir. Yüz ölçümü 88.014 hektardır.

Aladağlar Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Peyzaj güzelliği, Şelaleler, Doğa yürüyüşü, Yürüyüş parkurları, Dağcılık, Tırmanma doğrultuları, Kamping, Sportif olta balıkçılığı.

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Jeolojik ve Jeomorfolojik oluşumlar, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nde Antalya ili sınırları içinde yeralmaktadır. Orta Toroslar’ın karstikyapısı içinde üç katlı bir mağara sistemidir.Sayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin