Burdur Sagalassos Örenyeri


Burdur Sagalassos Örenyeri
Nisan-Ekim
Yaz Açılış Saati: 09:00

Nisan-Ekim
Yaz Kapanış Saati: 19:00

Kasım-Mart
Kış Açılış Saati: 08:00

Kasım-Mart
Kış Kapanış Saati: 17:00

Tatil Günü
Yok

Ücret
10 TL

Adres
Ağlasun, Burdur

E-mail
antalya@kulturturizm.gov.tr

Telefon
+90 (248) 232 22 10 – 233 10 78

Açıklama
Burdur İli, Ağlasun İlçesi sınırlarında, Burdur Antalya karayolunun 14. km. sinden ayrılan bir yol ile 20 km sonra Torosların 1500 - 1700 mt yüksekliğinde, Ağlasun ovasına hakim bir yerde sırtını Ağlasun Dağlarına yaslamış, önünde verimli tarım arazileri ile kırmızı astarlı terra sicileta seramiklerine önemli kil sağlayan ovaya bakmaktadır. Korunarak günümüze kavuşan Doğu Akdeniz’in en önemli kentlerinden olan Sagalassos, antik çağlarda Pisidya coğrafyasının, Roma İmparatorluk Döneminde en önemli şehirlerindendir. Doğu - Batı yönünde 2,5 km ve kuzey güney yönünde 1,5 km’lik bir alanı kaplar. Burada yaşayan halkın, Anadolu’da erken tunç çağından itibaren (M.Ö.3 bin)karşımıza çıkan Luvi’lerin Pisidya’ya yerleşen kollarından olduklarını söylemek doğru olur. Bu bölgede diğer kentlerinde aynı kaderi paylaştıkları gibi bir çok yönetimlerin (Solymus- Lidya - Pers - Selevkos - Bergama krallığı, Galatya) hakimiyeti altına girmiş olduğunu görüyoruz. Roma İmparatoru Ağustos tarafından Roma Hakimiyeti altına giren (M.Ö. 25) kent büyük bir refah dönemini M.S. III. yy.’ın başlarına kadaryaşar. Özellikle Antoninler Döneminde (İmparator Nevrian, Trian, Hadrian, Antonins Pius ve Marcus Aurelius) istikrar ve barış içerisinde imar olan Sagalassos çevresindeki diğer antik kentlere göre biraz daha ileride görülür. Hadrian Döneminde kentte sağlanan ayrıcalıklar nedeniyle bölgenin merkezi durumunda olup, Romalıların dostu ve müttefikidir. Bizans Döneminde barış ve güven ortamının bozulması doğal afetler (Deprem), salgın hastalıklar neeniyle ekonomisi çöken Sagalassos 13. yy’da bu bölgenin yeni sakinleri olan Selçuklulara kadar bu yerde yaşamını sürdürmüştür. Sagalassos Küçük Asya’da günümüze en iyi korunagelmiş antik kentlerden biri olması nedeniyle 1990 yılından buyana Belçika’lı Prof. Dr. Marc WAELKENS Başkanlığında bir ekip tarafından yürütülen arkeolojik proje kapsamında, açığa çıkarılan yapılardan Neon Kütüphanesi, Helenistik Çeşme, Heroon ve Antoninler Çeşmesinin Restorasyonlanrı yapılmıştır. Bunların dışında bir çokları kazılarla açığa çıkarılan Aşağı ve Yukarı Agoralar, Roma Hamamı, Apollon Klarios ve Antonian Pius Tapınakları, Sütunlu Cadde, Macellum, Kent Villası ve tiyatro ayakta olan yapılardandır.

Admin

Taglar: BurdurSagalassosÖrenyeri

Müzeler - İlginizi çekebilecek başlıklar
Burdur Müzesi

1956 Yılında Burdur ve çevresindeki eski eserler, Bulguroğlu (Pirkulzade) Medresesinin ayakta kalan tek yapısı olan kütüphane binasında toplanarak koruma altına alınmış ve böylece müzenin ilk çekirdeği oluşturulmuştur. Burdur Müzesinin

Bursa İznik Müzesi

Sultan I. Murad’ın annesi Nilüfer Hatun’un anısına 1388 yılında inşa ettirilmiştir. İmaret olarak kullanılan yapı, yoksullar için her gün yemek dağıtılan bir hayır kurumuydu.

Bursa Mudanya Mütareke Evi Müzesi

Zaferle sonuçlanan Türk Kurtuluş Savaşı’nın mütareke ile taçlandırıldığı bu bina, Aynı zamanda Mustafa Kemal başkanlığındaki Ankara Hükümeti’nin Türk Milletinin tek temsilcisi olarak ilk kabul edildiği yerdir.

Adana Arkeoloji Müzesi

Adana’nın ve bütün Çukurova’nın tarihi eserlerinin sergilendiği Müze, Cumhuriyetin ilanından hemen sonra 1924 yılında kurulmuştur.

Adıyaman Müzesi

1982 yılında modern binasına kavuşmuş ve bu tarihten sonra kendi binasında hizmet vermeye başlamıştır.

Adıyaman Pirin Örenyeri

Adıyaman’a 5km. uzaklıkta Örenli mahallesi sınırları içerisindedir. Perre şehri, Kommagene ülkesinin 5 büyük şehrinden biridir.Sayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin