Saklıkent Milli Parkı


Saklıkent Milli Parkı
Bölgesi
4.Bölge (Manisa)

Bulunduğu Şehir
Muğla, Antalya

Bulunduğu İlçe
Fethiye

Kapladığı Alan
1.643 Ha.

Yüksekliği
300 m.

Yapılan Aktiviteler
Zengin Bitki Örtüsü ve fauna, Hidrolojik yapı, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Olta Balıkçılığı, Fotoğrafçılık.

Açıklama
Akdeniz Bölgesi’nde, Antalya ve Muğla illeri sınırları içinde yeralmaktadır. Milli parkın kaynakdeğerini Saklıkent Kanyonu oluşturmaktadır.Eşen Çayının bir kolu üzerindeki kanyon jeomorfolojikolarak ilginç özellikler sergilemektedir.Milli parkın alt seviyelerinde kızılçamtoplulukları görülürken daha yukarılardakaraçam ve sedir toplulukları görülmektedir.Dumanlıdağ çevresinde anıt ağaç niteliğindesedirler bulunmaktadır. Aktar Yaylasında iseendemik geofitler ve siklamenler bulunmaktadır.

Admin

Taglar: SaklıkentMilliParkı

Milli Parklar - İlginizi çekebilecek başlıklar
Güllük Dağı (termessos) Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Arkeolojik kalıntılar, Zengin Bitki Örtüsü, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nin Antalya ili sınırlarıiçindedir.

Sarıkamış Allahuekber Dağları Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Tarih, Sarıçam Yayılışı, Yaban hayatı Zenginliği. Doğu Anadolu Bölgesi’nde Kars ve Erzurum illeri sınırlarıiçinde yer almaktadır.

Soğuksu Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Tabii bitki toplulukları, dinlenme ve eğlenme, piknik, kampçılık. İç Anadolu Bölgesi’nde,Ankara ili sınırları içindedir. 1959 yılında ilan edilmiştir

Ağrı Dağı Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Dağcılık, Dağ Ekoturizmi, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık Doğu Anadolu Bölgesi’nde Ağrı İli sınırları içinde yer almaktadır. 2004 yılındailan edilmiştir. Yüz ölçümü 88.014 hektardır.

Aladağlar Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Peyzaj güzelliği, Şelaleler, Doğa yürüyüşü, Yürüyüş parkurları, Dağcılık, Tırmanma doğrultuları, Kamping, Sportif olta balıkçılığı.

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Jeolojik ve Jeomorfolojik oluşumlar, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nde Antalya ili sınırları içinde yeralmaktadır. Orta Toroslar’ın karstikyapısı içinde üç katlı bir mağara sistemidir.Sayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin