Soğuksu Milli Parkı


Soğuksu Milli Parkı
Bölgesi
9.Bölge (Ankara)

Bulunduğu Şehir
Ankara

Bulunduğu İlçe
Kızılcahamam

Kapladığı Alan
1.187 Ha.

Yüksekliği
1100 m.

Yapılan Aktiviteler
Tabii bitki toplulukları, dinlenme ve eğlenme, piknik, kampçılık.

Açıklama
İç Anadolu Bölgesi’nde,Ankara ili sınırları içindedir. 1959 yılında ilan edilmiştir ve yüz ölçümü 1.050 hektar iken 1997 yılındayapılan sınır değişikliği ile Milli parkın yüz ölçümü1.187 hektara ulaşmıştır. Batı Karadeniz Bölgesi’ndenİç Anadolu’ya geçiş kuşağında yer alan ormanlarınhakim olduğu bir alandır. Karaçam, sarıçam, meşeyaygın ağaç türleridir. Milli parkta nesli tehlikedeolan kara akbaba ve bazı kartal türleri yuva yapmaktadır. Ormanlık alanda seyrek de olsa ayı, kurt, tilki,sansar gibi yırtıcılara geyik, yaban domuzu, tavşan,sincap gibi memelilere rastlanmaktadır. Ankara’ya 78km. uzaklıktaki milli park, başkent halkının önemlibir rekreasyon alanıdır.

Admin

Taglar: SoğuksuMilliParkı

Milli Parklar - İlginizi çekebilecek başlıklar
Güllük Dağı (termessos) Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Arkeolojik kalıntılar, Zengin Bitki Örtüsü, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nin Antalya ili sınırlarıiçindedir.

Spil Dağı Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Jeolojik yapı ve tabii bitki ve hayvan toplulukları, dinlenme ve eğlenme Doğa Yürüyüşü, Piknik, Fotoğrafçılık. Ege Bölgesi’nin Manisa ili sınırları içindedir.

Sultan Sazlığı Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Kuş gözlem, Doğa Fotoğrafçılığı, Sulak saha, göl ekosistemi, birçok kuş türünün varlığı. iç Anadolu Bölgesi’nde, Kayseri ili, Yeşilhisar, Develive Yahyalı ilçeleri arasında

Ağrı Dağı Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Dağcılık, Dağ Ekoturizmi, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık Doğu Anadolu Bölgesi’nde Ağrı İli sınırları içinde yer almaktadır. 2004 yılındailan edilmiştir. Yüz ölçümü 88.014 hektardır.

Aladağlar Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Peyzaj güzelliği, Şelaleler, Doğa yürüyüşü, Yürüyüş parkurları, Dağcılık, Tırmanma doğrultuları, Kamping, Sportif olta balıkçılığı.

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Jeolojik ve Jeomorfolojik oluşumlar, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nde Antalya ili sınırları içinde yeralmaktadır. Orta Toroslar’ın karstikyapısı içinde üç katlı bir mağara sistemidir.Sayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin