Munzur Vadisi Milli Parkı


Munzur Vadisi Milli Parkı
Bölgesi
15.Bölge (Malatya)

Bulunduğu Şehir
Tunceli

Bulunduğu İlçe
Merkez, Ovacık

Kapladığı Alan
42.674 Ha.

Yüksekliği
2500 m.

Yapılan Aktiviteler
Jeolojik yapı, Zengin Bitki Örtüsü ve fauna, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Fotoğrafçılık.

Açıklama
Doğu Anadolu Bölgesi’nin Tunceli ili sınırlarıiçinde yer almaktadır. 1971 yılında ilanedilmiştir.Yüz ölçümü 42.674 hektardır.Munzur Dağlarında, Ovacık ilçesi yakınlarından büyükgözeler halinde doğan Munzur Suyu, Fırat Nehrinekarışmaktadır. Munzur Suyunun iki kenarı, Ovacıkkesiminde Türkiye’de doğal yayılışı çok küçülmüş olanhuş ağaçlarıyla kaplıdır. Doğudan gelen MercanSuyunu da alan Munzur Suyu, Tunceli il Merkezinekadar olan kesiminde ünlü alabalıklarını barındırır.Meşe ağaçlarının hakim olduğu milli park, ayı, kurt,tilki, yaban keçisi ve çengel boynuzlu dağ keçisi,susamuru, ile urkeklik gibi kuşları barındırmaktadır.

Admin

Taglar: MunzurVadisiMilliParkı

Milli Parklar - İlginizi çekebilecek başlıklar
Güllük Dağı (termessos) Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Arkeolojik kalıntılar, Zengin Bitki Örtüsü, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nin Antalya ili sınırlarıiçindedir.

Nemrut Dağı Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Tarihi Açık Hava Müzesi, Manzara, Doğa yürüyüşü, Ekoturizm, Fotoğrafçılık. Doğu Anadolu Bölgesi’nde, Adıyaman ili sınırları içindedir.

Nenehatun Tarihi Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Ziyaret (Aziziye tabyası, tarih, kahramanlık, milli mücadele). Tarihimize 93 Harbi olarak geçen 1877–1878 Osmanlı-Rus Savaşında şehrin korunmasında etkin rol üstlenen Mecidiye ve Aziziye tabyaları, Rusların kente daha f

Ağrı Dağı Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Dağcılık, Dağ Ekoturizmi, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık Doğu Anadolu Bölgesi’nde Ağrı İli sınırları içinde yer almaktadır. 2004 yılındailan edilmiştir. Yüz ölçümü 88.014 hektardır.

Aladağlar Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Peyzaj güzelliği, Şelaleler, Doğa yürüyüşü, Yürüyüş parkurları, Dağcılık, Tırmanma doğrultuları, Kamping, Sportif olta balıkçılığı.

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Jeolojik ve Jeomorfolojik oluşumlar, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nde Antalya ili sınırları içinde yeralmaktadır. Orta Toroslar’ın karstikyapısı içinde üç katlı bir mağara sistemidir.Sayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin