Spil Dağı Milli Parkı


Spil Dağı Milli Parkı
Bölgesi
4.Bölge (Manisa)

Bulunduğu Şehir
Manisa

Bulunduğu İlçe
Merkez

Kapladığı Alan
6.867 Ha.

Yüksekliği
1200 m.

Yapılan Aktiviteler
Jeolojik yapı ve tabii bitki ve hayvan toplulukları, dinlenme ve eğlenme Doğa Yürüyüşü, Piknik, Fotoğrafçılık.

Açıklama
Ege Bölgesi’nin Manisa ili sınırları içindedir. 1966 yılında ilan edilmiştir. Yüzölçümü 6.867 hektardır. Karstik yapıda olan Spil Dağı kanyonlara, mağaralara, dolinlere sahiptir.Kızılçam, karaçam akça ağaç, karaağaç, ardıç, meşe gibi ağaç türleri ile maki florası elemanları milliparkın odunsu bitki türlerini temsil ederler. Otsu bitkilerden 20 kadarı endemiktir. Ünlü Manisa laleside milli parkta doğal olarak yetişmektedir. Milli parkta karaca, yaban keçisi, tilki, porsuk, sansar,sincap gibi memeli hayvanlarla ötücü ve yırtıcı kuşlar ve sürüngenler yaşamaktadır.

Admin

Taglar: SpilDağıMilliParkı

Milli Parklar - İlginizi çekebilecek başlıklar
Güllük Dağı (termessos) Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Arkeolojik kalıntılar, Zengin Bitki Örtüsü, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nin Antalya ili sınırlarıiçindedir.

Sultan Sazlığı Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Kuş gözlem, Doğa Fotoğrafçılığı, Sulak saha, göl ekosistemi, birçok kuş türünün varlığı. iç Anadolu Bölgesi’nde, Kayseri ili, Yeşilhisar, Develive Yahyalı ilçeleri arasında

Tektek Dağları Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Ziyaret, Tarihi ve arkeolojik özellikler, Kervansaray, harabeler, yabani Antep Fıstığı, ceylan, dev kertenkele.

Ağrı Dağı Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Dağcılık, Dağ Ekoturizmi, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık Doğu Anadolu Bölgesi’nde Ağrı İli sınırları içinde yer almaktadır. 2004 yılındailan edilmiştir. Yüz ölçümü 88.014 hektardır.

Aladağlar Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Peyzaj güzelliği, Şelaleler, Doğa yürüyüşü, Yürüyüş parkurları, Dağcılık, Tırmanma doğrultuları, Kamping, Sportif olta balıkçılığı.

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Jeolojik ve Jeomorfolojik oluşumlar, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nde Antalya ili sınırları içinde yeralmaktadır. Orta Toroslar’ın karstikyapısı içinde üç katlı bir mağara sistemidir.Sayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin