Aranan: kadar

 1. Ferhat Çalapkulu - Akıl Oyunları

  TEDxİstanbul; Sudoku sizce ne kadar önemli? Türk Beyin Takımı Kaptanı Ferhat Çalapkulu, zeka oyunlarının önemini ve problem çözme yeteneğimizi nasıl tetikleyip geliştirdiğini anlatıyor.

 2. Haluk Gürgen - İletişiminiz Kadarsınız

  TEDxİstanbul; Prof. Dr. Haluk Gürgen, nedeni ne olursa olsun ötekileştirmenin değil birbirimizi anlamanın önemine dikkat çekerken, iletişimimizin bizim nasıl varolduğumuzla ilgili bir tarz meselesi olduğunu hatırlatıyor.

 3. Şengül Hablemitoğlu - Yapılamazlara İnanmıyorum

  TEDxİstanbul Konuşması: Yaşamım hayallerimin peşinden koşmakla ve "yapılamazları yapabilmenin" yollarını aramakla geçti diyen Prof. Dr. Şengül HABLEMİTOĞLU, çocukluğundan bugüne kadar hayalleri uğruna verdiği mücadeleyi anlattı.

 4. Feyza Altun - Ben Bir Kadınım!

  TEDxİstanbul Konuşması: Dünya Ekonomi Forumu 2016 raporuna göre kadın ve erkeğin iş hayatında eşit temsili için 117 sene gerekiyor. Erkekleri cinsellikleri üzerinden överken kadınları kendi cinselliklerinden o kadar utandırıyoruz.

 5. Gökyüzü Neden Mavidir?

  Güneşten çıkarak atmosferimize kadar yol alan güneş ışınlarının çoğunluğu teğet geçerken, bir kısmı atmosferimiz tarafından emilir. Bu ışık atmosferden geçerken mor tarafındaki ışıklar, kırmızı tarafındakine göre daha fazla

 6. Un Neden Çok Tehlikeli Bir Patlayıcıdır?

  Havada toz olarak asılı duran karbonhidratın miktarı, bir metreküpte 50 gramı aşınca herhangi bir şekilde tutuşturulduğunda patlar. Un tozları o kadar küçüktür ki, anında yanar ve bu yangın diğerlerine zincirleme yayılır.

 7. Fotoğraflarda Gözler Neden Kırmızı Çıkar?

  Fotoğraf makinesinin flaşı çok kısa bir zamanda çok kuvvetli bir ışık verir. Gözbebeğimiz ise bu kadar kısa zamanda küçülmeye fırsat bulamaz. Işık doğrudan retinaya ulaşır ve oradan da doğrudan kılcal damarların görüntüsü yans

 8. İngilizce Öğrenmek İçin 10 Kural

  Yapılan araştırmalar, ilkokuldan üniversiteye kadar İngilizce öğrenmede Türkiye’nin yetersiz kaldığını gösteriyor. Uluslararası bir dil eğitim şirketi tarafından hazırlanan İngilizce Yeterlilik Endeksi’ne göre Türkiye, 80 ülke ar

 9. Mehmet Akbay - İçinizdeki Cini Serbest Bırakın

  TEDxİstanbul Konuşması: İzlemeyi seviyoruz, katılmayı sevmiyoruz diyen Mehmet Akbay, eğlenceli ve bir o kadar etkileyici konuşmasında bizi hayal kurmamız ve oyunun içine girmemiz için teşvik ediyor.

 10. İngilizce Bağlaçlar 1 - Conjunctions 1

  İngilizce Bağlaçlar 1 - Conjunctions 1; Yağmur durana kadar bekle - Wait until the rain stops. Ben hazır olana kadar bekle - Wait until I’m finished. O geri gelene kadar bekle - Wait until he comes back.

 11. Telefon Şehir Kodları Nasıl Veriliyor?

  Bunun nedeni, kod sisteminin tuşlu telefonlar yaygınlaşmadan önce kadranlı telefonlara göre kurulmuş olmasıdır. Kadranlı telefonlarda 9’u çevirmek için, hizasındaki deliğe parmağınızı sokup, sonuna kadar kadranı çevirmeniz ve bırakm

 12. Örümcek Ağının Özelliği Nedir?

  Örümcekler günümüz teknolojisinin bile çözemediği inanılmaz canlılardır. Örümcek ağının çok özel nitelikleri olan sağlamlık ve esneklik bugüne kadar taklit edilemedi. Aynı çaptaki bir çelik telden iki kat daha güçlü olan bu doku

 13. PTT Üniversitelilere Yüzde 30 İndirim Uyguluyor

  PTT AŞ, üniversitelilerin ticari gönderileri hariç APS kurye, posta kargosu ve kargo gönderilerine yüzde 30 indirim uygulayacak. Uygulama 15 Ekim’e kadar devam edecek.

 14. Niçin Gülüyoruz?

  Gülmek araştırmacılar tarafından yıllarca araştırıldığı kadar karmaşık olmayıp, ilkel atalarımızdan kalan, çevremize uyum ve sosyal hayatı paylaşmakla ilgili bir davranış biçimi de olabilir.

 15. İngilizce From - to, until ve by Kullanım Örnekleri

  Until ya da till (informal), "kadar, değin, dek" anlamlarına gelmektedir ve bir işin ne zaman biteceğini anlatmakta kullanılır.

 16. Tarih Öncesi Devirler

  İnsanların yeryüzünde faaliyet göstermeye başlamasından M.Ö. 3000 yıllarında Sümerler tarafından yazının bulunmasına kadar geçen döneme Tarih Öncesi Devirler denir.

 17. Niçin Yaşlanıyoruz?

  İnsan vücudunda, hücrelerin bölünerek, yeni hücre oluşturabilmelerinin de sayısı sınırlıdır. Sonuna kadar bölünebilen tek hücre kanser hücresidir. Dolayısıyla aslında kanserin sırrının çözülmesi insanın yaşlanma olgusuna da ı

 18. İngilizce Şehir Turu - City Tour

  İngilizce Şehir Turu - City Tour; Bu ne binası - What building is that? Bina ne kadar eski - How old is the building? Binayı kim yaptı - Who built the building?

 19. Polen Faydaları

  Çiçeklerin ortasında bulunan erkek üreme hücresidir. Ancak mikroskop altında görülebilen bu hücreler 10 yıl dayanabilecek kadar canlıdırlar ve o bitkinin tüm genetik ve diğer özelliklerini taşır, döllenmeyi sağlayarak nesillerin devamı

 20. Gazeteler Niçin Enine Düzgün Yırtılamıyor?

  Bir gazete kağıdında ağacın lifleri yukarıdan aşağıya olacak şekilde gelir. İşte bu sebeple bir gazete sayfasını düşey olarak yırtarsanız, yırtık, liflerin yolunu takip ederek düzgün bir şekilde aşağıya kadar iner.

 21. Coğrafi Bölgeler - Karadeniz Bölgesi

  Yurdumuzun kuzeyinde, Sakarya’nın doğusundan Gürcistan’a kadar Karadeniz’e paralel olarak bir şerit gibi uzanır. Gürcistan, Doğu Anadolu, İç Anadolu ve Marmara Bölgeleriyle ve adını aldığı deniz ile komşudur.

 22. Mısır Faydaları

  Mısırın şifalı bölümü, çiçeklenme zamanında görülmeye başlayan püskülleridir. Çiçeklenme zamanı Temmuzdan Ağustosa kadar sürer. Mısır püskülleri döllenme başlamadan önce kesilir ve gölgede kurutulur.

 23. Cumhuriyet Döneminde Eğitim (1938 e kadar)

  Milli Mücadele eğitimi derinden etkilemiş, Anadolu’daki işgal kuvvetleri, okullarda kendi propagandalarını yaparken bazı okulları da kapatmışlardır.

 24. 24 Ayar Altın Ne Demektir?

  Doğada bulunan elmasın büyüklüğü çok seyrek olarak bir santimetrenin üzerindedir. Bugüne kadar bulunan en büyük elmas 3.106 kıratlık ’Cullian’dır. Bundan 530 ve 517 kıratlık iki büyük ve 100 küçük elmas işlenmiştir. Altında ku

 25. Kobilere Diğer Destekler

  Toplam yatırım tutarında meydana gelecek %30’a kadar olan değişiklikler, özkaynak-kredi dağılımına bakılmaksızın ve belge şartı aranmaksızın yatırım indirimine tabidir.

 26. Sindirim Sistemi

  Besin maddelerinin su ve enzimler yardımıyla yapıtaşlarına kadar parçalanması olayına sindirim denir.

 27. Kırlangıç Otu Faydaları

  Temreotu olarak ta bilinir. 30-80 cm yüksekliğindeki bitki, Mayıstan sonbahar ortalarına kadar çiçeklenir. Yapraklarının uçları dişlidir ve meşe yapraklarına benzer.

 28. Türklerde Ekonomi Ünite Sonu Değerlendirme Soruları

  Uygurlara kadar az da olsa tarım yapılırdı. Hunlar döneminde açılan Tötö kanalı ile sulama yapılır, Eski Türklerde çiftçilere tarıgçı denirdi. Buğday, arpa, Mısır önemli tarım ürünleri idi. Yerleşik hayata geçen Uygurlarla birli

 29. Cumhuriyet Döneminde Ekonomi (1938 e kadar)

  Yeni Türk Devletinin ekonomi politikalarını belirlemek için 17 şubat - 4 Mart 1923 tarihleri arasında İzmir’de Türkiye İktisat Kongresi toplanmıştır.

 30. Isırgan Otu Faydaları

  Şifası kök, sap ve yaprak ve çiçeğindedir. Bitki ne kadar taze olursa tedavi gücü o oranda fazladır. Kışın kullanımı için Mayıs ayında toplanıp, kurutulmalıdır. Tohumları ise Temmuz - Ağustos aylarında toplanıp, gölgede kurutulmal

 31. Sirk Çadırları Niçin Daire Biçimindedir?

  18. yüzyıla gelinceye kadar, cambazlık, ateş yutma vb. gösteriler sokaklarda halka, saraylarda ise asillere yapıyordu. Philip Astley, bugünkü modern sirklerin kurucusu kabul edilir.

 32. Öğrencilere Türkçe ve Matematikten Ek Dersi

  Milli Eğitim Bakanlığı’nca görevlendirilen öğretmenler, Türkçe ve matematik derslerinden kazanımları yeterli düzeyde edinemeyen ilkokul 3 ve 4’üncü sınıf öğrencilerine yılda 160 saate kadar ek ders verebilecek. Program, 2018-2019 e

 33. Orta Asya Uygarlığı

  Orta Asya kültür tarihi MÖ.5000 yıllarına kadar uzanmaktadır.Tarih sahnesine ilk defa Orta Asya da çıkan Türkler bu kültürden etkilenmişlerdir.

 34. Ayna Kırılması Neden Uğursuzluk Getirir?

  Ayna kırılmasının uğursuzluk getireceğine olan inanış, en eski batıl inançlardan biridir. Kökeni ilk aynanın yapılışından yüzyıllar öncesine, hatta ilk çağ insanına kadar gider.

 35. Hal Değişimi

  Hal değişimiz; erime, donma, kaynama ve buharlaşma. Maddenin en küçük yapıtaşının atom olduğunu biliyoruz. Maddeler, atomlardan ya da atomların bir araya gelmesiyle oluşan moleküllerden meydana gelmiştir. Şimdiye kadar tanecik olarak adlan

 36. I. Dünya Savaşında İmzalanan Antlaşmalar Nelerdir?

  Mondros ateşkes antlaşması Osmanlı Devletini I. Dünya savaşından çıkaran ateşkes antlaşmasıdır. Sevr antlaşması hazırlanana kadar bu antlaşma yürürlüğe girmiştir.

 37. Kanal Cephesinin Önemi Nedir?

  Mısır İngiltere’den geri alınacaktı. Ve İngiltere’nin Uzak Doğudaki sömürgeleriyle bağlantısı kesilecekti. Fakat savaşı kazanamadık ve İngiltere Suriye’ye kadar ilerledi ve Suriye cephesinin açılmasına neden oldu.

 38. Plazmalar Nedir? Nasıl Oluşur?

  Günlük yaşamda maddenin katı, sıvı ve gaz hâlleri ile iç içe yaşarız. Plazma ise maddenin diğer hâlleri kadar ön planda görünmez iken, evrenin neredeyse tamamına yakını yani yaklaşık % 96 sı plazma hâli özelliği taşır.

 39. Tarihi Çağlara Giriş

  İnsanların yeryüzünde faaliyet göstermeye başlamasından M.Ö. 3200 yıllarında Sümerler tarafından yazının bulunmasına kadar geçen döneme Tarih Öncesi Devirler denir.

 40. Türkçülük (Pan Turanizm) Akımı Nedir?

  19. yüzyılda yapılan çalışmalar sonucunda Türklerin Selçuklular ve Osmanlılardan çok önce Orta Asya’ya kadar uzanan bir tarihleri olduğunu ortaya koymuştur.

 41. Türk Dilinin Orhun(Köktürk) Türkçesinden Önceki Dönemi

  Altay dil teorisini kabul edenler için, Kuzey Buz Denizi’nden Basra Körfezi’ne, Kuzeydoğu Asya’dan Doğu Avrupa’ya kadar uzanan geniş bir alanda konuşulan Türk dili, bu dili konu şanların sayısı, yazılı metinlerinin eskiliği ve çoklu

 42. Matemde Bayraklar Niçin Yarıya İndirilir?

  Bu geleneğin kökeni eski deniz savaşlarına kadar uzanıyor. Bir deniz savaşından sonra yenilen gemi, galip tarafın bayrağını asmak zorundaydı, bunun için de kendi bayrağını yarıya çekerek üstte yer bırakırdı.

 43. Ölü Ozanlar Derneği Filmi (1989)

  1959 yılında geçen film, John Keating (Robin Williams) adlı çok başarılı ve bir o kadar da farklı olan edebiyat öğretmeninin çok disiplinli bir erkek okulu olan Welton Academy’de (takma adı Hell-ton) öğretmenlik yapmaya geldiğinde başla

 44. Altınbaşak Otu Faydaları

  Bu bitki hendeklerde, orman kıyılarında, eğimli çayırlarda, ağaçları kesilmiş orman bölgelerinde yetişir. Tüylü ve altın sarısı çiçeklerle bezeli sapı 80 cm kadar yükselebilir. Çiçekleri Temmuzdan Ekim’e kadar toplanabilir.

 45. Sabit Oranlar Kanunu

  Bir bileşiğin miktarı ne kadar olursa olsun, hangi yolla elde edilirse edilsin, bileşiği oluşturan elementlerin kütleleri arasında sabit bir oran vardır.

 46. Ural - Altay Dil Ailesi

  Asya’nın Büyük Okyanus kıyılar ından, Orta Avrupa’ya ve Akdeniz kıyılarına kadar uzanan alanda konuşulan Ural-Altay dil ailesi, Ural ve Altay dilleri olmak üzere iki gruba ayrılır.

 47. Yeni Nesil Ambulans Dron

  Bir helikopterin bir gemi gibi ulaşamayacağı kadar tehlikeli yerlere ulaşabileceğinden ve hastayı bir açık deniz ambulansına ya da yakın bir hastaneye götürdüğünden bu yana harika bir fikir.

 48. Gerçekten Var Olan İnanılmaz Yerler

  Japonya’daki gerçek olmayan Yoro Park’tan Almanya’daki Bergpark Wilhelmshohe’ye kadar, burada gerçekten var olan inanılmaz yerler var.

 49. Ankara Roma Hamamı

  Ulus Meydanından Yıldırım Beyazit Meydanına uzanan Çankırı Caddesi üzerinde, Ulus’tan itibaren yaklaşık 400 m. uzaklıkta, yolun batısında, caddeden 2.5 metre kadar yükseklikte yer alan Roma Hamamı, III. Yüzyılda Septimius Severus’un

 50. Antalya Olympos Örenyeri

  Antalya-Finike yolundan Olympos’a gitmek için Ulupınar’dan harabe levhasının olduğu yola sapmak gerekir. Dar fakat nefis güzellikteki yol bizi Olympos’un sahiline kadar indirir.

 51. Antalya Simena Örenyeri

  Kale Köyü eski Simena antik kenti üzerine kurulmuştur. Bulunan yazıtlardan kentin tarihini M.Ö. IV. yüzyıla kadar indirebiliyoruz.

 52. Atatürk Kronolojisi

  Fotoğraflarla Atatürk kronolojisini bulabilirsiniz. Doğduğu ev ve tarihten öldüğü gün ve yere kadar.

 53. Aydın Milet Örenyeri

  Miletus (Milet): Milet, Aydın ili, Söke ilçesi sınırları içerisinde Söke’ye 30 km. uzaklıkta ve Akköy yakınlarındadır. Milet’te ilk kazılar 1899’da Th. Wiegand tarafından başlatılmış ve 1938’e kadar devam etmiştir.

 54. İnsanlar gibi düşünür Fıkrası

  Nasreddin Hoca pazarda dolaşırken, bir papağanın on iki altına satıldığını görünce şaşıp kalarak yanındakilere sormuş: "Bu kuş neden bu kadar para ediyor ?"

 55. Tembellik Edeceğine Çift Sür Fıkrası

  Nasreddin Hoca sabah namazını kıldırmış evine gelmiş, Hanımına : "Hatun, ben azcık divanda uzanıp, sonra kalkıp çift sürmeye gideceğim, bir saat kadar sonra beni kaldır." Demiş. 1. (biri Birinin) Attığı Tırnak Kadar Olamamak

  Bir kimse, sözü edilenden daha değersiz olmak.

 2. (herhangi Bir Şeye) Varıncaya Kadar

  Ne varsa her şeyini. Örn: Renkli televizyona varıncaya kadar ne varsa aldı.

 3. Abdalın Dostluğu Köy Görününceye Kadar

  Çıkarı dolayısıyla yakınlık gösteren kimse, işini yürütecek başkalarını bulduğunda si

 4. Açlıktan Ölmeyecek Kadar

  Çok az. Örn: Açlıktan ölmeyecek kadar yiyor.

 5. Adan Zye (kadar)

  Baştan aşağı, tamamen, tamamıyla, bütünüyle. Örn: Evini a'dan z'ye değiştirdi.

 6. Ağaç Ne Kadar Uzasa Göğe Ermez

  İnsan ne kadar yükselirse yükselsin bir yerde durur.

 7. Ağzına Kadar

  Boş yeri kalmayacak bir biçimde. Örn: Bir bardağı bu yeşil şerbetle ağzına kadar doldurdu.

 8. Akıllı Düşününceye Kadar Deli Çocuğunu (oğlunu) Everir

  Kendilerini akıllı sananlar çok kez akılsız diye tanınanlardan daha az başarı gösterir.

 9. Al Benden De O Kadar

  Tkz. ben de aynı düşüncedeyim, aynı durumdayım anlamında kullanılan bir söz.

 10. Alkolün ne kadarı trafikte zararlıdır?

  Trafik denetlemelerinde yapılan alkol testinden ağza atılacak bir şekerle veya sakızla kurtulma

 11. Ar Kadar Eri Olanın, Dağ Kadar Yeri Olur

  Çalışkan kişileri olan aile ve toplumlar her yerde bol kazanç elde ederler.

 12. Aralarında Dağlar Kadar Fark Olmak

  Aralarında her yönden büyük ayrılıklar bulunmak, benzer nitelikler çok az olmak.

 13. Arı Gibi Eri Olanın Dağ Kadar Yeri Olur

  Çalışkan kişileri olan aile ve toplumlar her yerde bol kazanç elde ederler.

 14. Arığa Su Gelene Kadar Kurbağanın Gözü Patlar

  Yapılması geciken iyilikler, bekleyenleri sıkıntı içinde bırakır.

 15. At At Oluncaya Kadar Sahibi Mat Olur

  Bir çocuğu, bir işçiyi yetiştiren her bakımdan çok yorulur, yıpranır.

 16. At Nalı Kadar

  Alay pek büyük (nişan, madalya, elmas, plaka vb. şeyler).

 17. Ateş Olsa Cirmi Kadar Yer Yakar

  Hasmın pek önemsenmediğini anlatan bir söz.

 18. Avazı Çıktığı Kadar

  Çok yüksek sesle. Örn: Avazı çıktığı kadar haykırmak istiyordu. -P. Safa.

 19. Avcı Ne Kadar Hile (al) Bilse Ayı O Kadar Yol Bilir

  Bir kişi başkasını alt etmek için çeşit çeşit ustalık kullanır ama karşısındaki de yen

 20. Bacak Kadar

  Ufacık. Örn: Bacak kadar çocuğa da ne oluyordu sanki. -T. Buğra.

 21. Bacak Kadar Boyu Var, Türlü Türlü Huyu Var

  Yaşı küçük ancak herkesten farklı alışkanlıklar, huylar edinmiş.

 22. Ben Şahımı (şeyhimi) Bu Kadar Severim

  ben bundan daha çok özveride bulunamam anlamında kullanılan bir söz.

 23. Beşikten Mezara Kadar

  Bütün hayatı boyunca, ölünceye kadar.

 24. Bir Dereceye Kadar

  Bir noktaya veya sınıra kadar. Örn: Bu sıcak bir derece kadar çekilir.

 25. Bir O Kadar

  Ne kadar varsa o kadar daha, bir katı, bir misli.

 26. Boğazına Kadar

  Pek çok, gereğinden fazla, aşırı ölçüde. Örn: Baba daima boğazına kadar borç içinde ya

 27. Bu Kadar Kusur Kadı Kızında Da Bulunur

  Üzerinde durulmaya değmeyecek kadar küçük bir kusurdur.

 28. Cami Ne Kadar Büyük Olsa İmam Gene Bildiğini Okur

  Bir yetkili kimse, çevresindekilerin düşüncesi ne olursa olsun kendi istediğini yapmaya çalı

 29. Çarşaf Kadar

  Pek büyük, çok geniş. Örn: Çarşaf kadar bir kâğıda künyemi yazmışlar. -R. H. Karay.

 30. Cehenneme Kadar Yolu Var

  defolsun, istediği yere kadar gitsin anlamında kullanılan bir söz.

 31. Cemaat Ne Kadar Çok Olsa İmam Gene Bildiğini Okur

  Bir yetkili kimse, çevresindekilerin düşüncesi ne olursa olsun kendi istediğini yapmaya çalı

 32. Çuvaldız Yurdusu (gözü) Kadar Yerden Deve Denli Soğuk Girer

  1) soğuk küçücük bir delikten bile girebilir ve rahatsızlık verebilir 2) bazı küçük olayl

 33. Dağ (dağlar) Gibi (kadar)

  1) çok büyük, çok iri, çok güçlü. Örn: Bizim de kalbimizi kımıldatır yerinden / Toprağ

 34. Dağ Ne Kadar Yüce Olsa Yol Üstünden Aşar

  Yenilmesi imkânsız gibi görünen zorlukların da üstesinden gelinir.

 35. Değme Sarhoşa Yıkılana Kadar Gitsin

  Kendi aklını beğenip başkasını dinlemeyen kimseyi gittiği yanlış yoldan döndürmeye kalkma

 36. Dibine Kadar

  En ince ve gizli noktasına kadar. Örn: Hakkında söylenti çıkan, derhâl dibine kadar inceleni

 37. Dili (dilinin) Döndüğü Kadar

  Söyleyebildiği kadar, anlatma gücünün elverdiği ölçüde. Örn: Mademki çocuk terbiyesi hak

 38. Dili Pabuç Kadar

  Saygısızca ve gönül kırıcı bir biçimde konuşan.

 39. Dünya Kadar

  Pek çok. Örn: Eve döneyim desen Feneryolu istasyonuna dünya kadar yol var. -S. M. Alus.

 40. El Elden Üstündür (ta Arşa Kadar)

  Bir kimse, kendisinden üstün bir başkasının da olabileceğini bilmelidir.

 41. El Kadar

  Çok küçük, küçücük. Örn: Üvey annesi kalp yerine taş taşıdığından eziyet üstüne e

 42. Elden Geldiği Kadar

  Yapılabildiği, olabildiği kadar. Örn: Müsteşardan kapıcıya kadar bütün nezaret mensuplar

 43. Er Oyunu Üçe Kadar

  Birinci ve ikinci denemede başarılamayan iş için son kez üçüncü deneme yapılmalıdır.

 44. Eşek Kadar

  Hkr. büyük, iri, aşırı derecede gelişmiş.

 45. Eşek Sudan Gelinceye Kadar Dövmek

  Tkz. adamakıllı dövmek. Örn: Uslu otur yoksa ufak bir münasebetsizliğini duyarsam eşek sudan

 46. Eskisi Kadar (gibi)

  Eskiden olduğu gibi, eskiden olduğu biçimde. Örn: Doğal güzellikler artık eskisi gibi turist

 47. Et Ne Kadar Arık Olsa Üstüne Ekmek Yaraşır

  Bilgili ve görgülü kişi, iş başında ve zengin olmasa da bilgisiz ve görgüsüz kişilerin ü

 48. Gırtlağına Kadar

  Çok fazla. Örn: İşrete düşkünlüğünü anlata anlata bitiremiyorlar, gırtlağına kadar bo

 49. Göle Su Gelinceye Kadar Kurbağanın Gözü Patlar

  Yapılması geciken iyilikler, bekleyenleri sıkıntı içinde bırakır.

 50. Göz Açıp Kapayıncaya Kadar

  Çok kısa bir sürede. Örn: Göz açıp kapayana kadar Zafer büyüdü. -A. Kutlu.

 51. Günahı Kadar Sevmemek

  Sevmemek, nefret etmek. Örn: Kışın çok karlı, tipili günlerinden başka günlerini günahı

 52. Harmanda Dirgen Yiyen Sıpa, Yılına Kadar Acısını Unutmaz

  Uygunsuz davranışlarından dolayı cezalandırılanlar uzun süre aynı davranışı göstermezler

 53. İliğine (iliklerine) Kadar

  İyice, en son sınırına dek. Örn: Ilık bir mart güneşi, iliklerine kadar ısınıyor insan.

 54. İliğine Kadar ıslanmak

  Çok ıslanmak. Örn: İliklerine kadar da ıslanmış ve soğuk almış. -N. F. Kısakürek.

 55. İmanına Kadar

  Tkz. (imanına) ağzına kadar, son kertesine kadar, tıka basa, alabildiğince.

 56. İş Anlatılıncaya Kadar Baş Elden Gider

  Kızışmış bir kavgada veya herhangi bir olayda meram anlatmaya fırsat kalmadan olacak olur.

 57. Kalın İncelene Kadar İnce Süzülür

  Bir hastalık, bir sıkıntı karşısında güçlü gücünden bir parçasını yitirerek zayıflar

 58. Kar Ne Kadar Çok Yağsa Yaza Kalmaz

  Elverişli bir ortamda çoğalan şeyler, ortam elverişliliğini yitirince yok olur.

 59. Kaşık Kadar

  Çok küçük. Örn: Hastalanınca yüzü kaşık kadar kaldı.

 60. Kedinin Gideceği Samanlığa Kadar

  Uygunsuz iş yapan kişi, ne kadar kaçarsa kaçsın, gideceği yer bellidir, kısa zamanda yakayı

 61. Kedinin Usluluğu Sıçan Görünceye Kadar

  Atılgan kişilerin sessiz ve eylemsiz durmaları, onları çileden çıkaran bir durum baş göster

 62. Kemiğine (kemiklerine) Kadar

  İyice, en son sınıra dek. Örn: Soğuk kemiklerimize kadar işlemişti.

 63. Kısmeti Ayağına (kadar) Gelmek

  Beklenmeyen bir nedenle kazançlı bir durumla karşılaşmak.

 64. Kıyamete Kadar

  Dünya durdukça, uzun süre. Örn: Senin minimini elinden yediğim tokadın acısını yüzümde k

 65. Köprüden (köprüyü) Geçinceye Kadar Ayıya Dayı Derler

  Kişi işini gördürünceye kadar yardım beklediği kimseyle iyi geçinir.

 66. Kuş Kadar Canı Olmak

  Küçük, cılız, güçsüz bir yaratık olmak. Örn: Kaç gündür helak oluyor fukara, biraz din

 67. Mendil Kadar

  Çok küçük (alan). Örn: Mendil kadar olsun tarlamızı ayır/ Beni doyuracak ağacı göster -B

 68. Ne Kadar

  1) nicelik bakımından miktar, ölçü, fiyat, zaman anlamlarıyla soru bildiren bir söz. Örn:

 69. Ne Kadar Olsa

  Ne de olsa, sonuçta. Örn: Eh ne kadar olsa anadır. Ben de acıdım. -M. Ş. Esendal.

 70. O Kadar

  1) çok fazla. Örn: Oyunları o kadar güzel olurmuş ki bunlar millî bir edebiyat eseri sayılı

 71. Olacak O Kadar

  kabul edilebilir ölçüde anlamında kullanılan bir söz.

 72. Olduğu Kadar

  1) kabul edilebilir düzeyde 2) beklenilenin altında.

 73. Ölü Gözü Kadar

  Çok az. Örn: Üç yıldır bizim oralarda kuraklık var. Hele bu yıl ölü gözü kadar rahmet g

 74. Pabuç Kadar Dili Olmak

  Kabaca ve terbiyesizce karşılık vermek.

 75. Parmak Kadar

  Çok küçük. Örn: Ne istersin çocuk, çocuktan? dedi. Daha parmak kadar, kemikleri kırılacak,

 76. Sapına Kadar

  Tam anlamıyla, bütünüyle. Örn: O sapına kadar askerdir asker doğmuş, asker ölecektir. -H.

 77. Şeytanın Dostluğu Darağacına Kadardır

  Kötü arkadaş kişiyi yoldan çıkartıp ölüme kadar sürükleyebilir ama ölümün eşiğinde o

 78. Taş Ne Kadar ıslanırsa, Deli O Kadar Uslanır

  Her nesnenin, her kişinin değiştirilemeyen bir özelliği vardır.

 79. Tilki Tilkiliğini Anlatıncaya Kadar Post Elden Gider

  Bir gerçeği anlatıncaya kadar çoğu kez başa gelmedik şey kalmaz.

 80. Yalancının Mumu Yatsıya Kadar Yanar

  Söylenen söz yalansa durum çok geçmeden anlaşılır.

 81. Yerden Göğe Kadar

  Pek çok. Örn: Hakkın var imam, hakkın var, yerden göğe kadar hakkın var. -M. Ş. Esendal.

 82. Yoğun İncelene Kadar, İnce Süzülür

  Bir hastalık, bir sıkıntı karşısında güçlü gücünden bir parçasını yitirerek zayıflar

 83. Yumruk Kadar

  1) çok iri, büyük. Örn: Yemek yemek için kıyı kumsalına çıkmış, orada ona yumruk kadar

 84. Zerre Kadar

  1) bir parça, çok az. Örn: Tuhaf! Çocukların yüzünde zerre kadar utanma belirtisi yok. -A.

 85. Zerresi (zerre Kadar Eseri) Kalmamak (olmamak Veya Yok)

  Hiç bulunmamak, tükenmek, yok olmak. Örn: Bazen o muammalı hâl tamamen üstünden kalkıyor, zMesaj / Bildirim Gönderin