Aladağlar Milli Parkı


Aladağlar Milli Parkı
Bölgesi
7.Bölge (Adana)

Bulunduğu Şehir
Kayseri, Niğde, Adana

Bulunduğu İlçe
Çamardı, Aladağ, Yahyalı

Kapladığı Alan
55.065 Ha.

Yüksekliği
3500 m.

Yapılan Aktiviteler
Peyzaj güzelliği, Şelaleler, Doğa yürüyüşü, Yürüyüş parkurları, Dağcılık, Tırmanma doğrultuları, Kamping, Sportif olta balıkçılığı.

Açıklama
Akdeniz Bölgesi’nde, Niğde, Kayseri,Adana illeri sınırları içinde yeralmaktadır. 1995 yılında ilan edilmişltir.Yüz ölçümü 55.064 hektardır. Toros sıradağlarının en yüksek zirvelerine sahip olan Aladağlar jeolojik olarak daülkemizin en ilginç yerlerinden biridir. BuzulGölleri ve Kapuzbaşlı şelaleleri görülmeyedeğer yerlerdir. Milli parkın düşlük rakımlı kesimlerindekızılçam, karaçam ve göknar topluluklarıbulunmaktadır. Ağaç sınırının üzerindeise kayalar arasında yetişen otsu bitkilerin çoğugösterişli çiçeklere sahiptir.Gece gündüz ısı farkının 30 dereceyi aştığı bualanlarda böylesine güzelliklerle karşılaşmakgerçekten şaşırtıcıdır. Milli parkta yaban keçisi,yaban domuzu, kurt, çakal sansar gibi memeliler,yırtıcı ve ötücü kuşlar yaşamaktadır. Aladağlaryurt içinden ve dışından, dağcıların ülkemizdeen çok rağbet ettikleri bir yerdir.

Admin

Taglar: AladağlarMilliParkı

Milli Parklar - İlginizi çekebilecek başlıklar
Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Jeolojik ve Jeomorfolojik oluşumlar, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nde Antalya ili sınırları içinde yeralmaktadır. Orta Toroslar’ın karstikyapısı içinde üç katlı bir mağara sistemidir.

Altındere Vadisi Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Kültürel değerler, Sümela Manastırı, doğa yürüyüşü, tabii bitki toplulukları, manzara, dinlenme ve eğlenme, fotoğrafçılık

Başkomutan Tarihi Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Ziyaret (Kültürel Değerler, Tarih ve Milli Mücadele, Kahramanlık, Anıtlar)

Ağrı Dağı Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Dağcılık, Dağ Ekoturizmi, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık Doğu Anadolu Bölgesi’nde Ağrı İli sınırları içinde yer almaktadır. 2004 yılındailan edilmiştir. Yüz ölçümü 88.014 hektardır.Sayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin