Liseye Girişte Yeni Sistem 2018


Liseye Girişte Yeni Sistem 2018
YENİ YERLEŞTİRME SİSTEMİ
Liseye geçişle ilgili göreve geldiğimde kılavuz haziran ayında yayınlamıştı. Bir kelimesi değişse bile hukuken sınav iptal ediliyor. İlk yerleştirme sonucunda 90 bin öğrenci açıkta kaldı. Cumartesi günü hala yerleşemeyen 3 bini aşkın öğrencinin yerleşmesi için bir genelge yayınladık. Yeni yerleştirmeyle ilgili getirmek istediğimiz sistemi iki ay içinde açıklayacağız. Bu yerleştirmeyle herkes çok rahat yerleşecek. Bütün okulların coğrafi bilgi sistemindeki (CBS) yerlerini çıkardık. Kaç dersliğin olduğu somut olarak görülebilecek. Sistemin çocuğun ve ailenin lehine dönüştürülmesi mümkün.Öğrencilerin formül ezberlemesi gerekmeyecek. Sınavda formülü soruda vereceğiz. Mesleki eğitime dokunmalıyız. Burası iyileşir ve çocuklar tatmin olursa sınava olan talep de düşer. Sınavın tipini değiştirmeyeceğiz, sadece adını değiştirerek sorunu çözmeye çalışmayacağız. Üç yıllık program sonunda bu konu toplum için net biçimde algılanacak.


DERSHANELERDE SONA DOĞRU
Müfredatla ilgili ekip olarak kısa vadede değişiklikle ilgili bir düşüncemiz yok. Müfredat acemi öğretmene lazım, ustaya değil. Acilen bir şey yapmamalı. Değişikler yapılacak. Ama yapılmadan iki sene önce öğretmenlerimiz zaten hazırlanmış olacak.

Dershane, doğal olarak bir ekosistemde yaşıyor, ihtiyaçtan kaynaklanıyor. Bu nedeni yok etmeli. 2 bin 540 civarında dershane var. Doğal şartlarının ortadan kaldırılıp, başka araçlarla giderilmesi için çalışmamız var. Sona doğru gelindi. Bazı ip uçları vereyim; Bir defa bu çocukların dershaneden aldıkları eğitim neyse çoklu ortamlarda- dijital ortamlar, okullarımız, TRT olabilir- çocuklarımıza kaynak temini, dershane ihtiyaçlarını karşılamada desteklenebilir. Bununla ilgili yedi parametrede tedbir paketimiz var. Azami üç ay içerisinde kamuoyuyla paylaşılacak.
Takvimi açıklayacağız.


KARMA EĞİTİM
Karma eğitim kalkacak iddiası gündemimizde hiçbir şekilde yok. Bir vatadaş MEB yönetmeliğini mahkemeye veriyor. MEB’in de hatası olmuştur, olacaktır verebilir. Mahkeme diyor ki; ‘Siz meslek liseleri gibi kurumlardan bahsediyorsunuz, bunlardan bahsederken bunları karma eğitimle tanımlıyorsunuz bu doğru değil. Yasada kullanılan ifade alt metinde tekrar edilemez.’ MEB’e ders veriyor. Bir ay içerisinde mahkeme kararını uygulamak zorundayız. Bürokratlar da çıkarmış. Muhalefete ihtiyacı olanlar bunun üzerinden konuyu köpürtüyor. Ben anlamaya çalışıyorum. Yasanın söylediği şekilde (karma eğitim yapılır) 15’inci madde devam ediyor. Bazı durumlarda kız ve erkeklerin ayrı ayrı eğitim alabilir maddesi de 1974’ten beri var. Bu ifade orada duruyor. Yine duracak.

İkili eğitimi kaldıracağız. Üç yıllık vizyonun temel parametlerinden biri bu. Türkiye’de ikili eğitimi konuşulmasın diye hedefimiz var.


ATAMA ARALIKTA
Öğretmen arkadaşlarımın farkındayım. Onların beklentileri var. Aralık sonunda 20 bin öğretmen ataması daha yapacağız. Meclisin açılmasını bekliyoruz. Sözleşmeli öğretmenlik süresiyle ilgili çalışma yapacağız. Meclis açıldığında netleşir.


TEMİZ OKULLAR İÇİN SEFERBERLİK BAŞLATALIM
TBMM Başkanı Binali Yıldırım, yeni öğretim yılını açtığı okulda hem vatandaşlara, hem de öğrencilere seslendi. Yıldırım, şunları söyledi:
"Vatandaşlarımız, iş adamlarımız okul, hastane, köprü, çeşme elinizden ne geliyorsa mutlaka yapsın. Çünkü dünyanın malı dünyada kalıyor. Sevgili yavrularım okulunuzu sevin ve çevresini her zaman temiz tutun. Okullara bir çağrı yapıyorum. Temiz okullar için gelin bir seferberlik başlatalım. Sınıflarımızı, koridorlarımızı, bahçelerimizin etrafını pırıl pırıl yapalım. Eğitim için altyapı anlamında hemen hemen her şey yapıldı. Eğitim, bizim milli davamızdır. 16 yıllık süre içerisinde 60 milyar liranın üzerinde yatırım yaptık. Eğitim kadar katma değeri yüksek başka bir yatırım yok. Artık hiç kimse bir çocuğun yetişmesi konusunda ‘Aman bana ne’ diyecek durumda değildir, çünkü gelecek eğitimdedir.


‘ETLİYE, SÜTLÜYE KARIŞMAZDIM’
Ben etliye, sütlüye karışmayan, okuyup yazıp dersine bakan bir öğrenciydim, ortadan biraz fazla, fena değil. Teşekkür, takdir alıyordum ama zayıfım olduğu zamanlar da oldu. Zayıfı olmayan öğrenci yavan öğrencidir. Zayıf olacak, düzelteceksin, sonra devam edeceksin. Heyecan tazeleme oluyor, zayıf olunca. Ortaokulda ilk yıllar zayıfım vardı ama ondan sonra hiç olmadı. Ailem, her zaman bütün aileler gibi ‘Her şeyini alıyoruz, okula gönderiyoruz, gidiyorsun geliyorsun zayıf getiriyorsun, bir daha zayıf getirirsen bir daha seni okula göndermeyeceğiz’ falan diyordu. Ama tekrar gönderiyorlardı, ne yapsınlar.

Admin

Taglar: LiseyeGirişteYeniSistem2018

Haberler - İlginizi çekebilecek başlıklar
8 Madde İle Günümüz Ergenleri

Ergenlik, insanların gelişim sürecindeki zorlu ve önemli süreçlerden biri. Ergen çocuk sahibi olan ailelere bu konuda büyük görevler düşüyor.

Annesiyle Aynı Okulda Ders Veriyor!

Avcılar’daki Ali Karay Ortaokulu’nda anne Hazel Kahraman ile oğlu Kamuran Kahraman, fen bilgisi dersi veriyor. Kamuran Kahraman, “İnsan 30 yıllık annesine Hocam diyemiyor” dedi.

Babalar Çocuklarıyla Oynamasını Bilmiyor

İstanbul’da bir vakıf üniversitesinin yaptığı araştırmaya göre babaların büyük çoğunluğu, çocuklarıyla nasıl oyun oynaması gerektiğini bilmiyor. Üstelik eğitim düzeyine göre değişmiyor.

2018 YKS Yerleştirme Analizi: Zirvede Rekabet Kızıştı

Yaklaşık iki milyon öğrencinin merakla beklediği 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından, ÖSYM ve YÖK 31 Ağustos’da sınavla ilgili veriler yayınladı.

Akademisyenlere, Kurumsal Dış Değerlendirici Eğitimi

YÖKAK tarafından, Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının değerlendirmesini yapacak yaklaşık 600 akademisyene, ‘Kurumsal Dış Değerlendirici Eğitimi’ verildi. YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, "Kurumsal Dış Değerlendirme Pr

Az Bilinen Bölümler Gerontoloji, Rekreasyon, Aktüerya


Sayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin