Babalar Çocuklarıyla Oynamasını Bilmiyor


Babalar Çocuklarıyla Oynamasını Bilmiyor
Babalar ile çocuklar arasındaki iletişim, çocuk gelişiminde çok önemli. İstanbul Aydın Üniversitesiden Dr. Öğr. Üy. Erhan Alabay ve Arş. Gör. Yüksel Kantekin’in araştırması babaların çocuklarıyla nasıl oynaması gerektiğini bilmediğini gösterdi.  Buna göre babalar çocuklarına oyun esnasında nasıl yaklaşılacağını bilmezken, genellikle mükemmeliyetçi bir tavır sergiliyor.


KAMERAYA ALINDI
Araştırmayı İstanbul’un çeşitli semtlerinde, farklı eğitim düzeyine sahip baba ve çocukları üzerinden gerçekleştirdiklerini ifade eden İstanbul Aydın Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Çocuk Gelişimi Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üy. Erhan Alabay, “Bu babalarla çocuklarına oyun hamurlarını vererek oynamalarını istedik. Bu süreç kameraya alındı. Kamera görüntüleri bilimsel olarak farklı araştırmacılar tarafından bireysel olarak incelendi. Bu incelemelerde ilginç sonuçlara karşılaştık” diye konuştu.


EĞİTİM DÜZEYİ FARK ETMİYOR
Alabay, babaların eğitim düzeyi fark etmeksizin benzer yaklaşımlar gösterdiğini belirterek şunları söyledi:
“Baba ile çocuğun birlikte oyuna başlama sürecinde babaların hiçbirinin oyuna başlarken çocuğu motive edici söz ve davranışta bulunmadığını gördük. Babaların yarısı çocuğun oyun fikrini almadan kendisi oyun sürecine başlıyor. Çocuğun fikrini soran babalar ise çoğunlukla almış olduğu fikirleri gerçekleştirmiyor. Oyun sürecinde baba kaynaklı engellere rastlanıyor. Birçok defa oyunda babanın çocuktan çok daha fazla aktif olduğunu gördük. Bunun yanında, babaların en çok çocuğuyla oyun oynarken emir kipi ile konuştuğunu, fiziksel veya sözel müdahalede bulunduğunu, mükemmeliyetçilik beklentisinde olduğunu ve en kötüsü ise çocuğun oyun sürecinde yaptığı ürünleri beğenmediği sonucuyla karşılaştık. Üstelik bu verilerin, öğrenim durumuna göre değişmediğini gözlemledik. Üniversite mezunu babalar ile ilkokul mezunu babalar arasında hiçbir fark yok.”

Admin

Taglar: BabalarÇocuklarıylaOynamasınıBilmiyor

Haberler - İlginizi çekebilecek başlıklar
8 Madde İle Günümüz Ergenleri

Ergenlik, insanların gelişim sürecindeki zorlu ve önemli süreçlerden biri. Ergen çocuk sahibi olan ailelere bu konuda büyük görevler düşüyor.

Annesiyle Aynı Okulda Ders Veriyor!

Avcılar’daki Ali Karay Ortaokulu’nda anne Hazel Kahraman ile oğlu Kamuran Kahraman, fen bilgisi dersi veriyor. Kamuran Kahraman, “İnsan 30 yıllık annesine Hocam diyemiyor” dedi.

Başarının Sırrı Yaparak Öğrenmede

Okulların açıldığı şu dönemde aileler ve öğretmenler de çocukların eğitim hayatında nasıl başarılı olabileceğinin yollarını arıyor. Ancak okullarda izlenen anlatım yoluyla öğretim, öğrenilen bilgilerin uzun vadede kalıcı olmas

2018 YKS Yerleştirme Analizi: Zirvede Rekabet Kızıştı

Yaklaşık iki milyon öğrencinin merakla beklediği 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından, ÖSYM ve YÖK 31 Ağustos’da sınavla ilgili veriler yayınladı.

Akademisyenlere, Kurumsal Dış Değerlendirici Eğitimi

YÖKAK tarafından, Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının değerlendirmesini yapacak yaklaşık 600 akademisyene, ‘Kurumsal Dış Değerlendirici Eğitimi’ verildi. YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, "Kurumsal Dış Değerlendirme Pr

Az Bilinen Bölümler Gerontoloji, Rekreasyon, Aktüerya


Sayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin