Kaçkar Dağları Milli Parkı


Kaçkar Dağları Milli Parkı
Bölgesi
12.Bölge (Rize)

Bulunduğu Şehir
Rize, Artvin

Bulunduğu İlçe
Çamlıhemşin, Yusufeli

Kapladığı Alan
52.970 Ha.

Yüksekliği
2800 m.

Yapılan Aktiviteler
Doğa Fotoğrafçılığı, Ekoturizm, İlginç jeolojik ve jeomorfolojik yapı, bitki ve yaban hayatı zenginliği, geleneksel yaylacılık.

Açıklama
Parkımız Doğu KaradenizBölgesi’nde Rize ili sınırları içindedir. 1994 yılında ilanedilmiştir.Yüz ölçümü 52.970 hektardır. Dört bin metreyeyaklaşan zirvesi ile Karadeniz bölgesinin en yüksekdağlarıdır. Ülkenin aynı zamanda en bol yağışlı kesimindeolması milli parkın orman, alpin çayır ve ormanaltı florasını olağanüstü zenginleştirdiği gibi, akarsularyönünden de benzersiz kılmakta Fırtına deresi, Hemşinderesi gibi aslında bir ırmak büyüklüğündeki akarsularmilli parkı çevrelemektedir. Flora zenginliği ile uyumluolarak milli parkta normal popülasyonlarda ayı, kurt,çakal, tilki, karaca, yaban domuzu, sansar, tavşan,kakım, gelincik gibi memeliler, yırtıcı ve ötücü kuşlar,yaban horozu bulunmakta, Fırtına Deresi’nde DenizAlası yaşamaktadır.

Admin

Taglar: KaçkarDağlarıMilliParkı

Milli Parklar - İlginizi çekebilecek başlıklar
Güllük Dağı (termessos) Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Arkeolojik kalıntılar, Zengin Bitki Örtüsü, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nin Antalya ili sınırlarıiçindedir.

Karagöl - Sahara Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Piknik, Fotoğrafçılık, Doğa Yürüyüşü, Hidrografik yapı ve vejetasyon zenginliği, geleneksel yaylacılık. Doğu Karadeniz Bölgesi’nde, Artvin ilisınırları içinde yer almaktadır.

Karatepe Aslantaş Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Arkeolojik kalıntılar, Tabii bitki toplulukları, dinlenme ve eğlenme. Akdeniz Bölgesi’nde, Osmaniye ili sınırları içindedir.

Ağrı Dağı Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Dağcılık, Dağ Ekoturizmi, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık Doğu Anadolu Bölgesi’nde Ağrı İli sınırları içinde yer almaktadır. 2004 yılındailan edilmiştir. Yüz ölçümü 88.014 hektardır.

Aladağlar Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Peyzaj güzelliği, Şelaleler, Doğa yürüyüşü, Yürüyüş parkurları, Dağcılık, Tırmanma doğrultuları, Kamping, Sportif olta balıkçılığı.

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Jeolojik ve Jeomorfolojik oluşumlar, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nde Antalya ili sınırları içinde yeralmaktadır. Orta Toroslar’ın karstikyapısı içinde üç katlı bir mağara sistemidir.Sayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin