İlkokul Öğrencilerine Oyunlu ‘Beden Eğitimi’ Dersi


İlkokul Öğrencilerine Oyunlu ‘Beden Eğitimi’ Dersi
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından müfredatı güncellenen ‘Oyun ve fiziki etkinlikler’ dersi, yeni eğitim öğretim döneminden itibaren ‘Beden eğitimi ve oyun’ adıyla, ilkokullarda tüm sınıf düzeylerinde uygulanmaya başlanacak.
İlkokullardaki ‘Oyun ve fiziki etkinlikler’ dersi, sınıf öğretmenleri tarafından veriliyor. Bu dersin oyun ve spor yoluyla öğrenme temelli olması ve ortaokullarda uygulanan dersle hem içerik hem de alanda oluşturduğu algı bakımından bütünlük göstermesi dolayısıyla adı ‘Beden Eğitimi ve Oyun’ olarak değiştirildi.

Bu doğrultuda adı geçen derste uygulanacak öğretim programının adı ‘Beden eğitimi ve oyun dersi öğretim programı’, öğretim materyallerinin adları ise ‘Oyun oynuyorum derleme kitapçığı’ ve ‘Beden eğitimi ve oyun dersi etkinlik kılavuzu’ şeklinde değiştirildi.
Bu ders, sınıf öğretmenleri tarafından öğretim programı doğrultusunda aynı şekilde uygulanmaya devam edecek.


KILAVUZ KİTAPLARI HAZIR
2012-2013 eğitim öğretim yılından itibaren ilkokullarda uygulanmaya başlanan ‘Oyun ve fiziki etkinlikler’ dersi, ilkokul 1, 2 ve 3’üncü sınıflarda haftada beşer; 4’üncü sınıflarda ise haftada iki ders saati olmak üzere okutuluyor.
‘Oyun ve fiziki etkinlikler’ dersiyle öğrencilerin oyun ve fiziki etkinlikler yoluyla hayatları boyunca kullanacakları temel hareketler, aktif ve sağlıklı hayat becerileri, kavramları ve stratejilerinin yanı sıra bunlarla ilişkili hayat becerilerini ve değerleri geliştirerek bir sonraki eğitim düzeyine hazırlanmaları amaçlanıyor.

Bu bağlamda, haftalık ders çizelgesinde yer alan ve müfredatı güncellenen bu ders, 2018-2019 eğitim öğretim yılından itibaren tüm sınıf düzeylerinde uygulanmaya başlanacak.
‘Hareket yetkinliği’ ve ‘aktif ve sağlıklı yaşam’ olmak üzere iki ana öğrenme alanı üzerinde yapılandırılan derste, ‘hareket yetkinliği’ öğrenme alanındaki kazanımlar ‘hareket becerileri’, ‘hareket kavramları ve ilkeleri’ ve ‘hareket stratejileri/taktikleri’; ‘aktif ve sağlıklı yaşam’ öğrenme alanındaki kazanımlar ise ‘düzenli fiziksel etkinlik’, ‘fiziksel etkinlik kavramları, ilkeleri ve ilgili yaşam becerileri’ ve ‘kültürel birikimlerimiz ve değerlerimiz’ boyutları altında sıralandı.
Dersin etkili ve verimli bir şekilde işlenebilmesini sağlamak amacıyla öğretim programıyla uyumlu olarak ‘fiziksel etkinlik kartları (sarı kartlar)’, ‘oyun oynuyorum’ derleme kitapçığı ve öğretmenlere dersi işlerken rehberlik etmesi amacıyla kılavuz kitap hazırlandı.

Admin

Taglar: İlkokulÖğrencilerineOyunlu‘BedenEğitimi’Dersi

Haberler - İlginizi çekebilecek başlıklar
8 Madde İle Günümüz Ergenleri

Ergenlik, insanların gelişim sürecindeki zorlu ve önemli süreçlerden biri. Ergen çocuk sahibi olan ailelere bu konuda büyük görevler düşüyor.

Annesiyle Aynı Okulda Ders Veriyor!

Avcılar’daki Ali Karay Ortaokulu’nda anne Hazel Kahraman ile oğlu Kamuran Kahraman, fen bilgisi dersi veriyor. Kamuran Kahraman, “İnsan 30 yıllık annesine Hocam diyemiyor” dedi.

Babalar Çocuklarıyla Oynamasını Bilmiyor

İstanbul’da bir vakıf üniversitesinin yaptığı araştırmaya göre babaların büyük çoğunluğu, çocuklarıyla nasıl oyun oynaması gerektiğini bilmiyor. Üstelik eğitim düzeyine göre değişmiyor.

2018 YKS Yerleştirme Analizi: Zirvede Rekabet Kızıştı

Yaklaşık iki milyon öğrencinin merakla beklediği 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından, ÖSYM ve YÖK 31 Ağustos’da sınavla ilgili veriler yayınladı.

Akademisyenlere, Kurumsal Dış Değerlendirici Eğitimi

YÖKAK tarafından, Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının değerlendirmesini yapacak yaklaşık 600 akademisyene, ‘Kurumsal Dış Değerlendirici Eğitimi’ verildi. YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, "Kurumsal Dış Değerlendirme Pr

Az Bilinen Bölümler Gerontoloji, Rekreasyon, Aktüerya


Sayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin