Dul Avrat Otu Faydaları


Dul Avrat Otu Faydaları
Kediayası, tırmıkotu, boyalı dikenotu, gıcıkotu, öfkeliot, pıtrak ve güzelavratotu (bella donna) da denilir. Yol kenarlarında, duvar diplerinde, kurak arazide, ve çöplüklerede yetişir. Boyu 60-150 cm. arasındadır. Temmuz ve Ağustos ayları arasında çiçek açar. Dulavratotu dik saplı ve dallı, geniş yapraklı, çok yıllık bitkidir. Uçucu yağ ve tanen taşıyan köklerinden yapılan infusyon (%5) nikris (gut) hastalığına karşı kullanılır, ayrıca idrar artırıcıdır.


* Kan temizleyicidir, kan çıbanlarına iyi gelir. Terletici ve idrar söktürücüdür.

* Egzama ve deri iltihaplarına iyi gelir. Kökünden yapılan merhem kullanılır.

* Ruh hastalıklarına iyi gelir. ülser ve yanıklarda, barsak hastalıklarında, nikris ve romatizmalarda, kullanılır. Yapraklarından yapılan çay içilir.

* Ağrı kesicidir. Astım ve kalp hastalıklarında, deri hastalıklarında, kızamık, kızıl ve çiçek gibi deri döküntüsü olan hastalıklarda kullanılır.

* Karaciğer hastalıklarında kökünden yapılan çay kullanılır.

* Frengi de, yılan ısırmalarında kullanılır.

* Saç dökülmesini önler. Kökünden elde edilen yağ kullanılır.


KULLANILIŞI

Yaprakları kaynatılarak, iri kökleri kavrularak içilir.

Dıştan yapılacak deri banyoları için de bu terkip kullanılır. Deri banyoları için;Bir litre suya iki avuç kadar taze veya kurutulmuş kök veya yaprak konularak, günde bir-iki defa kullanılır. 800grm suya 800grm şeker iki tutamda dövülmüş taze kökten merhem yapılır. Kurutulmuşu 3-4 aydan sonra kullanılırsa, faydası olmaz.

* UYARI: Kökleri zehirli olduğundan kullanırken doktora danışılmalıdır.

Admin

Taglar: AvratFaydaları

Şifalı Bitkiler - İlginizi çekebilecek başlıklar
Cibes Otu Faydaları

Cibes Otu Faydaları Nelerdir?

Çiğdem Çiçeği (Crocus) Otu Faydaları

Çiğdem Çiçeği (Crocus) Otu Faydaları Nelerdir? Ne İçin Kullanılır

Çiriş Otu Faydaları

Çiriş Otu Faydaları Nelerdir? Ne İçin Kullanılır

Adaçayı Faydaları

Ballıbabagillerden olan Adaçayı, Dişotu ve Meryemiye diye de tanınır. Akdeniz kıyılarının kır bitkisidir. Ülkemizde kışın sert geçmediği yörelerde, bahçelerde de tohumlardan üretilir. Hafif kireçli, kolay su geçiren, kuru

Altınbaşak Otu Faydaları

Bu bitki hendeklerde, orman kıyılarında, eğimli çayırlarda, ağaçları kesilmiş orman bölgelerinde yetişir. Tüylü ve altın sarısı çiçeklerle bezeli sapı 80 cm kadar yükselebilir. Çiçekleri Temmuzdan Ekim’e kadar toplanabilir.

Anason Otu (Çayı) Faydaları

Maydanoz türünde bir bitkidir. Beyaza çalan yaprakları, meyvesinde iki tane birbirine yapışık şifalı tohumlarının kendine özgü kokusu vardır.Sayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin