Hattila Vadisi Milli Parkı


Hattila Vadisi Milli Parkı
Bölgesi
12.Bölge (Rize)

Bulunduğu Şehir
Artvin

Bulunduğu İlçe
Merkez

Kapladığı Alan
16.944 Ha.

Yüksekliği
500 m.

Yapılan Aktiviteler
Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık, Zengin Bitki Örtüsü, Jeolojik, jeomorfolojik oluşumlar ve yaban hayatı zenginliği, ekoturizm.

Açıklama
Doğu KaradenizBölgesi’nde, Artvin ili sınırları içinde yer almaktadır.1994 yılında ilan edilmiştir.Yüz ölçümü 16.944 hektardır. V tipi, dar tabanlı derin karakterdeki HatilaVadisi jeomorfolojik yapısı ile olduğu kadar, Botaniközellikleri ile de ortaya çıkmaktadır. Bu karakteri ileülkemizde nadir görülen bir doğa sergilemektedir.Karadeniz Bölgesinde bulunmasına karşın, AkdenizBölgesi bitki türlerini de içeren vadi ayı, tilki, yabankeçisi, sansar, porsuk gibi memelileri, ötücü ve yırtıcıkuşları ve ünlü Hopa Engereği’ni barındırmaktadır.

Admin

Taglar: HattilaVadisiMilliParkı

Milli Parklar - İlginizi çekebilecek başlıklar
Güllük Dağı (termessos) Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Arkeolojik kalıntılar, Zengin Bitki Örtüsü, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nin Antalya ili sınırlarıiçindedir.

Honaz Dağı Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Arkeolojik kalıntılar, Jeolojik ve Jeomorfolojik Oluşumlar, Endemiklerce Zengin Bitki Örtüsü, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Kuş gözlem, Fotoğrafçılık, Deniz ve kıyı ekosistemi, kumul, lagünler, alüvyal subasar orman, mevsimsel bataklık, turbalık, çayır ekosistemleri

Ağrı Dağı Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Dağcılık, Dağ Ekoturizmi, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık Doğu Anadolu Bölgesi’nde Ağrı İli sınırları içinde yer almaktadır. 2004 yılındailan edilmiştir. Yüz ölçümü 88.014 hektardır.

Aladağlar Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Peyzaj güzelliği, Şelaleler, Doğa yürüyüşü, Yürüyüş parkurları, Dağcılık, Tırmanma doğrultuları, Kamping, Sportif olta balıkçılığı.

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Jeolojik ve Jeomorfolojik oluşumlar, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nde Antalya ili sınırları içinde yeralmaktadır. Orta Toroslar’ın karstikyapısı içinde üç katlı bir mağara sistemidir.Sayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin