Honaz Dağı Milli Parkı


Honaz Dağı Milli Parkı
Bölgesi
5.Bölge (Afyonkarahisar)

Bulunduğu Şehir
Denizli

Bulunduğu İlçe
Merkez, Honaz

Kapladığı Alan
9.429 Ha.

Yüksekliği
2250 m.

Yapılan Aktiviteler
Arkeolojik kalıntılar, Jeolojik ve Jeomorfolojik Oluşumlar, Endemiklerce Zengin Bitki Örtüsü, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık.

Açıklama
Ege Bölgesi’nde,Denizli ili sınırları içinde yer almaktadır.1995yılında ilan edilmiştir, 1998 de sınır değişikliğiyapılmıştır. Yüz ölçümü 9.429 hektardır. 2.528metrelik zirvesi ile Ege Bölgesinin en yükseknoktası olan Honaz Dağı jeolojik yapısındaperiglasiyel formasyonlar göstermektedir.Çevresinden oldukça dik bir şekilde yükselendağ oldukça gür bir bitki örtüsüne sahiptir.Kızılçam, karaçam ve ardıç başlıca ağaç türleridir.Otsu flora içinde endemik türler bulunmaktadır. Yaban keçisi, yabandomuzu, tavşan,tilki, porsuk, kirpi alanda görülen memelilerdir.Milli parkta ötücü ve yırtıcı kuşlarla birlikte keklikde bulunmaktadır.

Admin

Taglar: HonazDağıMilliParkı

Milli Parklar - İlginizi çekebilecek başlıklar
Güllük Dağı (termessos) Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Arkeolojik kalıntılar, Zengin Bitki Örtüsü, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nin Antalya ili sınırlarıiçindedir.

İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Kuş gözlem, Fotoğrafçılık, Deniz ve kıyı ekosistemi, kumul, lagünler, alüvyal subasar orman, mevsimsel bataklık, turbalık, çayır ekosistemleri

Ilgaz Dağı Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Zengin Bitki Örtüsü, Dağ ve Kar Sporları, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Fotoğrafçılık. Batı Karadeniz Bölgesi’nde,Çankırı ve Kastamonu illerisınırları içinde yer almaktadır.

Ağrı Dağı Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Dağcılık, Dağ Ekoturizmi, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık Doğu Anadolu Bölgesi’nde Ağrı İli sınırları içinde yer almaktadır. 2004 yılındailan edilmiştir. Yüz ölçümü 88.014 hektardır.

Aladağlar Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Peyzaj güzelliği, Şelaleler, Doğa yürüyüşü, Yürüyüş parkurları, Dağcılık, Tırmanma doğrultuları, Kamping, Sportif olta balıkçılığı.

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Jeolojik ve Jeomorfolojik oluşumlar, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nde Antalya ili sınırları içinde yeralmaktadır. Orta Toroslar’ın karstikyapısı içinde üç katlı bir mağara sistemidir.Sayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin