Cilt Güzelliği İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler


Cilt Güzelliği İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

CİLT GÜZELLİĞİ İÇİN DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN 10 PÜF NOKTA


   Kadın erkek fark etmez, her insan kusursuz, pürüzsüz, sağlıklı bir cilde sahip olmak ister. Cilt güzelliğini sağlamak için birçok yöntem vardır. Sivilcesiz, lekesiz, parlayan bir cilt güzelliği için dikkat edilmesi gereken önemli noktaları vardır. Bu küçük ama etkili noktaları hayatınıza dahil ederek kısa zamanda çok şey başarabilirsiniz.
  Herkes cildini sever, korumak ister değil mi? Ama ne yaparsa yapsın zararlı etkilere maruz kalabiliyoruz. Yolda yürürken bile hava kirliliğinden cilt etkilenebilir. Bunun yanında yaşlanma gibi doğal bir süreç de var maalesef :) Cilt, maruz kaldığı kötü şartlar nedeniyle yıpranır, eski taze görüntüsünü kaybeder, lekelenir ve istemediğiniz bir görüntüye bürünebilir. Bu değişiklik hoşunuza gitmeyecektir.
Bu durumu ortadan kaldırmanın ya da azaltmanın yolları var. Yaşlanmanın ya da yolda yürürken zararlı etkenlere maruz kalmanın önüne belki geçemezsiniz ama olduğunuzdan daha sağlıklı ve genç görünmenin yollarını bulabilirsiniz. Haydi birlikte neler yapmamız gerektiğini inceleyelim.

Cildinizi temizleyin

Cildinizi temizlemek sadece güzellik uğruna yapılacak bir şey değildir. Sağlıklı olmak, lekelerin oluşmasını engellemek için cilt temizliğine önem vermeniz gerekir. Sağlıklı olduğunuz takdirde cilt güzelliğiniz kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Mesela günlük makyaj temizliği, cildinizin sağlıklı kalmasına, tazeliğini korumasına, bununla birlikte cilt güzelliğinizin meydana çıkmasına yardım edebilir. Bunu yapmak o kadar zor değildir. Cildinize uygun bir cilt temizleme ürünüyle bunu hemen halledebilirsiniz. Kirden ve yağdan arınan cilt, nefes alır, güzelliğini korur. Böylelikle gün içinde maruz kalınan makyaj kalıntıları, hava kirliliği gibi etkenlerin zararları ciltten arındırılır. Bırakın cildiniz rahatça nefes alsın. Unutmayalım ki cildimizin de en az bizim kadar oksijene ihtiyacı var.

Cildinizi nemlendirin

Hangi tip cilde sahip olursanız olun mutlaka cildinizi nemlendirmeyi unutmayın. Özellikle kış mevsiminde soğuğun da etkisiyle cilt olması gerekenden fazla hava değişikliğine maruz kalarak kuruyabilir. Eğer cildinizin nem dengesini korumak istiyorsanız günlük bakım rutininiz için nemlendiriciyi eklemeyi unutmamalısınız. Cildinize uygun bir nemlendirici krem hem kuru, mat görüntüyü ortadan kaldıracak hem de cilt güzelliğiniz için sizin en önemli yardımcı ürünlerinizden olacaktır. Kuruyan cildimiz erken yaşlanmaya sebebiyet verir. Dolayısıyla cildiize gerekli nemi soğuk havalarda ihmal etmeyin.

Vitamin almayı eksik etmeyin

Sağlıklı vücut, sağlıklı cilt demektir. Beden sağlığınıza gerektiği kadar dikkat ederseniz cilt güzelliği de beraberinde gelecektir. Cilde sağlıklı gelen vitaminler arasında D, E, K vitaminlerini saymak mümkündür. Bunun en basit yöntemi de sağlıklı beslenmektir. Yine D vitaminini güneş ışığından almak da mümkündür. Yeşil yapraklı sebzeler tüketerek de vitamin alabilirsiniz. Yağlı, şekerli besinlerden uzak durarak vücut sağlığınızı korur, daha rahat bir yaşam sürerseniz. Fiziki olarak kendinize yapacağınız bu iyilik cilt güzelliğinize iyi geldiği gibi ruhunuza da iyi gelecektir. 

Su içmeyi unutmayın

Günlük koşturma içinde çoğumuz su içmeyi nedense ihmal ediyoruz. Kahve, çay tüketimi derken vücutta var olan su miktarını azaltıyoruz ama yerine geçecek suyu içmiyoruz. Böyle olunca gereken sudan mahrum kalan vücut, zararlı maddeleri dışarı atamıyor. Bu da zamanla cildin nem ihtiyacını karşılayamaması ve hatta kurumasına yol açıyor. Bu sebeple kuru, mat bir cilt görüntüsünden kurtulmak için günde en az 2 litre su içmemiz tavsiye edilmektedir. Yeteri kadar su tüketildiğinde cildinizin gençleştiğini siz de göreceksiniz. Su içerek yaşlanma etkilerini en aza indirmek mümkün. 

Hava şartlarına dikkat edin

Özellikle mevsim geçişlerinde vücudumuz istemediğimiz ısılara maruz kalabilir. Bundan en çok etkilenen de hiç şüphesiz yüzümüzdür. Bu sebeple eğer hava güneşliyse  bir güneş koruyucuyla çıkabilirsiniz. D vitamini alalım derken güneşin zararlı ışınlarına maruz kalmayı istemeyiz :) Soğuk havalarda ise cildinizin kurumasını engellemek için nemlendirici sürebilirsiniz. Böylece lekelenmelerden, çatlaklardan, ton farkından korunabilirsiniz. Cilt güzelliğinizin korunması için bu ufak yolu dikkate almanız faydanıza olacaktır.

Peeling yapın

Türlü zararlı maddelere maruz kalan cilt üzerinde sizi rahatsız edecek bir ölü deri meydana gelir. Nefes alamayan bu ölü derinin altında cilt, gittikçe daha kötü bir hale bürünür. Neme, suya, bakıma ihtiyacı olan cildinizi en azından haftada bir kez peeling yaparak rahatlatabilir, cilt güzelliğinizi koruyabilirsiniz. Ölü deriden temizlenen cilt nefes almaya başlayacağı için iyileşecektir. Bunu seçeceğiniz bir cilt bakım ürünüyle yapmanız da mümkün. Evde bir kaç ürünle kolayca hazırlayabileceğiniz peelingler ile cildiniz ölü deriden arındır, kalıntılardan, kirden kurtulur, parlak ve yumuşak bir doku kazanabilir. Cildinize uygun maskelere buradan ulaşabilirsiniz. 

Gözlerinizi korumaya dikkat edin

Yüzümüzün en dikkat çeken yeri gözlerdir. Özellikle de otuzlu yaşlarla birlikte artık daha da hassaslaşmaya başlayan, vücutta ilk etkilenecek yerlerden biri de göz ve çevresidir. Doğru beslenseniz de, yeteri kadar uyku uyusanız da göz çevrenizdeki en ufak yorgunluk sizi, iyi olmanıza rağmen kötü gösterebilir. Bu sebeple herhangi bir kırışıklık, sarkma ya da ton farklılığı oluşmaması için göz ve çevresine gereken önemi göstermeniz gerekir. Cildinize uygun nemlendiriciler ile göz çevrenizi nemlendirebilir, kırışıklık oluşumunu önleyebilirsiniz. Böylece cilt güzelliğinizin önemli bir yapıtaşı olan göz çevrenizi korumuş olursunuz.

Yüz toniği kullanın

Mükemmel bir cildin sırlarından biri de cildinize uygun kullanacağınız bir toniktir. Tonik uygulamasını cildinizi temizledikten sonra yapmalısınız. Özellikle duştan çıktıktan sonra cildiniz yumuşar, gözenekler açılır. Açılmış gözenekleri temizlemek, cilt güzelliğinizin kalıcı hale gelmesi için önemli bir iştir. Size uygun tonik ile yüzünü işlemden geçirdiğinizde temizleme ile açılan gözenekler sıkılaşacaktır. Kapanan gözeneklere kirin, zararlı maddelerin girmesi engellenecektir. Böylelikle daha parlak, temiz bir görünüm elde edebileceksiniz. Eve kolayca hazırlayabileceğiniz gözenek sıkılaştırıcı maskeleri de kullanarak böyle bir cilde ulaşabilirsiniz.

İyi uyuyun

Sağlıklı cilt için vücudun dinlenmesi gerekir. Cildin yenilenmesi, uyuyacağınız uyku ile de doğru orantılıdır. Uyku, aynı zamanda yaşlanmanın da önüne geçebilecek önemli etkenlerdendir. Her gün en az 7 saat uyumanız sağlığınız için oldukça gereklidir. Ne kadar uyursanız cildinizin dinlenme süresi artacağından cilt güzelliğiniz o derece korunacaktır. Uyurken uyku şeklinize dikkat etmenizde de fayda var. Nasıl uyuduğunuz da uyku süresi kadar dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Mesela sırt üstü uyuduğunuz zaman yüzünüz ezilmeyeceği için kırışıklık riski de en aza inecektir. Yine yastığınız yüksek olduğu zaman yüzünüzdeki kan dolaşımı da artacağı için en büyük problemlerden biri olan göz altı torbalarının oluşması da aza inecektir.

Banyo suyu önemli…

Kulağa çok tuhaf gelse de esasen doğru; banyo suyunuz vücudunuz, cildiniz için dikkat etmeniz gereken bir durumdur. Eğer banyoda kullandığınız su çok sıcak ise meydana getireceği en büyük problem de cilt kuruluğudur. Sıcak su, üst derinizdeki yağ tabakasını yok edeceğinden cildin kurumasına neden olur. Banyodan çıktıktan sonra kuruyan bu cilt yeteri kadar nemlendirilmezse kuruyan cilt zamanla can acıtacak, lekelere sebep olacak, çatlakların da meydana gelmesine yol açacaktır. Hele ki cildiniz zaten kuru ve hassassa sıcak su sizin en büyük düşmanınız olacaktır. Bu sebeple banyo yaparken suyunuzun muhakkak ılık olmasına dikkat etmelisiniz. Eğer buna dikkat edemiyorsanız banyodan çıktıktan sonra mutlaka vücudunuzu nemlendirmelisiniz. Nemlendirme işlemini aksatmanız durumunda çatlaklar oluşacaktır. Cilt güzelliğiniz için bu küçük ama etkili yolu atlamamanız faydanıza olacaktır.

Admin

Taglar: CiltGüzelliğiİçinDikkatEdilmesiGerekenler

Güzellik Sırları - İlginizi çekebilecek başlıklar
Cilt Beyazlatma Maskesi

Evde Kolay Cilt Beyazlatma Maskesi

Tuzsuz Şampuanı Neden Tercih Etmeliyiz?

Tuzsuz Şampuan Ne İşe Yarar? Tuzsuz Şampuanı Neden Tercih Etmeliyiz?

Akne İzleri Ve Cilt Lekeleri İçin Maske

Evde Kolayca Hazırlayabileceğiniz Akne İzleri Ve Cilt Lekeleri İçin Maske

Akneli Ciltler İçin Maske

Evde Kolayca Hazırlayabileceğiniz Akneli Ciltler İçin Maske

Aloe Vera Jeli Maskesi

Daha Pürüzsüz Bir Cilt İçin Aloe Vera Jeli MaskesiSayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin