Beyşehir Gölü Milli Parkı


Beyşehir Gölü Milli Parkı
Bölgesi
8.Bölge (Konya)

Bulunduğu Şehir
Konya

Bulunduğu İlçe
Beyşehir, Hüyük

Kapladığı Alan
86.855 Ha.

Yüksekliği
1100 m.

Yapılan Aktiviteler
Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık, Kuş Gözlem, Sportif Olta Balıkçılığı (Tarihi kalıntılar, jeomorfolojik oluşumlar, tabii bitki ve zengin kuş toplulukları ve hidrolojik özellikler)

Açıklama
İç Anadolu Bölgesi’nde, Konya ili sınırları dahilindedir.1993 yılında ilan edilmiştir.Yüz ölçümü86.855 hektardır. Beyşehir Gölü yüzölçümü bakımından Van ve Tuz Gölündensonra üçüncü büyük gölümüz olmakla birlikte, tatlı sugöllerimiz içinde en büyük olanıdır. Doğu kıyılarıboyunca uzanan ve üç bin metreye yaklaşan doruklarıile Dedegöl Dağları, batıdan bakıldığında göle ayrı birgüzellik vermektedir. Göl suları turkuvaz mavisi olupiçindeki adalarla ve çevresindeki dağlarla, onu ülkemizinen güzel göllerinden biri haline getirmektedir. Göldetatlısu levreği, sazan, sarıbalık ve çiçekbalığı yaşamaktadır. Adalarda ve sığ kıyılarda pelikan, dalgıç, balıkçılve yaban ördekleri kuluçka yapmakta, göçler sırasındaçeşitli türden su kuşları sürüler halinde göle uğramaktadır.

Admin

Taglar: BeyşehirGölüMilliParkı

Milli Parklar - İlginizi çekebilecek başlıklar
Boğazköy - Alacahöyük Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Ziyaret, Doğa Yürüyüşü (Arkeolojik kalıntılar - Hititlerin Merkezi). İç Anadolu Bölgesi’nde, Çorum ili sınırları içindedir. 1988yılında ilan edilmiştir. Yüz ölçümü 2.600 hektardır.

Dilek Yarımadası - Büyük Mendere Deltası Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Fotoğrafçılık, Akdeniz’in en iyi korunan maki florası, jeolojik yapı, tabii bitki ve hayvan toplulukları, dinlenme. Parkımız Ege Bölgesi, Aydın ili sınırları içinde yer alır.

Gala Gölü Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Sulak Saha, Göl ve Orman Ekosistemi, Nesli tehlike Altındaki kuş Türleri. Marmara bölgesinde, Edirne ili, Enez ve İpsala ilçesi sınırları içerisinde yer alan Pamuklu ve Küçük gala göllerini kapsar

Ağrı Dağı Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Dağcılık, Dağ Ekoturizmi, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık Doğu Anadolu Bölgesi’nde Ağrı İli sınırları içinde yer almaktadır. 2004 yılındailan edilmiştir. Yüz ölçümü 88.014 hektardır.

Aladağlar Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Peyzaj güzelliği, Şelaleler, Doğa yürüyüşü, Yürüyüş parkurları, Dağcılık, Tırmanma doğrultuları, Kamping, Sportif olta balıkçılığı.

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Jeolojik ve Jeomorfolojik oluşumlar, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nde Antalya ili sınırları içinde yeralmaktadır. Orta Toroslar’ın karstikyapısı içinde üç katlı bir mağara sistemidir.Sayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin