Altındere Vadisi Milli Parkı


Altındere Vadisi Milli Parkı
Bölgesi
12.Bölge (Rize)

Bulunduğu Şehir
Trabzon

Bulunduğu İlçe
Maçka

Kapladığı Alan
4.468 Ha.

Yüksekliği
1300 m.

Yapılan Aktiviteler
Kültürel değerler, Sümela Manastırı, doğa yürüyüşü, tabii bitki toplulukları, manzara, dinlenme ve eğlenme, fotoğrafçılık.

Açıklama
DoğuKaradeniz Bölgesi’nde Trabzon ili sınırları içinde yeralır. 1987 yılında ilan edilmiştir.Yüz ölçümü 4.468hektardır. Sümela Manastırı, Altındere Vadisi ve buvadinin jeomorfolojik yapısı ile flora ve faunası milliparkın kaynak değerini oluşturmaktadır. Manastır,vadinin batı yamacında, 1.300 metre yükseklikte, M.S. 4.yüzyılda kurulmuştur. Hristiyanlığın çevredeyayılmasında etkili olmuştur. Duvarları dik ve derinbir vadi içinden akan Altındere, Doğu KaradenizBölgesi otsu ve odunsu florasına ait örnekler sergilemektedir.

Admin

Taglar: AltındereVadisiMilliParkı

Milli Parklar - İlginizi çekebilecek başlıklar
Başkomutan Tarihi Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Ziyaret (Kültürel Değerler, Tarih ve Milli Mücadele, Kahramanlık, Anıtlar)

Beydağları Sahil Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Arkeolojik kalıntılar, Zengin Bitki Örtüsü, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Manzara, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nin Antalya ili sınırları içinde yer almaktadır.

Beyşehir Gölü Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık, Kuş Gözlem, Sportif Olta Balıkçılığı (Tarihi kalıntılar, jeomorfolojik oluşumlar, tabii bitki ve zengin kuş toplulukları ve hidrolojik özellikler)

Ağrı Dağı Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Dağcılık, Dağ Ekoturizmi, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık Doğu Anadolu Bölgesi’nde Ağrı İli sınırları içinde yer almaktadır. 2004 yılındailan edilmiştir. Yüz ölçümü 88.014 hektardır.

Aladağlar Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Peyzaj güzelliği, Şelaleler, Doğa yürüyüşü, Yürüyüş parkurları, Dağcılık, Tırmanma doğrultuları, Kamping, Sportif olta balıkçılığı.

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Jeolojik ve Jeomorfolojik oluşumlar, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nde Antalya ili sınırları içinde yeralmaktadır. Orta Toroslar’ın karstikyapısı içinde üç katlı bir mağara sistemidir.Sayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin