Önümüzdeki 10 Yılda En Fazla Kazandıracak Meslekler


Önümüzdeki 10 Yılda En Fazla Kazandıracak Meslekler

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS), tercih işlemleri dün başladı.
14 Ağustos’a kadar devam edecek tercih sürecinde öğrencileri zorlu bir maraton bekliyor. Adayların seçeceği bölüm, maddi ve manevi olarak kendilerini etkileyecek. Tercih sürecinde uzmanların tavsiyesi ise, öğrecilerin fazla acele etmemeleri ve detaylı bir araştırma yapmaları gerektiği yönünde.

ABD’nin önde gelen finansal dergisi Kiplinger, önümüzdeki 10 yılda en çok kazandıracak 10 gözde bölümü bu ay ki sayısında yer verdi.
Buna göre, hemşirelik, inşaat mühendisliği, biyomedikal mühendisliği, makina mühendisliği, fizik ve bilgisayar bilimleri öne çıkan bölümlerin başında geliyor.

İşte 10 gözde bölüm...

BİLGİSAYAR BİLİMLERİ

Bilgisayar bilimleri ve ilgili alanlar sektörel taleplerle keşfedilmeyi bekleyen doğasıyla, kazançlı bir kariyer için olmazsa olmazlar arasında.

en çok kazandıracak meslekler

 


YÖNETİM BİLGİ SİSTEMİ

İşletme ve bilgisayar bilimlerinin kesiştiği yönetim bilgi sistemi; bir organizasyondaki verileri, anlamlı enformasyonlara dönüştürüyor. Bu veriler, yöneticiler tarafından etkin ve doğru karar almak için kullanılıyor.

Günümüz şirketleri için çok kritik hale gelen bu alan, ABD İstihdam İstatistikleri Ofisi’nin tahminlerine göre, 2030’lara gelindiğinde yüzde 17.9 daha büyümüş olacak. ABD’de yeni oluşan 2.6 milyon iş, Türkiye’deki potansiyel hakkında fikir verebilir.

en çok kazandıracak meslekler

İŞLETME YÖNETİMİ

Günümüz işletmelerinin doğru, hızlı ve etkin kararlar alabilecek, gelişmeleri takip eden ve bilinmezliklere hazır olabilecek yöneticilere ihtiyacı var. Çeşitli yöneticilik pozisyonlarında ABD’de gelecek 10 yılda 3.7 milyon iş doğacak.

AKTÜERYAL MATEMATİK

Yaşam süresinin artması, sadece sağlığı değil, onunla ilgili işleri de dönüştürüyor. Risk analizi ve olası maliyetin öngörülmesini sağlayan aktüeryal matematik ise sigorta gibi sektörlerde kritik hesaplamaların yapılmasına yarıyor. Bu alan gelecek 10 yılda yüzde 17.5 büyüyecek.

en çok kazandıracak meslekler

HEMŞİRELİK

Hemşirelik, birey, aile ve toplumun sağlığını koruma ve geliştirmeye odaklanan, ideal sağlık düzeyine ve yaşam kalitesine ulaştırmayı hedefleyen sağlık hizmetleri sektörüne bağlı bir meslek ve günümüzde popüler olduğu gibi, gelecek 10 yılda da gözde alanların başında geliyor.

en çok kazandıracak meslekler

İNŞAAT MÜHENDİSLİĞİ

İnşaat mühendisliği, malzeme ve tekniği en iyi şekilde bir araya getiren, yapıların plan, proje, yapım ve denetlenmesiyle uğraşan temel mühendislik dalıdır. Bu alanın önümüzdeki 10 yılda yüzde 10.5’lik bir büyüme şansı olduğu tahmin ediliyor.

en çok kazandıracak meslekler

BİYOMEDİKAL MÜHENDİSLİĞİ

Biyomedikal mühendisliği, geleneksel mühendisliğin analitik deneyimlerinden yararlanarak, biyoloji ve tıpta karşılaşılan problemlerin çözümü için çalışan ve sağlık bakımı konusunda genel anlamda ilerlemeler sağlamayı hedefleyen bir mühendislik dalıdır. Gelecek vaad eden mesleklerden biridir.

MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ

Makine mühendisliği, temel fizik prensipleri ve malzeme teknolojileri kullanarak mekanik sistemlerin tasarım, analiz, imalat ve bakımı ile ilgili çalışmalar yapan ve fiziksel olay ve durumları takip eden, günümüzde de üniversite adaylarının tercih ettiği bölümdür.

en çok kazandıracak meslekler

FİZİK

Fizik maddeyi, maddenin uzay-zamanda hareketini enerji ve kuvveti de kapsamak üzere bütün ilgili kavramlarla birlikte inceleyen doğa bilimidir. Daha genel olarak, evren ile ilgili nasılları cevaplamak için doğanın genel bir analizidir.

Havacılıktan uzay bilimlerine, modern şirketlerden bilişim dünyasına kadar birçok alanda kapılar fizik mezunlarına açık

en çok kazandıracak meslekler

LOJİSTİK

Lojistik, ürün, hizmet ve insan gibi kaynakların, ihtiyaç duyulan yerde ve istenen zamanda temin edilmesi için bir araç olarak tanımlanabilir. Herhangi bir pazarlama veya üretim organizasyonunun lojistik destek olmadan başarılması ile ifade edilir. Derginin işaret ettiği 10 bölümden biri de lojistiktir.

en çok kazandıracak meslekler
 


Admin

Taglar: ÖnümüzdekiYıldaFazlaKazandıracakMeslekler

Haberler - İlginizi çekebilecek başlıklar
2018 YKS Yerleştirme Analizi: Zirvede Rekabet Kızıştı

Yaklaşık iki milyon öğrencinin merakla beklediği 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından, ÖSYM ve YÖK 31 Ağustos’da sınavla ilgili veriler yayınladı.

8 Madde İle Günümüz Ergenleri

Ergenlik, insanların gelişim sürecindeki zorlu ve önemli süreçlerden biri. Ergen çocuk sahibi olan ailelere bu konuda büyük görevler düşüyor.

Akademisyenlere, Kurumsal Dış Değerlendirici Eğitimi

YÖKAK tarafından, Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının değerlendirmesini yapacak yaklaşık 600 akademisyene, ‘Kurumsal Dış Değerlendirici Eğitimi’ verildi. YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, "Kurumsal Dış Değerlendirme Pr

Çocuklar İngilizce Eğitimine Ne Zaman Başlamalı

İngilizce global bir dil bu nedenle aileler çocuklarının iyi derecede İngilizce öğrenebilmesi için okul öncesinden itibaren yabancı dil eğitimine önem vermeye başlıyor.

YKS İçin Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

ÖSYM tarafından hazırlanan, 2018-Yükseköğretim Kurumları Sınavı tercih işlemlerine ilişkin sıkça sorulan güncel soru ve cevaplarıSayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin