Köprülü Kanyon Milli Parkı


Köprülü Kanyon Milli Parkı
Bölgesi
6.Bölge (Burdur)

Bulunduğu Şehir
Antalya

Bulunduğu İlçe
Manavgat, Serik

Kapladığı Alan
35.719 Ha.

Yüksekliği
200 m.

Yapılan Aktiviteler
Arkeolojik kalıntılar, tabii bitki toplulukları, jeolojik oluşumlar, Rafting, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Fotoğrafçılık.

Açıklama
Akdeniz Bölgesi’ndeAntalya ili sınırları içindedir.1973 yılında ilanedilmiştir. Yüz ölçümü 35.719 hektardır. Milli parkınkaynak değerini oluşturan Köprü Çayının BolasanKöyü ile Beşkonak arasında meydana getirdiği yarmavadi 14 km. uzunluğu ve 100 m’yi aşan duvar yüksekliği ile Türkiye’nin en uzun kanyonlarından biridir.Milli parkta kızılçam ve makilik alanlar yaygın olmaklabirlikte 400 hektarlık saf Akdeniz serisi ormanı benzersizbir botanik özelliktir. Alabalıkları ile ünlüKöprüçay, aynı zamanda ülkemizin en popüler raftingalanıdır. Milli parkın yukarı bölgesinde antik Selgeşehri kalıntıları bulunmaktadır.

Admin

Taglar: KöprülüKanyonMilliParkı

Milli Parklar - İlginizi çekebilecek başlıklar
Güllük Dağı (termessos) Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Arkeolojik kalıntılar, Zengin Bitki Örtüsü, Kampçılık, Doğa Yürüyüşü, Piknik, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nin Antalya ili sınırlarıiçindedir.

Küre Dağları Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Doğal yaşlı orman, biyolojik çeşitlilik, jeolojik ve jeomorfolojik oluşumlar, kültürel yapı ve arkeolojik kalıntılar. Batı KaradenizBölgesi’nde Kastamonu ve Bartın illeri sınırları içindeyer almaktadır.

Kuş Cenneti Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Doğa Fotoğrafçılığı, Zengin ve çeşitli kuş toplulukları, tabii bitki toplulukları, kuş gözlem. Marmara Bölgesi’nde, Balıkesir ili sınırları içindedir.

Ağrı Dağı Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Dağcılık, Dağ Ekoturizmi, Doğa Yürüyüşü, Fotoğrafçılık Doğu Anadolu Bölgesi’nde Ağrı İli sınırları içinde yer almaktadır. 2004 yılındailan edilmiştir. Yüz ölçümü 88.014 hektardır.

Aladağlar Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Peyzaj güzelliği, Şelaleler, Doğa yürüyüşü, Yürüyüş parkurları, Dağcılık, Tırmanma doğrultuları, Kamping, Sportif olta balıkçılığı.

Altınbeşik Mağarası Milli Parkı

Yapılan Aktiviteler; Jeolojik ve Jeomorfolojik oluşumlar, Fotoğrafçılık. Akdeniz Bölgesi’nde Antalya ili sınırları içinde yeralmaktadır. Orta Toroslar’ın karstikyapısı içinde üç katlı bir mağara sistemidir.Sayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin