Duruş Bozukluğuna Uyarı Veren Cihaz


Duruş Bozukluğuna Uyarı Veren Cihaz
Karabük Üniversitesi Tıp Mühendisliği Bölümü mezunu beş arkadaş, ‘Postür (duruş) takip ve uyarıcı cihazı’ adını verdikleri, kişinin duruşunu bozduğu anda uyarı veren cihaz projesiyle bölge birincisi oldu. Üniversiteden geçen yıl mezun olan Samet Yıldız, Ahmet Çalışkan, Ali Tuncay Yılmaz, Deniz Baran Demirhan ve Oğuzhan Harman, duruş bozukluğu oluşabilecek meslek gruplarında çalışanlarda omurga eğriliğini engelleyecek bir proje geliştirmeye karar verdi. TÜBİTAK ile Karabük Üniversitesi’nin desteğiyle bir yıl önce çalışmaya başlayan proje ekibi, ‘Postür (duruş) takip ve uyarıcı cihazı’ adını verdikleri, kişinin duruşunu bozduğu anda uyarı veren bir cihaz geliştirdi.

Projeleriyle önce il birincisi olan, ardından Samsun’da TÜBİTAK-Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı tarafından düzenlenen üniversite öğrencileri bölge proje yarışmasına katılan proje ekibi, burada da ‘Tekno girişimcilik’ kategorisinde birincilik elde ederek Ankara’da 12-15 Kasım’da gerçekleştirilecek finallere gitmeye hak kazandı. Prototip aşamasında olan cihaz, yaklaşık 2 bin 500 liraya mal edildi.


‘BU CİHAZ ANNELERİMİZİN GÖREVİNİ ÜSTLENİYOR’
Samet Yıldız, duruş bozuklukları üzerine yaptıkları araştırmada birçok insanın bu durumdan şikayeti olduğunu gördüklerini söyledi. Bunun üzerine ‘Postür takip ve uyarıcı cihazı’ geliştirmeye karar verdiklerini belirten Yıldız, bu cihazla duruş bozukluğunun önüne geçmeyi hedeflediklerini anlattı.


Duruş bozukluğunun, farkına varılmadan gelişen bir durum olduğunu belirten Yıldız, hareketsiz yaşam, uzun süre bilgisayar ve cep telefonu kullanımı gibi nedenlerden insanların omurgasında bozukluk oluşabildiğini söyledi.
Geliştirdikleri giyilebilir cihazın, kişinin duruşunu bozduğu anda uyarı verdiğini vurgulayan Yıldız, "Bu uyarıyı iki farklı şekilde gerçekleştiriyor. Cihaz hem fiziksel titreşimle hem de mobil uygulamadan görsel bildirimle uyarıyor. Omurga boyunca sensörler yerleştirdik. Bu sensörlerden alınan verileri derleyerek sonuca varıyoruz. Cihaz cep telefonuyla bluetooth üzerinden bağlantı kuruyor. Sensörden alınan verileri uygulamaya gönderip kişiye görsel olarak sunuyor. Grafiksel olarak haftalık ve aylık veriler de sunuyoruz" dedi.
Deniz Varan Demirhan da kişiye, duruşunu bozduğunda uyarı gideceğini belirterek, "Annelerimizin ’Oğlum, kızım dik dur’ uyarılarını bu cihaz yapıyor. Yani bu cihaz bir nevi annelerimizin görevini üstleniyor. Bu cihazın özellikle 5-10 yaş arası çocuklara ve masa başı çalışanlara yayılmasını amaçlıyoruz. Çağımızda birçok insan kamburluktan muzdarip. Kamburluğu bu cihazla önlemeyi amaçlıyoruz." diye konuştu.

Admin

Taglar: DuruşBozukluğunaUyarıVerenCihaz

Haberler - İlginizi çekebilecek başlıklar
Birleşik Krallık Eğitim Günleri 3-4 Kasım’da

Birleşik Krallık Eğitim Günleri bu yıl 3-4 Kasım’da İstanbul ve Ankara’da yapılacak. Ülkenin önde gelen eğitim ve kültür organizasyonlarından British Council’in düzenlendiği etkinlikte öğrenciler, veliler ve eğitim danışmanları

Cerebral Palsy’li Çocuklar Sporla Sosyalleşiyor

Türkiye Spastik Çocuklar Vakfı - Cerebral Palsy Türkiye, sporun ‘Cerebral Palsy’li bireyler üzerindeki olumlu etkisini ön plana çıkarmak amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamındaki desteğiy

LGS Sınavı 2019 Örnek Soruları

Sınavla Öğrenci Alacak Ortaöğretim Kurumlarına İlişkin Merkezî Sınava Yönelik Aralık Ayı Örnek Soruları Yayımlandı

2018 YKS Yerleştirme Analizi: Zirvede Rekabet Kızıştı

Yaklaşık iki milyon öğrencinin merakla beklediği 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından, ÖSYM ve YÖK 31 Ağustos’da sınavla ilgili veriler yayınladı.

8 Madde İle Günümüz Ergenleri

Ergenlik, insanların gelişim sürecindeki zorlu ve önemli süreçlerden biri. Ergen çocuk sahibi olan ailelere bu konuda büyük görevler düşüyor.

Akademisyenlere, Kurumsal Dış Değerlendirici Eğitimi

YÖKAK tarafından, Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının değerlendirmesini yapacak yaklaşık 600 akademisyene, ‘Kurumsal Dış Değerlendirici Eğitimi’ verildi. YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, "Kurumsal Dış Değerlendirme PrSayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin