’Uçan Kütüphane’ okulu renklendirdi


’Uçan Kütüphane’ okulu renklendirdi
Bütün canlıların eşit, özgür ve adil bir yaşam kurabilmeleri için 2010’da kurulan Yuva Derneği, çocukların sosyal ve bilinçsel gelişimlerini ve aynı zamanda okullaşmalarını desteklemek amacıyla iki yıl önce ’Uçan Kütüphane’ projesini başlattı. Kamusal hizmetlere erişimin sınırlı veya olmadığı alanlarda çocukların sokakta geçirdiği vakti daha nitelikli ve güvenli bir şekilde geçirmelerini sağlayabilecek bir öğrenme alanı yaratmayı hedefleyen Uçan Kütüphane, Suriye sınırındaki bazı kentlerden sonra İstanbul Sultangazi’den sonra Avcılara geldi. Alman Kültür Merkezi’nin (Goethe-Institut İstanbul) de destek verdiği Destekleyici Göç ve Uyum Programı çerçevesinde ilk olarak Mardin’de hayata geçirdiği, sabit bir yerde kalmadığını simgelediği için ’Uçan Kütüphane’ adı verilen 84 metrekarelik eğitim konteynerinin Avcılar’da İhtiyaç gerektiği için daha fazla kalması kararlaştırıldı.
Uçan Kütüphane okulu renklendirdi 1
Konteynerin bulunduğu Milli Egemenlik Parkı’ndaki etkinlikler, İngiltere’de yaşayan İspanyol sanatçı Jose Carlos Conde Acuaviva’nın Türkiye’ye gelmesiyle parkın hemen yakındaki 5 bini aşkın Türk ve Suriyeli ilkokul öğrencisinin devam ettiği Leyla Bayram İlkokulunda sürdürüldü. Görevliler boya kovalarını okul bahçesine taşırken, İspanyol sanatçı ilk kez çocuklar için düşündüğü uzaydaki figürlerin taslaklarını duvarlara çizdi.
Aynı sıraları paylaşan Türk ve Suriyeli öğrenciler teneffüslerde merakla olanları izledi ve çalışmaya ilgi gösterdi. Okul yöneticileriyle yapılan görüşme sonunda 4’üncü sınıf öğrencileri resim derslerinde 15’er kişilik gruplar halinde bahçeye çıkarılarak sanatçı ve diğer görevlilerle birlikte fırça sallayarak çizilen karakterleri renklendirdi.
Uçan Kütüphane okulu renklendirdi 2
Yuva Derneği Eğitim Sorumlusu Gülistan Koç, "Birçok etkinlik yaptığımız Uçan Kütüphane’nin içini, bulunduğu parkı renklendirerek ve çeşitlendirerek çalışmalarımızı yürüttük. Artık mahalleyi güzelleştirme vaktimiz gelmişti. Kurduğumuz bu hayallerde İspanyol sanatçı bir arkadaşımızla yollarımız kesişti. Temel amacımız aslında çocukların yeteneklerini keşfetmeleri ve bir yolculuğa çıkmalarıydı dedi. İlk kez ellerine boya fırçası alarak duvarları sevimli karakterlerle renklendiren öğrenciler, resimler ortaya çıktıkta mutlu göründü" dedi.

Admin

Taglar: ’UçanKütüphane’okulurenklendirdi

Haberler - İlginizi çekebilecek başlıklar
8 Madde İle Günümüz Ergenleri

Ergenlik, insanların gelişim sürecindeki zorlu ve önemli süreçlerden biri. Ergen çocuk sahibi olan ailelere bu konuda büyük görevler düşüyor.

Birleşik Krallık Eğitim Günleri 3-4 Kasım’da

Birleşik Krallık Eğitim Günleri bu yıl 3-4 Kasım’da İstanbul ve Ankara’da yapılacak. Ülkenin önde gelen eğitim ve kültür organizasyonlarından British Council’in düzenlendiği etkinlikte öğrenciler, veliler ve eğitim danışmanları

Bulmacalı, Bowlingli Matematik Eğitimi

Çoğu çocuğun korkulu rüyası olan matematik için baştan önlem alınması gerektiğini düşünen sınıf öğretmenleri, yaptıkları farklı uygulamalarla ilkokuldan itibaren öğrencilerine bu dersi sevdiriyor. Tahtada anlatmak yerine çeşitli

2018 YKS Yerleştirme Analizi: Zirvede Rekabet Kızıştı

Yaklaşık iki milyon öğrencinin merakla beklediği 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından, ÖSYM ve YÖK 31 Ağustos’da sınavla ilgili veriler yayınladı.

Akademisyenlere, Kurumsal Dış Değerlendirici Eğitimi

YÖKAK tarafından, Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının değerlendirmesini yapacak yaklaşık 600 akademisyene, ‘Kurumsal Dış Değerlendirici Eğitimi’ verildi. YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, "Kurumsal Dış Değerlendirme Pr

Annesiyle Aynı Okulda Ders Veriyor!

Avcılar’daki Ali Karay Ortaokulu’nda anne Hazel Kahraman ile oğlu Kamuran Kahraman, fen bilgisi dersi veriyor. Kamuran Kahraman, “İnsan 30 yıllık annesine Hocam diyemiyor” dedi.Sayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin