Limon Faydaları


Limon Faydaları
Limon kabuğu %0.30-35 uçucu yağ ve birçok kokulu esans içerir. Limon suyunun bileşiminde organik asitler (sitrik asit), şekerler, pektin, C vitamini (100gr özsuda 60-65 mgr) A, B1 ve B2 vitaminleri bulunur. Suyunda bol bol bioflavonid bulunur ve vücuttan toksinlerin atılmasında en önemli rolü oynar. Her gün limonsuyu içmek isteyenler için 220gr veya yarım limon suyu yeterlidir. İştah açıcı kılmak, kokusuna tadına çeşni vermek, için salatalara bazı yemeklere katılır. Kalın ve buruşuk kabuklu limonlar fazla sulu değildir. Kabuğunda yeşillik varsa bu meyvenin normalden daha asitli olduğunu gösterir. Limonların çoğunun kabuğunda kimyasal maddeler (böcek öldürücüler vb.) olduğundan buzdolabına kaldırılmadan önce özel deterjanla yıkanmalıdır. Misket limonsuyu sıkılmadan önce sabunla yıkanır ve soğuk olmayan serin ortamda saklanır.

* Limon kabuğu midevidir, ağız kokularını giderir. Nezleye iyi gelir. Basur tedavisinde kullanılır. Bir miktar toz limon kabuğu nöbet şekeri ile karıştırılır günde 3 defa yenilir. Kalbe kuvvet verir. Kabuğu toniktir bütün organları uyarır.

* Şeker katılan limon suyu yoğunluk giderici, gribal enfeksiyonlarda dayanıklık verici olarak içilir.

* Haricen antiseptik olarak kullanılır. Gargara yapılır.Suyu ile yapılan gargara ağız içi ve bademcik iltihaplarını geçirir. Boğazdaki mikropları limon ve tuz öldürür rahatlatır. Bir bardak sıcak suya bir limon sıkılır ve bir tatlı kaşığı sofra tuzu ilave edilip karıştırılır gün boyu gargara yapılır. Grip ve nezleye şifa verir, çabuk geçmesini sağlar. Mikrop öldürücü özelliği vardır. Öksürük, astım, sinirlilik, uykusuzluk ve çarpıntıları giderir. Felç hastalarına tavsiye edilir.

* İdrar söktürür.Böbrek tıkanıklığını giderir, böbrek taşlarının düşmesine yardım eder.

*Kanı temizler ve sulandırır. Tansiyonu düşürür. Kalbi kuvvetlendirir, ruhu ferahlatır.Kabuk , yaprak ve çiçeklerden alınarak bal ile macun yapılıp birer kaşık yutulur.

* Mideyi kuvvetlendirerek, hazmı kolaylaştırır. Mide barsak ve idrar yollarını temizler. Baş dönmesini durdurur. Bir su bardağı kahve içine sıkılan bir limon suyu içilebilir. Damar tıkanıklığını açar. Temreyi geçirir. Mide bulantısını geçirerek kusmayı keser, ağız kokusunu giderir.

* Karaciğer için çok yararlıdır. Harareti ve ateşi önler. Sıcak içilirse ter söktürür. Romatizmad ve ishalde kullanılır. Spazmlara karşı koruyucudur. Kadınların aşırı adet kanamalarını giderir.

* Gıda zehirlenmelerini önler. Zehir birikimini dağıtır. Zehirli hayvan sokmalarına karşı panzehirdir.Kabukları veya çekirdeği yenir. Sodyum, potasyum ve javel suyu zehirlenmeleri gibi alkalilerden ileri gelen tehlikeleri giderir.

* Diş etlerini kuvvetlendirir dişleri beyazlatır. Çiğnendiğinde dişetleri kanamasını önler.

* Sivilceleri giderir, cilde güzellik katar. Çilleri giderir. Nasırların sökülmesini sağlar.

* Suyu ile mücevherler silinirse parlatır.

* Zayıflatır. Kür olarak bir hafta uygulanır. Bir hafta ara verilir. Yemek aralarında bir limon su bardağına sıkılır, üzerine su ilave edilir. İlk gün 5-6 adet içilir (doktor tavsiyesiyle) Hafta sonunda yükseltilerek içilir. Bir hafta ara verilir. Sonra devam edilir.

Limon kabuğu kullanılışı:
Limon kabuğu melisa yaprağı ve nane yaprağıyla kaynatılır ve içilir. Limon kabuğu kurutulur, değirmende toz haline getirilir ve buruna çekilir veya nane yaprağı ile kaynatılarak içilir. Küflenmiş limon kabuğunun karınca ve böcekleri kaçırtıcı özelliği vardır.

* Bir litre su içerisine iki tutam limon yaprağı kaynatılıp günde iki fincan içilir. Kabuğunun özü bir bardak sıcak suya konularak etli kısmının suyuna birkaç kaşık bal katılarak gündüzleri 3-4 bardak içilir. Limon veya balla karıştırılarak içilir. Kabuğu toz haline getirilerek saklanıp balla karıştırılarak içilir. Gut, romatizma ve böbrekler için faydalıdır.

Admin

Taglar: LimonFaydaları

Şifalı Bitkiler - İlginizi çekebilecek başlıklar
Cibes Otu Faydaları

Cibes Otu Faydaları Nelerdir?

Çiğdem Çiçeği (Crocus) Otu Faydaları

Çiğdem Çiçeği (Crocus) Otu Faydaları Nelerdir? Ne İçin Kullanılır

Çiriş Otu Faydaları

Çiriş Otu Faydaları Nelerdir? Ne İçin Kullanılır

Adaçayı Faydaları

Ballıbabagillerden olan Adaçayı, Dişotu ve Meryemiye diye de tanınır. Akdeniz kıyılarının kır bitkisidir. Ülkemizde kışın sert geçmediği yörelerde, bahçelerde de tohumlardan üretilir. Hafif kireçli, kolay su geçiren, kuru

Altınbaşak Otu Faydaları

Bu bitki hendeklerde, orman kıyılarında, eğimli çayırlarda, ağaçları kesilmiş orman bölgelerinde yetişir. Tüylü ve altın sarısı çiçeklerle bezeli sapı 80 cm kadar yükselebilir. Çiçekleri Temmuzdan Ekim’e kadar toplanabilir.

Anason Otu (Çayı) Faydaları

Maydanoz türünde bir bitkidir. Beyaza çalan yaprakları, meyvesinde iki tane birbirine yapışık şifalı tohumlarının kendine özgü kokusu vardır.Sayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin