Burs Başvurusunda 3 Önemli Adım


Burs Başvurusunda 3 Önemli Adım
Her yıl burs başvuru döneminde yaşam öyküleri, ekonomik ve sosyal çıkmazları birbirine yakın öğrencilerden binlerce başvuru alıyoruz. Bu yoğun değerlendirme sürecinde  hem öğrencilerimizin zaman ve emeklerini daha verimli kullanmaları hem de bizim değerlendirme sürecimizin kolaylaşması adına birkaç önemli noktanın altını çizmenin faydalı olacağı kanısındayım.


ÖNCE İNTERNET SİTELERİNİ İNCELEYİN
1- Burs başvurusunda bulunan öğrencilerin öncelikle ilgili kurum hakkında genel bilgi sahibi olmaları gerekiyor. Bu bilgiyi kurumların web sitelerinden elde etmeleri en kolay yol olarak görülebilir. Burada en önemlisi, öğrencilerin ilgili kurumca web sitesinde ilan edilen burs şartlarına uygun olup olmadıklarını tespit etmeleri. Örneğin, YEKÜV olarak İstanbul’da bulunan devlet üniversitesi öğrencilerine burs veriyoruz. Bu tanımın dışında çok fazla başvuru almamızın sebebi tamamen bilgi eksikliğinden kaynaklanıyor.


FORMU EKSİKSİZ DOLDURUN
2- Öğrencilerin ilan edilen zaman aralığında on-line başvuru formunu eksiksiz doldurmalarını bekliyoruz. Gereken alanların eksiksiz ve dikkatle doldurulmasının yanı sıra belirtmek istedikleri özel durumlarını, duygu ve düşünceleri için ayrılmış olan özel alana yazmaları isteniyor. Bu alanı iyi kullanmalarını, kendilerini iyi ifade etmelerini öneriyorum. Bizim kağıt üzerindeki bilgilerden ayrı olarak değerlendirdiğimiz ve bursiyer adayları hakkında fikir sahibi olduğumuz bir alandır burası. O yüzden burada ifade edilecekler önemli ve bir anlamda bursiyerle kuracağımız ilk iletişim kanalı özelliği taşıyor.


MÜLAKAT ÖNEMLİ
3- Mülakat aşamasına gelindiğinde, içtenlik ve doğru iletişim kurmak önemli oluyor. Sınırlı zaman diliminde, ilk kez tanıştığınız insanlara kendinizi doğru ifade etmeniz bekleniyor. Öğrenci olarak sorununuzu ve başvuru formunda yazdıklarınızı içtenlikle bir kez de sözlü olarak dile getirmeniz gerekiyor.
Bu süreçte, bursiyer adayının koşulları komisyonca değerlendirilirken çevresine duyarlı ve sosyal sorumluluk almaya hevesli olması gibi değerler gözetiliyor. “Ne dünyaları kurtarıyor ne de sizi başkasına muhtaç ediyor...” Vakfımızdan aldığı karşılıksız eğitim bursunu böyle tanımlamış bir bursiyerimiz, bize gönderdiği mektubunda.  Eğitimini sürdürmek için maddi manevi desteğe ihtiyacı olan çocuk ve gencimize eğitim alanında faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşları olarak yaptığımız ufak katkıların sonuçları bakımından, onların hayatında ne kadar önemli bir yere sahip olduğu bu ifadeden anlaşılıyor.


MOTİVASYON KAYNAĞI
Her şeyden önce koşulsuz desteklenmenin yarattığı moral gücü gençlerimize, hayallerini gerçekleştirme yolunda büyük bir motivasyon sağlıyor. YEKÜV olarak 1992’den bu yana karşılıksız eğitim burslarımızın yanı sıra; ‘Umut Kızlar’, ‘Anadolu’ya Armağan’, ‘Yetişkin Eğitimi’ gibi pek çok projemizle eğitimin her kademesine katkı sunuyoruz.
Bursiyerlerimizin birçoğu  üniversite sınavında Türkiye derecesi yapan, ailesini geride bırakarak küçük yerleşim yerlerinden bilmediği bir metropole okumak için gelen gençlerden oluşuyor.  Bu zorlu süreçte bir de eğitimlerini sürdürmek için çalışmaları bekleniyor. Bu durum bazen derslerine yansıyor ve akademik başarılarını olumsuz etkileyebiliyor. Bir yandan akademik kaygı, bir yandan aile özlemi ve İstanbul gibi bir metropole uyum süreci gençlerimizin üzerinde ciddi bir yük oluşturuyor.


HEM AKADEMİK HEM DE KÜLTÜREL VE SOSYAL DESTEK
YEKÜV olarak tam 26 yıldır bu yükü bir nebze olsun hafifletmenin çabasını veriyoruz. Eğitimin gücüne olan inancımızla, çocuk ve gençlerimize yani umutlarımıza olan güven ve sevgimizle, kararlılıkla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Kurulduğumuzdan bu yana bursiyerlerimizin sadece akademik başarılarını değil eğitimi, kültürle birlikte geniş bir perspektiften ele alarak kültürel ve sosyal gelişimlerini de destekliyoruz. Biz, gençlerin hayatına ufacık bir katkı sunuyoruz, onlar bize büyük umutlar vaat ediyor. Eğitim hakkından yararlanmayan tek çocuğumuz kalmasın.


IŞIN ÖZDEMİR KİMDİR?
İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’ni bitirdikten sonra aynı üniversitenin İşletme Faküktesi’nde Yönetim ve Organizasyon masterı yaptı. İş hayatına bankacılık sektöründe başladı, ardından yazın dünyasına adım attı. 2001 yılında eğitimle ilgili bir proje sayesinde YEKÜV’le yolu kesişti. YEKÜV’de gönüllülükten başlayarak uzun yıllar Yönetim Kurulu Üyeliği , Kurumsal Koordinatörlük , Eğitim Projeleri Yöneticiliği , Sorumlu Yazıişleri Müdürlüğü  gibi pek çok aktif görevde bulundu. Ayrıca vakıf çalışmalarına yazar kimliğiyle katkı sağladı. Bunlardan biri de YEKÜV’de karşılaştığı olaylardan ve bursiyer öykülerinden esinlenerek kaleme aldığı ‘Geleceğe Dokunmak’ adlı eseridir.

Admin

Taglar: BursBaşvurusundaÖnemliAdım

Haberler - İlginizi çekebilecek başlıklar
8 Madde İle Günümüz Ergenleri

Ergenlik, insanların gelişim sürecindeki zorlu ve önemli süreçlerden biri. Ergen çocuk sahibi olan ailelere bu konuda büyük görevler düşüyor.

Akademisyenlere, Kurumsal Dış Değerlendirici Eğitimi

YÖKAK tarafından, Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının değerlendirmesini yapacak yaklaşık 600 akademisyene, ‘Kurumsal Dış Değerlendirici Eğitimi’ verildi. YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, "Kurumsal Dış Değerlendirme Pr

Annesiyle Aynı Okulda Ders Veriyor!

Avcılar’daki Ali Karay Ortaokulu’nda anne Hazel Kahraman ile oğlu Kamuran Kahraman, fen bilgisi dersi veriyor. Kamuran Kahraman, “İnsan 30 yıllık annesine Hocam diyemiyor” dedi.

2018 YKS Yerleştirme Analizi: Zirvede Rekabet Kızıştı

Yaklaşık iki milyon öğrencinin merakla beklediği 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından, ÖSYM ve YÖK 31 Ağustos’da sınavla ilgili veriler yayınladı.

Az Bilinen Bölümler Gerontoloji, Rekreasyon, Aktüerya
Basketbol Seferberliği Potasız Okul Kalmayacak

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) liderliğinde 81 ildeki ilk ve ortaokullarda basketbol seferberliği başlatılıyor. Milli Eğitim ile Gençlik ve Spor bakanlıklarının desteğiyle hayata geçirilen ‘Haydi Sahaya Projesi’nin hedefiyse, TürkiySayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin