Türkiye’de Çevrecilik Bilinci Arttı Kaygı Büyüdü


Türkiye’de Çevrecilik Bilinci Arttı Kaygı Büyüdü
EKONOMİK Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), lise öğrencilerinde çevre duyarlılığını araştırdı.

Buna göre 35 üye ülkede 2006’dan 2015’e kadar olan süreçte öğrencilerin bu konudaki farkındalıkları arttı. Ancak öğrenciler çevre problemlerinin çözümünde daha az iyimser hale geldi. Üstelik duyarlılık arttıkça dünyanın geleceği konusunda endişeler de büyüyor. Türkiye ise İsrail, Meksika ve Portekiz ile birlikte farkındalığın en fazla arttığı ülkelerden biri. Rapordan öne çıkan başlıklar şöyle:


SON 10 YILDAKİ GELİŞME
Araştırmada 15 yaş düzeyindeki öğrencilere hava kirliği, su kıtlığı ve nükleer atıklar gibi günümüzde öne çıkan kritik çevre problemleri hakkında neler bildikleri soruldu. Değerlendirmeye göre OECD’nin 35 üye ülkesinde 2006’dan 2015’e kadar olan süreçte bu konudaki bilgi ve farkındalık arttı.


TÜRKİYE’DE ÖĞRENCİLER DAHA BİLİNÇLİ
2006-2015 arasında Türkiye; Portekiz, Meksika ve İsrail ile birlikte farkındalığın en çok arttığı ülkeler arasında yer aldı. Tunus, Endonezya ve Katar’da küçük bir gelişme olurken, Avusturya, Hollanda, Japonya, Hong Kong ve İtalya’da ise azaldı.


GENÇLER İYİMSER DEĞİL
OECD ekonomilerinin çoğunda gelişen bilinç düzeyi çevre sorunlarının çözümü konusunda iyimserliği düşürdü. Türkiye; Bulgaristan, Şili, Çek Cumhuriyeti, Hong Kong, Güney Kore ve Tayvan ile birlikte çevre geleceği konusunda endişelerin en çok arttığı ülkelerden biri oldu. Estonya, Japonya ve Hollanda’da ise gençler çevrenin geleceği konusunda iyimser.


EN BÜYÜK ENDİŞE SERA GAZLARI
Öğrencilerin en fazla endişe ettiği çevre problemi ise atmosfere salınan sera gazları oldu. Su kıtlığı, hava kirliliği, genetiği değiştirilmiş organizmalar, nesli tükenen hayvan ve bitki türleri ile nükleer atıklar da gençleri kaygılandırıyor.

Admin

Taglar: Türkiye’deÇevrecilikBilinciArttıKaygıBüyüdü

Haberler - İlginizi çekebilecek başlıklar
8 Madde İle Günümüz Ergenleri

Ergenlik, insanların gelişim sürecindeki zorlu ve önemli süreçlerden biri. Ergen çocuk sahibi olan ailelere bu konuda büyük görevler düşüyor.

Akademisyenlere, Kurumsal Dış Değerlendirici Eğitimi

YÖKAK tarafından, Türkiye’deki yükseköğretim kurumlarının değerlendirmesini yapacak yaklaşık 600 akademisyene, ‘Kurumsal Dış Değerlendirici Eğitimi’ verildi. YÖKAK Başkanı Prof. Dr. Muzaffer Elmas, "Kurumsal Dış Değerlendirme Pr

Annesiyle Aynı Okulda Ders Veriyor!

Avcılar’daki Ali Karay Ortaokulu’nda anne Hazel Kahraman ile oğlu Kamuran Kahraman, fen bilgisi dersi veriyor. Kamuran Kahraman, “İnsan 30 yıllık annesine Hocam diyemiyor” dedi.

2018 YKS Yerleştirme Analizi: Zirvede Rekabet Kızıştı

Yaklaşık iki milyon öğrencinin merakla beklediği 2018 Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nın (YKS) yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından, ÖSYM ve YÖK 31 Ağustos’da sınavla ilgili veriler yayınladı.

Az Bilinen Bölümler Gerontoloji, Rekreasyon, Aktüerya
Basketbol Seferberliği Potasız Okul Kalmayacak

Türkiye Basketbol Federasyonu (TBF) liderliğinde 81 ildeki ilk ve ortaokullarda basketbol seferberliği başlatılıyor. Milli Eğitim ile Gençlik ve Spor bakanlıklarının desteğiyle hayata geçirilen ‘Haydi Sahaya Projesi’nin hedefiyse, TürkiySayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin