Yerdeki Yıldızlar – Taare Zameen Par (2007)


Yerdeki Yıldızlar – Taare Zameen Par (2007)
Orjinal Adı: Taare Zameen Par

Taare Zameen Par, 2007 yapımı, yönetmenliğini Aamir Khan, Amole Gupte ve Ram Madhvani’nin yaptığı bir dram filmidir. Başrollerini Darsheel Safary ve Aamir Khan paylaşmaktadır.

Film Internet Movie Database (IMDB) sitesinde 10 üzerinden 8.4 puan almıştır. Ayrıca film Internet Movie Database en iyi 250 film listesinde yer almaktadır.

Harfleri sayıları algılama problemi yaşayan Ishaan çevresi ve ailesi tarafından tembel geri zekalı muamelesi görür. Çalışmayı öğrenebilmesi için yatılı okula verildikten sonra tanıştığı resim öğretmeni ile değişen hayatı ve başarısını anlatan bir film. Ishaan derslerinde başarısız, yaptığı işlerin çoğunda tutarsız bir çocuktur, yazı yazmayı ve okumayı 3.sınıfta olmasına rağmen öğrenememiştir, kitabı her açtığında kelimeler sanki dans ediyor gibi gelir ona. Bu başarısızlığın sonucunda içine kapanık ve karamsar bir ruh haline bürünür, mutluluğu ve özgürlüğü insanlardan uzaklaşmakta bulur. Annesinin ilgisine karşın babasının katı tutumu Ishaan’ın zihinsel dünyasında gidiş gelişler yaşamasına sebep olur. Tam her şeyden ümidini kesmişken resim öğretmeni Ishaan’ın hayatını tam anlamıyla değiştirir.

  • Filmde Aamir Khan hem yapımcı hem yönetmen hem de oyuncu olarak bulunuyor.
  • Aamir Khan 3 Idiots filminden önce de bir eğitim sistemi eleştirisi ile izleyicilerin karşısına çıkmış.
  • Amerikan filmlerine göre çok düşük bir bütçe ile çekilen film, bütçesine göre yaptığı hasılatla birçok Amerikan filmini geride bıraktı.

Oyuncu Kadrosu

Darsheel Safary ... Ishaan Awasthi
Aamir Khan ... Ram Shankar Nikumbh
Tanay Chheda ... Rajan Damodaran
Sachet Engineer ... Yohan Awasthi
Tisca Chopra ... Maya Awasthi
Vipin Sharma ... Nandkishore Awasthi
Ayaan ... Ishaan Awasthi - 10 months
Megha Bengali ... Mrs. Karnik
Bugs Bhargava ... Sen Sir
Alorika Chatterjee ... Science Teacher
Gurkirtan Chauhan ... Housemaster
Sanjay Dadich ... Maadhoo

Admin

Taglar: YerdekiYıldızlarTaareZameen2007

Eğitim Üzerine Filmler - İlginizi çekebilecek başlıklar
Canım Öğretmenim Filmi (2011)

Montreal’de Cezayirli bir göçmen olan Bachir Lazhar, çok sevilen ve sınıfta gerçekleştirdiği intihar sonucu ölen bir ilkokul öğretmeninin yerine geçmek üzere çarçabuk işe alınmıştır.

İki Dil Bir Bavul Filmi (2008)

İki Dil Bir Bavul, 2008 yapımı film. Orhan Eskiköy ve Özgür Doğan’ın yönetmenliğini ve yapımcılığını üstlendiği film, bir Türk öğretmenin, Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine bağlı Demirci köyündeki ilkokula atanmasını ve ora

İmparatorlar Kulübü Filmi (2002)

William Hundert, mesleğine aşık olan son derece idealist ve tutkulu bir profesördür. St. Benedict’s Akademi’de eğitmenlik yapan Hundert’ın sınıfına yeni okul döneminin açılmasıyla birlikte yeni öğrenciler gelmiştir.

3 Idiots / 3 Aptal Filmi (2009)

3 Idiots / 3 Aptal Filmi; 2009 yapımı Hindistan Bollywood filmidir. Film Hindistan’ın en iyi mühendislik okulundaki üç arkadaşın dostluklarını ve hayatını anlatırken eğitim sistemini eleştirmektedir.Sayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin