Kuzukulağı Otu Faydaları


Kuzukulağı Otu Faydaları

Kuzukulağı Otu Faydaları


- Kuzukulağı, idrar söktürücü özelliğiyle bilinir. Bununla beraber böbreklerin daha güzel bir şekilde çalışmasına destek olur. Bağırsakların normal şekilde çalışmasına yardımcı olan bu bitki, müshil etkisine sahiptir. Bu yüzden de kabızlık sorununu çözer.
- C vitaminin eksik olmasından kaynaklanan iskorbüt rahatsızlığının tedavisi açısından kuzukulağı, çok etkili olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. İskorbüt rahatsızlığı tedavi edilmezse, diş dökülmesine ve ağız içi yarasına sebep olur.
- Çiğ bir şekilde tüketildiği zaman kan şekerini düşürür.
- Kuzukulağı tohumu, emziren kadınların anne sütünün artmasına katkı sağlar.
- Güneş yanığına çok iyi gelen bu ot, rahatlatan bir etkiye sahiptir. Bu faydanın görülebilmesi adına, körpe kuzukulağı yaprakları toplanarak ezilir ve lapası yapılır. Yanık olan bölgeye dış taraftan uygulanır.
- Kuzukulağı; soğuk algınlığı ve gribe karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Bağışıklığın sebep olduğu ateşin düşmesinde rolü büyüktür.
- Kanda bulunan yağı ve toksinleri temizleyip idrar yoluyla atar. Bu işlem esnasında mesane ve idrar yollarını da temizler. Kum ve taşın oluşmasını engeller.
- Adet düzensizliği sorunu bulunanların kuzukulağı bitkisini tüketmeleri gerekir. Adet kanamasının düzene girmesine yardımcı olan bu bitki, ağrıları hafifletir
-Diş eti sorunlarına çok iyi gelen kuzukulağı bitkisi, aynı zamanda metabolizmayı güçlendirmektedir. Sedef ve egzama gibi cilt rahatsızlıklarına karşı olumlu etkisi bulunan kuzukulağı, bağırsakları yumuşatarak sindirim sistemini düzenler. Bu durum ise kabızlık sorununu çözer. Kuzukulağı idrar söktüren bir özelliğe sahiptir. Mide şişkinliğini gidermektedir. Kaynatılıp içilirse kaşıntıları keser.


Kuzukulağı Nasıl Kullanılır?


Kuzukulağı bitkisinin taze olarak salataların içerisinde bir roka ve marul gibi kullanılması önerilir. Aynı biçimde semizotu veya ıspanak gibi pişirip tüketilebilir. Yoğurt ile tüketilmesi kuzukulağına lezzet katabilir. Bunların yanı sıra kuzukulağı bitkisi ile çorba hazırlanabilir. Börek içi olarak da hazırlanabilen kuzukulağı yaprakları kurutulup enfes bir çaya da dönüşebilmektedir.

Son şekilde kuzukulağı otunu belli bir süre kaynatarak, mutfak robotu ile lapa şekline getirip cilde sürülebilir. Bilhassa çıban problemlerine harika bir çözümdür. Kuzukulağı bitkisini bu şekilde kullanmak ya da tüketmek mümkündür. Bu şekilde faydalarından en üst seviyede yararlanmak kesin olacaktır.

Admin

Taglar: KuzukulağıFaydaları

Şifalı Bitkiler - İlginizi çekebilecek başlıklar
Cibes Otu Faydaları

Cibes Otu Faydaları Nelerdir?

Çiğdem Çiçeği (Crocus) Otu Faydaları

Çiğdem Çiçeği (Crocus) Otu Faydaları Nelerdir? Ne İçin Kullanılır

Çiriş Otu Faydaları

Çiriş Otu Faydaları Nelerdir? Ne İçin Kullanılır

Adaçayı Faydaları

Ballıbabagillerden olan Adaçayı, Dişotu ve Meryemiye diye de tanınır. Akdeniz kıyılarının kır bitkisidir. Ülkemizde kışın sert geçmediği yörelerde, bahçelerde de tohumlardan üretilir. Hafif kireçli, kolay su geçiren, kuru

Altınbaşak Otu Faydaları

Bu bitki hendeklerde, orman kıyılarında, eğimli çayırlarda, ağaçları kesilmiş orman bölgelerinde yetişir. Tüylü ve altın sarısı çiçeklerle bezeli sapı 80 cm kadar yükselebilir. Çiçekleri Temmuzdan Ekim’e kadar toplanabilir.

Anason Otu (Çayı) Faydaları

Maydanoz türünde bir bitkidir. Beyaza çalan yaprakları, meyvesinde iki tane birbirine yapışık şifalı tohumlarının kendine özgü kokusu vardır.Sayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin