Aynısafa Otu Faydaları


Aynısafa Otu Faydaları
Altıncık, Ölçüçiçeği, Tıbbi Öküzgözü, Tıbbi Nergis olarak ta bilinir. Sapı ve yaprakları etlidir , tutulduğunda, sanki yapışkanmış duygusu verir. Sabahları saat yediden sonra da çiçekleri kapalı kalmayı sürdürdüklerinde, o gün yağmur yağacak demektir. Bitki, çiçekleri, yaprakları, sapları ile toplanır ve kullanılır. Güneşin en yakıcı olduğu zamanda toplanması gerekir. Kırağı düşene, sonbaharın sonlarına kadar bahçeden taze olarak toplanabilir .

* Kansere ve kanser türü çıbanlara, tümörlere, bacaktaki açık yaralara, ezikler, hematomlar, kas yırtılmaları, yatak yaralarına karşı kullanılan bitkilerdendir. Uzunca bir süre çayı içilmelidir. Aynısafa ve Atkuyruğu eşit harmanından hazırlanan çayla yıkandığında iyi sonuçlar alınır.Bu karışımdan bir yemek kaşığı dolusu, yarım litre su ile hazırlanmalıdır.

* Yaralar için Aynısafa merhemi kullanılır. Yaraların kapanmasını çabuklaştırır. Ayrıca tentürü, kaynatılmış su ile inceltilerek yara üzerine kompres uygulanabilir. Deri kanserlerinde bitkinin taze sıkılmış özsuyu kullanılır.Hemangiom (damar tümörü), pigman lekeleri, yaşlılık lekeleri, pürüzlü kanser türü lekelerin de, uzunca bir süre, günde pek çok kere bitki özsuyu sürülür.

* Terletici ve ağrı giderici, idrar söktürücüdür. Zatüre ve nikrise(gut hastalığı), karaciğer ve safra kesesi hastalıkları, göz iltihapları ve hastalıklarına, ergenlik sivilcilerine iyi gelir.

* Kan temizleyici, dolaşım uyarıcı bir bitkidir. A tipi (mikroplu) sarılığın tedavisine yardımcıdır. Günde bir veya iki fincan, Aynısafa çayı içilir. Karaciğer hastalıklarında, çiçek, sap ve yaprakları günde 3-4 fincan olmak üzere her 15 dakikada bir yemek kaşığı içilir.

* Varislerde, varis çıbanlarında, fistüller, donuk kabarcıkları ve yanık yaralarında, Aynısafa merhemi oldukça faydalıdır. Varislerde, merhemden, bir keten bezin üstüne bıçak sırtı kalınlığında sürülerek bacağa bağlanır. Kalan posalarda bacağa sürülür ve üzeri bezle sarılır (posalar 4-5 kez uygulanabilir). Meme çıbanlarında, merhem ve merhemin posasından faydalanılır.

* Ayak mantarlarına karşı kullanılır. Taze bitki kaynatılarak elde edilen suyu, Aynısafa merhemi veya tentürüde kullanılabilir. Vajinal mantar hastalıklarında yıkama ve oturma banyoları uygulanır. 50 gr kurutulmuş veya iki avuç dolusu taze bitki bir banyo için yeterlidir.

* Mide ve bağırsak hastalıklarında (mikroplu hastalıklar ve bakteri dışkılamada, paratifo gibi), mide krampı ve mide ülserlerinde, kalın bağırsak iltihaplarında, ödem ve kan işemede, Aynısafa çayı kullanılır. Haşlaması iştah açıcı olarak kullanılır. Kusmalara özsuyundan her gün bir kahve kaşığı iyi gelir.

* Kurt düşürmelerinde, çeyrek litre kaynak suya bir yemek kaşığı Aynısafa çiçeği ile hazırlanan çay kullanılır .

* Burun içi kanamalarına Aynısafa merhemi sürülür. Siğillere ve uyuza, taze sapların özsuyu iyi gelir. Gut (protein fazlalığına bağlı metabolizma hastalığı) ve sıracalılara (iltihaplı apse) da verilir. Yara ve ülserler için; iki çorba kaşığı bitki suyu 500gr tereyağı ile karıştırılarak pomat ve merhem yapılır.

* Düzensiz adet kesilmelerini normale döndürür. Fazla akıntıları önler. Kadınların adet gecikmesinde, düzenlenmesinde, menopoza yakın faydası vardır. 10gr Aynısafa bir litre suda kaynatılarak günde birkaç kaşık içilir. Sancılı veya yetersiz adet kanaması durumlarında, muhtemel adet kanaması tarihinden 10 gün önce başlanır.

* Tohumlarının ezilerek alkol içerisinde eritilmesinden oluşan sıvı, böcek sokmalarında bir miktar su ile karıştırılarak yarım avuç taze yaprağı yada kuru yaprak, bir litre suda kaynatılarak lapa yapılır.

- İç yağından hoşlanmayanlar, merhem yapımı için iyi kaliteli bir margarin kullanabilirler. Bu şekildeki mehem yapımlarında merhemin yumuşak olmasını sağkamak için, hazırlanan kitlanin içine, daha sıcakken biraz zeytinyağı karıştırılmalıdır.

KULLANIM BİÇİMLERİ

Çay hazırlamak:
Dolu bir çay kaşığı bitki çeyrek litre kaynak suda haşlanır ve kısaca demlenir.

Oturma banyoları:
İki avuç dolusu taze veya 100gr kurutulmuş bitki bir banyo için (genel bölümdeki oturma banyolarına bak).

Yıkanmalar:
Çeyrek litre suya bir yemek kaşığı bitki.

Tentür hazırlamak:
Bir avuç dolusu bitki, bir litre konyağın içinde 14 gün güneşte veya sıcak bir yerde bekletilir.

Aynisafa merhemi:
İki avuç dolusu bitki (çiçek, saf ve yaprak) ince kıyılır. 500gr iç yağı veya margarin, kızartma yapılacakmış gibi kızdırılır içine bitkiler dökülür. Çıtırdaması beklenir, karıştırılır ve ateşten çekilir. Üstü kapatılarak sabaha kadar serin bir yerde bekletilir. Ertesi günü hafifçe ısıtılır ve bir bezden süzülerek ve posalarda üstüne sıkılarak temiz kaplara doldurulur.

Özsu çıkarma:
Yaprak, sap ve çiçekler ıyice yıkanır ve kurumadan mikserde sıkılır.

Admin

Taglar: AynısafaFaydaları

Şifalı Bitkiler - İlginizi çekebilecek başlıklar
Ayva’nın Yararları - Picus Eydania

Mayhoş, sulu ve sert olan limon ayvası ile, tatlı daha yumuşak fakat sulu olmayan ekmek ayvası olmak üzere iki çeşidi vardır. Çiçekleri zamanında toplanıp gölgede kurutularak saklanır.

Bal Faydaları

Balın kalitesi alındığı bitkilere göre değişir, en kaliteli bal çiçekbalıdır.Memleketimizde ise yaylanın yüksekliği ve çiçek çeşidinin bolluğu ile tanınan ANZER balı çok kıymetli ve çok şifalı olduğuna inanılır.

Brokolinin Faydaları

Brokoli içerdiği maddeler açısından insan sağlığı üzerinde bir çok faydaları vardır. Sebze olarak Brokoli; A, C, E ve Karotin vitaminleri bakımından oldukça zengindir.

Adaçayı Faydaları

Ballıbabagillerden olan Adaçayı, Dişotu ve Meryemiye diye de tanınır. Akdeniz kıyılarının kır bitkisidir. Ülkemizde kışın sert geçmediği yörelerde, bahçelerde de tohumlardan üretilir. Hafif kireçli, kolay su geçiren, kuru

Altınbaşak Otu Faydaları

Bu bitki hendeklerde, orman kıyılarında, eğimli çayırlarda, ağaçları kesilmiş orman bölgelerinde yetişir. Tüylü ve altın sarısı çiçeklerle bezeli sapı 80 cm kadar yükselebilir. Çiçekleri Temmuzdan Ekim’e kadar toplanabilir.

Anason Otu (Çayı) Faydaları

Maydanoz türünde bir bitkidir. Beyaza çalan yaprakları, meyvesinde iki tane birbirine yapışık şifalı tohumlarının kendine özgü kokusu vardır.Sayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin