Tarih Dersini Antik Şehirde İşlediler


Tarih Dersini Antik Şehirde İşlediler
Antalya’da, 2018 Perge Yılı etkinlikleri kapsamında 9’uncu sınıf öğrencileri, tarih dersini Perge Antik Kenti’nde tarihi mirası gezerek gerçekleştiriyor. Birçok uygarlığa ev sahipliği yapan ve kalıntılarını bugünlere taşıyan Antalya, barındırdığı antik mekanlarıyla tarihe ışık tutuyor. Bu tarihi mirası gelecek kuşaklara aktarmak isteyen Antalya Valiliği, 9’uncu sınıf öğrencilerinin tarih derslerini 2018 Perge Yılı etkinlikleri kapsamında Perge’de yapmaları yönünde uygulama başlattı.

İlk olarak Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş’in başkanlığındaki heyet ve Aksu Anadolu Lisesi 9’uncu sınıf öğrencileri tarih dersini Perge Antik Kenti’nde gerçekleştirdi. Antalya Müze Müdürü Mustafa Demirel, öğrencilere Perge’nin tarihi hakkında bilgi verdi.
Antalya Milli Eğitim Müdürü Yüksel Arslan, öğrencilerin sınıf içerisinde değil, sahada antik şehirleri gezerek, ders görmelerinin daha yararlı olacağını belirtti. Artık eğitimin dört duvar arasında yapılan ve sınavlarla tamamlanan bir süreç olmadığını söyleyen Arslan, "Öğrencilerimiz tarihi ve kültürel mekanları tanıyor, derste işledikleri konuları yerinde inceliyor, görüyor. Eğitimin kalıcılığı, etkisi ve tarihten alacakları ilham açısından bu uygulamanın çok önemli ve kıymetli olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Her gün farklı okullardaki öğrencilerin Perge’ye gelerek ziyaret edeceğini anlatan Arslan, tarihi ve kültürel mirası yakından görme fırsatı bulacaklarını söyledi. Öğrencilerin Antalya Müzesi’nde de görsel sanatlarla ilgili ders yapacaklarını belirten Arslan, uygulamaya Perge’nin ardından diğer antik kentlerde de devam edeceğini belirtti.

Admin

Taglar: TarihDersiniAntikŞehirdeİşledilerSayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin