Basketbol Seferberliği Potasız Okul Kalmayacak


Basketbol Seferberliği Potasız Okul Kalmayacak
Türkiye’de ilk ve ortaokul düzeyinde basketbol seferberliği başlatılıyor. Türkiye Basketbol Federasyonu, Milli Eğitim ile Gençlik ve Spor bakanlıklarının girişimiyle hayata geçirilen ‘Haydi Sahaya Projesi’yle, çocukların erken yaşlardan itibaren basketbolla tanışması hedefleniyor. Tüm kurum ve kuruluşların saha yapımı için desteklerinin beklendiği projenin protokolü Ankara’da imzalandı.


BAKAN SELÇUK: SPORSUZ ŞAHSİYET EĞİTİMİ TAMAMLANMAZ
Milli Eğitim Bakanı Prof. Dr. Ziya Selçuk, törende yaptığı konuşmada sporun, çocukların kişiliklerinin gelişimindeki önemine dikkat çekti. Makamların çocuklara hizmet için olduğunu söyleyen Bakan Selçuk şöyle devam etti:
”Bir türlü yapamadığımız bir protokol bugün hayata geçiyor. Hido (Hidayet Türkoğlu), Milli Eğitim Bakanlığı’na geldiğinde bana bir yıldır protokolünü yapmak için bekledikleri bir proje olduğunu söyledi. Projeyi duyunca, ‘Kahvenizi içine kadar gerekli hazırlıklar tamamlanıyor’ dedim. O an Hidayet sanırım bana inanmadı. Çünkü çok tepki vermedi. Ardından konuyla ilgili ekip arkadaşlarımız hemen toplandılar. Gerekli hazırlıklar hızlıca tamamlandı. Bütün bu toplantılar, makamlar, koltuklar çocuklar için var. Bunlar çocuklarımıza hizmet aracı, kendi kariyerimize değil. Bu projede inanılmaz bir emek var. Spor ve sanatın ince ayarından geçmeyen çocukların şahsiyet ve duygu eğitimi tamamlanamaz. Biz de bunun için bakanlık olarak elimizden geleni yapıyoruz. Projeyi çok değerli görüyoruz.”

basketbol-seferberligi

HERKESİN DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ
Projeyle gönüllü özel veya kamu kurum ve kuruluşları 10’ar veya 30’arlı gruplar halinde okullara basketbol sahası inşa edecek, işbirliği geliştirilecek. Türkiye Basketbol Federasyonu Başkanı Hidayet Türkoğlu da, projenin 81 ilde uygulanacağını belirterek şunları söyledi:
“Projemiz 81 ilde ilk ve ortaokullarda yapılacak. Milli Eğitim ile Gençlik ve Spor bakanlıklarının desteğiyle kamu veya özel kurum ve kuruluşlar 10’ar ya da 30’ar olarak gruplar halinde okullara yarı ya da tam basketbol sahası yapabilecek. Bu seferberlikle Türkiye’de basketbolun daha da yaygınlaştırılması ve çocukların erken yaşlardan itibaren sporla tanışmasını hedefliyoruz. Projemize ilk desteğiyse İzmit Belediyesi ile TOBB verdi. Bunu her kurum ve kuruluştan, herkesten bekliyoruz.”


BARIŞ, SEVGİ, KARDEŞLİK PROJESİ
Gençlik ve Spor Bakanı Dr. Mehmet Muharrem Kasapoğlu ise, 7’den 70’e herkesin sporla iç içe olmasını istediklerini belirtti. Bunun için bakanlık olarak çalıştıklarını dile getiren Kasapoğlu, “İstiyoruz ki, 7’den 70’e herkes sporla iç içe olsun. İstiyoruz ki şampiyonlarımızın sayısı artsın, başarılarımız çoğalsın. Spor birçok toplumsal sorunun çözümünde eşsiz bir araç. Sporun sağladığı bütün imkanları ülkemizin huzuru ve refahı için kullanmalıyız. Bugün önemli bir seferberlik başlatıyoruz. Basketbolu, çocuklarımızın bulunduğu her yere taşıma seferberliği. Böylelikle basketbola yeni yıldızlar, yeni dev adamlar kazandırmayı hedefliyoruz. Bu çalışmayla çocuklara erken yaşta sporu tanıtmayı, yeni fırsatlar kazandırmayı amaçlıyoruz. Bu aynı zamanda barış, sevgi, kardeşlik projesi” dedi.

Admin

Taglar: BasketbolSeferberliğiPotasızOkulKalmayacakSayfa Yorumları

Yorum Ekle

Mesaj / Bildirim Gönderin